Programátor a podnikatel John McAfee v ředitelství Epoch Times v New Yorku; 16. listopadu 2016. (Benjamin Chasteen / Epoch Times)
Programátor a podnikatel John McAfee v ředitelství Epoch Times v New Yorku; 16. listopadu 2016. (Benjamin Chasteen / Epoch Times)
NEW YORK — John McAfee jako první na světě vytvořil antivirový počítačový program. To bylo v roce 1987 a program se jmenoval VirusScan. V roce 2012 se dostal na stránky novin, když se ocitl na útěku před zákonem v Belize. V rozhovoru s Epoch Times se nám svěřil se svým alarmujícím pohledem na rozklad soukromí, který mají na svědomí moderní technologie, a s tím související ztráta svobody.

„Lidem nedochází základní pravda o soukromí. Vlády, telefonní společnosti a Google by chtěly, abychom věřili, že když nemáme co skrývat, nemáme se čeho bát. To je nesmírně naivní chápání soukromí,“ říká programátor.

„Když jdete do krámu, a potkáte tam novou prodavačku, řeknete jí o všem, co jste dělali včera v noci?“ ptá se McAfee. „Řeknete jí o vašich bankovních poměrech, o splátkách na dům? A pak vyjdete z obchodu a narazíte na známého. Krátce s ním prohodíte, jak se má rodina, ale neprozradíte mu takové informace jako svému blízkému kamarádovi.“

Jak vysvětluje svérázný podnikatel, je to proto, že ke každé osobě, s níž se setkáme, máme jinou míru důvěry. A množství informací, které prozrazujeme, se řídí právě touto mírou důvěry. Naše soukromí je postaveno na „neustálých rozhodnutích a činech, které každý z nás dělá tisíckrát za den,“ říká majitel slavné antivirové firmy.

20121204 mcbook
Ilustrační foto. (Volné dílo)

Soukromí je podle něj komplikovaná věc. Není to tak jednoduché jako „nemám co skrývat, a proto se nemám čeho bát“. Kdyby každý věděl všechno o všech ostatních, v ulicích by propukly nepokoje. Soukromí je podle McAfeeho tmelem, které drží společnost pohromadě. Lidská rasa má sklon být stejně tak odsuzující jako milující. Existuje názor, že kdybychom o sobě prozradili každičký detail – naše dobré skutky i ty špatné, všechny naše politické názory, myšlenky a postoje – pak by nejvíc vyčnívalo ne to, co máme podobného, ale to, čím se odlišujeme.

Idea, že sdílení informací a myšlenek na internetu pomáhá lidem lépe se navzájem pochopit, se ukázala jako nesprávná. Lze to dnes vidět na nejednotnosti ve společnosti, uvažuje softwarový programátor. „Právě jsme zažili povolební nepokoje v ulicích. Pomohl nějak ten dialog (na internetu)? Ne.“

McAfee má za to, že lidé mají předsudky a utvrzené názory. „Když se mi líbí Trump, pak můj názor nezmění nic z toho, co mi o Hillary Clintonové povíš.“ Realita se podle něj liší od optimistických názorů, že sdílení informací na sociálních médiích o sobě samých může přemostit rozdíly mezi námi.

S tím, jak lidé prozrazují své niterní úvahy, jedinci s opačnými názory se jimi často cítí uraženi. Sdílení informací pak vede k volání po zavedení cenzury protichůdných myšlenek a informací. Ukázkou toho může být nedávný zásah Twitteru proti krajně pravicovým politickým komentátorům.

Informační diktátorství

Idea jediné autority, která bude mít kontrolu nad informacemi a schopnost zdiskreditovat myšlenky a názory druhých, – tato schopnost libovolné cenzury přináší vyhlídky, které bychom jako společnost měli považovat za hluboce znepokojivé, domnívá se McAfee a poukazuje na to, že už dnes to vidíme na velkých technologických hubech typu Facebook a Google, které se stávají skladišti našich osobních informací a určovateli toho, co vidíme.

20121204 google
Ilustrační foto. (Volné dílo) 

Řada lidí bere výsledky ve vyhledávači Google za fakta, ale přehlížejí zdroj těchto informací a to, jak Google vybírá ty, které umístí na prvních místech, a ty, které pohřbí. Příští diktátor nebude proto podle McAfeeho politická hlava státu, ale ten, kdo kontroluje informace – informační diktátor. Už teď má Google nehoráznou moc, varuje majitel antivirové firmy. „Já si vyberu, čemu máš věřit, čemu máš rozumět, co máš vědět nebo za to máš bojovat, a to je ta nejvyšší moc. A kdo má tu obrovskou moc? Právě teď je to Google.“

V nekonečné záplavě informací je dnes to nejtěžší rozpoznat, co je skutečnost a co je fikce. „Falešné a pravé nelze rozeznat, když doručení pravdy ovládá jedna osoba,“ podotýká americký podnikatel a dodává, že každá informace filtrovaná tou osobou bude zabarvena jeho předsudky a soudy, bez ohledu na to, jak dobrotivý člověk to může být.

Velký bratr a velká data

Další aspekt, před nímž McAfee varuje, je že lidé podceňují data, která generují. S každou internetovou stránkou, kterou lidé navštíví, se jim na smartphonech a laptopech ukládají zevrubné informace, od komentářů na Facebooku až po uskutečněné nákupy.

Urychlená eroze soukromí a shromažďování našich osobních dat soukromými společnostmi je podle zakladatele slavného antiviru zásadním ohrožením pro dnešní společnost. „Vidím, že se to uchyluje směrem, který způsobí zásadní rozpad společenského pořádku.“

20121204 apps
Ilustrační foto. (Volné dílo) 

S našimi osobními daty se obchoduje, jsou používána a monitorována. Firmy jako Google je používají k tomu, aby nám předkládaly reklamy, a ostatním slouží k pochopení našeho chování a ke zjištění našich osobních zájmů. Vlády je používají ke sledování hrozeb nebo aby nás potrestaly, když vystoupíme z řady.  

Většině skvělých vojenských vůdců se podařilo zvítězit, protože dokázali předvídat jednání svého nepřítele, a my dnes dobrovolně vyzrazujeme data, která mohou být použita proti nám přesně tím samým způsobem včetně našich nejzákladnějších aktivit, zájmů, názorů a přesvědčení, říká McAfee.

„Cílem každého diktátora není absolutní moc. Je to absolutní znalost obyvatelstva, protože diktátor, který o vás ví všechno – kde jste, s kým jste, co říkáte – takový člověk nebude nikdy sesazen. Tohle je Orwellovo ,1984’, kde se historie přepisuje každý den.“

S tím, jak vstupujeme do světa velkých dat a ztráty soukromí, v lidských dějinách vzniká diktátorská moc jako nikdy předtím. Je jí schopnost vlád znát své občany do nejmenšího detailu a formovat jejich realitu podle vlastních machinací.

„Je to kombinace toho, co diktátor o jednotlivci ví, a toho, co diktátor jednotlivci dovolí, aby o své realitě věděl,“ uzavírá McAfee s temným dodatkem: „Kymácíme se na okraji útesu.“


Zdroj: small United States