Šéf stranického protikorupčního oddělení Wang Čchi-šan ve Velké síni lidu v Pekingu, 5. března 2014. Vyšetřovatelé protikorupčního oddělení otevřeně kritizují Úřad 610, který zřídil bývalý předseda komunistické strany Ťiang Ce-min. (Feng Li / Getty Images)
Šéf stranického protikorupčního oddělení Wang Čchi-šan ve Velké síni lidu v Pekingu, 5. března 2014. Vyšetřovatelé protikorupčního oddělení otevřeně kritizují Úřad 610, který zřídil bývalý předseda komunistické strany Ťiang Ce-min. (Feng Li / Getty Images)


Ve spolupráci s policií se agenti Úřadu 610 zcela běžně vlámali do bytů, ve kterých měli přebývat následovníci Falun Gongu, na místě zdemolovali zařízení a obyvatele pozatýkali. S pověřením bývalého předsedy komunistické strany řídili kampaň násilného potlačení masového duchovního hnutí. Na jejich příkaz vydávali soudci rozhodnutí o uvěznění zadržených a ve vězeňských zařízeních měli dohlížet na jejich „převýchovu“. Během represivní kampaně zemřelo ve vězení podle neuzavřených čísel téměř pět tisíc následovníků Falun Gongu.

Období beztrestnosti Úřadu 610 se pravděpodobně ukončí. Protikorupční oddělení v čele s Wang Čchi-šanem, který s pověřením současného prezidenta Si Ťin-pchinga, provádí masivní čistku v řadách mocenské frakce svého předchůdce Ťiang Ce-mina, který inicioval pronásledování duchovního hnutí a zřídil Úřad 610.

Wang Čchi-šan veřejně kritizoval Úřad 610 za „nepoměr v komplexnosti zkoumání a uplatňování ducha právního státu“ – což je žargon komunistické strany označující ilegální jednání a rovněž neschopnost následovat nabádání stranického vůdce Si Ťin-pchinga k čisté správě věcí veřejných a nedostatečnou „politickou citlivost“.

Moc Úřadu 610 začala slábnout po nástupu Si Ťin-pchinga, když v roce 2013 došlo k zatčení jeho šéfa Li Tung-šenga. V červenci letošního roku oznámilo státní protikorupční oddělení formální vyšetřování úřadu, což by eventuálně mohlo být závažným krokem k jeho úplnému rozpuštění.

„Odizolování privilegií Úřadu 610 a jeho otevřené kritizování vysílá signál, že politika pronásledování Falun Gongu by se mohla v budoucnosti změnit,“ řekl Cheng Che, nezávislý analytik čínské politické scény píšící pro zahraniční čínský tisk.



V minulosti kdokoliv se veřejně postavil Úřadu 610, čelil násilné odvetě. Jedním z takových lidí je čínský advokát Kao Č'-šeng oceněný zahraniční právnickou obcí za odvážnou advokacii. Byl to právě Kao, kdo úřad nazval „čínské gestapo“ a v roce 2005 zaslal otevřené dopisy vrcholným čínským představitelům popisující případy mučení následovníků Falun Gongu ve vězení pod vedením Úřadu 610. Kao byl unesen na ulici před svým domem, kde nastupoval do vozu. Přežil několik měsíců trvající věznění a intenzivní mučení, o němž zpravil západní tisk poté, co byl polomrtvý pohozen na ulici a zotavil se u svojí rodiny.



Represe Falun Gongu slábnou již od roku 2012, ale dosud v určitém rozsahu stále probíhají a mají násilný charakter i oběti na životech. Poté, co Si Ťin-pching zaujal místo ve vedení strany v roce 2012, oznámil uzavření pracovních táborů, které zadržovaly několik milionů lidí a jehož vězně podle stránek Minghui.org tvořily ze 40–50 % následovníci Falun Gongu. V roce 2015 došlo k bezprecedentní právní reformě, kdy úřady začaly přijímat žaloby na exprezidenta Ťiang Ce-mina, které začali následovníci Falun Gongu masově doručovat nejvyšší státní prokuratuře v počtu stovek tisíc žalob, kterými úřady doslova zaplavili. Prezident Si Ťin-pching rovněž začátkem roku 2016 obhajoval jemnější přístup k víře (věřícím) na území Číny během setkání právních a bezpečnostních špiček na národní úrovni.

Thomas DuBois, profesor Australské národní univerzity specializující se na moderní Čínu a náboženství, uvedl, že „pokud jde o reputaci Číny, stála politika režimu proti Falun Gongu velmi vysokou cenu“.

Falun Gong je metoda obsahující tradiční cvičení a morální principy vyučované například v buddhismu a taoismu. V roce 1999 měla mít dle vládních statistik v Číně více než 70 milionů příznivců, což bylo v podstatě masovým duchovním hnutím, jehož počet o deset milionů překročil počet členů komunistické strany. Jeho následovníci přetrpěli 17 let dlouhé období násilných represí vedených předsedou Ťiang Ce-minem a nyní očekávají lepší budoucnost.




Článek byl redakčně upraven a zkrácen.
Přeložil a upravil Milan Kajínek; zdroj: small United States