Představení Louskáček, vánoční sen. (Marek Malis)
Představení Louskáček, vánoční sen. (Marek Malis)
Pražské divadlo Hybernia nabídne premiéru výpravného klasického baletu Louskáček, vánoční sen. V hlavní roli prince Louskáčka se představí první sólista Baletu Florencie Leonardo Velletri a titulní roli Klárky zatančí přední sólistka Bohemia Baletu Praha Rosa Maria Pace.

Balet bude uveden v omezeném počtu pěti představení, premiéry a čtyř repríz během prosince a ledna.

Výpravný balet Louskáček, vánoční sen je inspirován dílem slavného romantického spisovatele E. T. A. Hoffmanna (v originále Louskáček a Myší král). Baletní libreto
A. Volkova inspirovalo P. I. Čajkovského, který vytvořil bohaté a dětmi oblíbené dílo; v baletu jsou vylíčeny barvitě události kouzelné štědrovečerní noci, kterou putuje Klára se svým ochráncem – princem Louskáčkem do jeho pohádkové říše a zase zpět.

„Rád bych vytvořil inscenaci, v níž se mi podaří na diváka přenést jak okouzlující atmosféru Vánoc, tak umělecký zážitek na úrovni. Mám k dispozici skvělý inscenační tým, výborné tanečníky a nadané studenty FIBS, což je vynikající základ. Zbytek už bude na mně a mé fantazii,“ řekl režisér představení Gustav Skála.

Původní nápaditou choreografii baletu Louskáček vytvořil slavný baletní mistr Marius Petipa. Pro své hudební i dramatické kvality se tento balet vrací s železnou pravidelností na mnoho tanečních scén a patří již neodmyslitelně k atmosféře nádherných vánočních svátků. Zakladatelka First Insternational Ballet School Veronika Iblová se rozhodla slavný balet inscenovat a uvést v divadle Hybernia.

20161129-louskacek-hybernia4
Fotografie z příprav představení Louskáček, vánoční sen. (Marek Malis)

„Pro FIBS je balet Louskáček, vánoční sen splněným vánočním přáním. Diváci by měli přijít, aby se nechali okouzlit překrásnou muzikou Čajkovského a pohádkovým baletním příběhem naladit v sobě vánoční strunu,“ říká ředitelka školy.

„Diváci se mohou se těšit na precizní výkony tanečníků, kteří tančí s velkým nasazením a chutí. Jedná se o projekt, na kterém se potkávají takřka tři generace tanečníků. Těm nejmladším je pět let a ti nejstarší jsou opravdu zkušení profesionálové,“ doplňuje Veronika Iblová.

Premiéra: 5. prosince 2016 od 19.30 hodin v divadle Hybernia

Hudba: P. I. Čajkovskij
Režie: Gustav Skála
Choreografie: Veronika Iblová, Jiří Pokorný
Asistentka choreografie: Jade Clayton
Kostýmy: Josef Jelínek
Scéna: Michal Horáček
Světelný design: Gustav Skála a Michal Horáček

Obsazení hlavních rolí:
Louskáček – Princ: Leonardo Velletri, první sólista Baletu Florencie
Klára: Rosa Maria Pace, sólistka souboru Bohemia Balet Praha
Drosselmeyer: Viktor Svidró, sólista Pražského komorního baletu a stálý host Laterny magiky

20161129-louskacek-hybernia

20161129-louskacek-hybernia2

20161129-louskacek-hybernia3
Fotografie z příprav představení Louskáček, vánoční sen. (Marek Malis)