Tanečnice klasického čínského tanec uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts. (S laskavým svolením Shen Yun Performing Arts)
Tanečnice klasického čínského tanec uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts. (S laskavým svolením Shen Yun Performing Arts)
Za posledních deset let vystupovala umělecká společnost Shen Yun Performing Arts ve vyprodaných divadlech ve více než sto městech po celém světě, kde předvedla nejlepší tanečníky klasického čínského tance. Přesto těmto umělcům není dovoleno vstoupit na území Číny, odkud starověké umění klasického čínského tance pochází.
 
Čínský režim nedovoluje představení Shen Yun, které pohnulo miliony diváků, vstoupit na území Číny, protože v některých vystoupeních umělecky ztvárňuje násilné pronásledování duchovní školy Falun Gong čínským režimem. Následovníci Falun Gongu (nebo také Falun Dafa) byli brutálně potlačování během posledních 17 let na příkaz bývalého vůdce komunistické strany Ťiang Ce-mina.

A nezůstává pouze u zákazu vstupu do Číny. Každý rok se úředníci Komunistické strany Číny snaží různými způsoby narušit představení souboru Shen Yun po celém světě. V roce 2010 došlo na poslední chvíli k vynucenému zrušení vyprodaného představení v Hongkongu, v polo-autonomním čínském velkoměstě poté, co jeho vláda stáhla víza šesti klíčovým technikům souboru necelý týden před začátkem představení. Organizátoři museli vrátit peníze za vstupenky sedmi tisícům diváků.

O šest let později povzbuzují organizátoři vládu Hongkongu, aby přední světovou společnost klasického čínského tance pozvala do města v roce 2017. Dopis vládě zaslala televize New Tang Dynasty (NTD) nezávislé čínsko-jazyčné médium, která je členem skupiny Epoch Media Group a prvním organizátorem představení.

Ať už se zdá myšlenka na vystoupení souboru krůček od pevninské Číny jakkoliv naivní, některé skutečnosti naznačují, že není nereálná.

Současný čínský vůdce Si Ťin-pching veřejně hovoří o své lásce a úctě k tradiční čínské kultuře. Jeho administrativa se také evidentně distancuje od pronásledování Falun Gongu, které spustil bývalý předseda strany Ťiang Ce-min.

Tento postoj potvrzuje například zrušení systému pracovních táborů, v němž byly v kteroukoliv dobu zadržovány stovky tisíc následovníků Falun Gongu; dále učinil smířlivá gesta v období výročí klíčových událostí pronásledování duchovního hnutí; stranická interní disciplinární komise pod jeho vedením nedávno kritizovala Úřad 610, což je mimosoudní stranická agentura vytvořená ex-předsedou Ťiang Ce-minem, která byla pověřena dohledem nad celostátní represivní kampaní namířené proti duchovnímu hnutí Falun Gong.

Míč je nyní na straně hongkongské vlády.

Níže publikujeme výňatek dopisu zaslaného kulturnímu oddělení hongkongské vlády hongkongskou pobočkou televize NTD. (celé znění dopisu v angličtině)

Představení Shen Yun se vždy setkává s ohromenými ohlasy a upřímnou chválou diváků z různých zemí po celém světě. Chválí autentickou čínskou kulturu a umění předváděné souborem Shen Yun, a vyjadřují velký obdiv k tradiční čínské civilizaci. Úspěchy Shen Yun ukazují na váženost a přijímání čínské civilizace ve světě, jakož i hloubku její historie a kultury.

V posledních letech se Čína postupně vrací do centra světového dění. Nicméně, znovu vstoupení čínských lidí do centra civilizace vyžaduje kulturní renesanci. V tomto procesu je moc umění nenahraditelnou silou. Ve skutečnosti, světová historie ukázala, že růstu a prosperitě národa předchází růst spirituality, často ohlašovaný uměleckou renesancí.

Shen Yun Performing Arts různými způsoby dokonale kombinuje čínská a západní, tradiční a moderní umělecká vyjádření. Starověké čínské nástroje včlenil do západního orchestru. Tradiční čínský tanec a mistrovsky vymodelované dynamické kulisy vytváří dokonalou harmonii a vyjadřují krásu tradiční čínské kultury.

Na jedné straně jsou tyto inovace jedním z klíčových prvků úspěchu Shen Yun. Na druhé straně je úspěch Shen Yun živým důkazem toho, že lidstvo sdílí touhu po tradičních čínských ctnostech, jako je laskavost, upřímnost a tolerance – ctnosti uznávané v různých zemích a civilizacích v celé historii. Důkazem je fakt, že vystoupení souboru Shen Yun, která proběhla v mnoha velkých městech po celém světě, si získala srdce lidí všech národností a vytvořila nepřekonatelný divadelní zážitek.

Jako výchozí bod moderní Hedvábné stezky je Hongkong unikátním městem, které představuje Čínu západní společnosti. Je to také město, jehož povinností je předvést světu čínskou civilizaci. Nachází se na křižovatce Východu a Západu, severu a jihu. Hongkong by měl více podporovat čínskou kulturu a umění skutečně spojující Čínu se světem, stejně jako prezentovat světu tyto umělecké skvosty, které kombinují to nejlepší z Východu a Západu.

Oddělení vlády pro volný čas a kulturní služby pozvalo do Hongkongu světoznámé umělecké společnosti, jako je Berliner Philharmoniker a další špičkové orchestry, stejně jako produkci „La Traviata“ divadla San Carlo, Naples a pěvecký sbor Wells Cathedral Choir. Jejich vystoupení v Hongkongu se setkala s nadšením a uznáním kritiky.

Naléhavě povzbuzujeme hongkongské oddělení pro volný čas a kulturní služby, aby pozvalo světoznámý soubor Shen Yun Performing Arts k vystoupení v Hongkongu. Nebude se jednat pouze o umělecký fenomén v Hongkongu, bude to rovněž usnadněním další integrace Číny do světa.

Níže uvádíme některé reakce prominentních diváků:

David H. Koch

„Chodím do tohoto divadla již více než 45 let,“ řekl David H. Koch, výkonný viceprezident společnosti Koch Industries poté, co viděl představení Shen Yun Performing Arts v roce 2013 v divadle uvnitř Lincolnova kulturního centra, které nese jeho jménu. „Miluji ty kostýmy, atletické tance, kombinaci klasické západní hudby s čínskou hudbou. Je to velmi uklidňující, příjemné. A atletické schopnosti tanečníků jsou opravdu něco. Líbí se mi kulisy, krásně malované scény z Číny... Určitě jsem si tento večer zamiloval.“

Robert Zemeckis

Držitel Academy Award Robert Zemeckis, slavný režisér, producent a scenárista. Seznam jeho filmových úspěchů zahrnuje snímky jako „Forrest Gump“, za něhož získal Oscara za nejlepší režii; trilogie „Návrat do budoucnosti“; „Polární expres“. Po zhlédnutí představení Shen Yun řekl: „Je to vzrušující a dojemné – dojemné přesvědčivým způsobem. Přiměje vás to sledovat... Je to velmi dobré a dějové linie jsou velice zajímavé.“

Jeho Veličenstvo král Fuad II

Poslední král Egypta a Súdánu, Jeho Veličenstva král Fuad II, řekl po zhlédnutí Shen Yun: „Blahopřeji vynikající společnosti, kterou jsem viděl dnes večer, kostýmy, výjimeční tanečníci, hudba... Prožil jsem krásný večer a ze srdce jim děkuji.“

Franceska Aeschlimannová

Mezinárodní autorka textů písní, skladatelka, lyrička a nakladatelka Franceska Aeschlimannová řekla o Shen Yun: „Je velmi dojemné vidět takové dávání - protože oni dávají tak mnoho – stojí to hodně práce dostat se do tohoto bodu, předvést takový tanec a být schopen předvést tak fantastický kus umění.“

Alessandra Sabetová

Italská filmová herečka Alessandra Sabetová řekla Shen Yun: „Nedokázala jsem si představit takovou dokonalost tance, je to nádherné! Je to velmi, velmi krásné.“


New Tang Dynasty Television Hongkong
7. listopadu 2016
Článek byl redakčně zkrácen
Přeložil a upravil Milan Kajínek; zdroj: small United States