Ilustrační foto. (Pixabay)
Ilustrační foto. (Pixabay)
Ženy jsou na vrcholu plodnosti mezi dvacátým a třicátým rokem, ale ne vždy se příroda shoduje s plány partnerů. Spousta párů dnes rodinu odkládá až někdy po 35. roku, kdy se šance na otěhotnění snižují a pravděpodobnost potratu se zvyšuje.

Když se podíváme pár desítek let nazpět, párům, kterým se nedařilo počít, nezbývalo než se ohlížet po adopci. Ale dnes, s nástupem umělého oplodnění, jsou lékaři schopni docílit oplodnění přímo v laboratoři.

Dnes se tímto způsobem narodilo v USA víc než pět milionů dětí, ovšem tato procedura je velmi nákladná. Cena za jednu periodu se může pohybovat od 12 do 15 tisíc USD a obvykle není hrazena pojišťovnami. Rovněž může být zátěží pro potenciální maminky a navíc není úspěch zaručen.

Existuje však i jiná možnost. Pokud jsou páry ochotny vydat se o něco pomalejší cestou, je možné, že docílí lepšího výsledku. Vědci objevili, že umělé oplodnění si může leccos vypůjčit z čínské medicíny. Několik studií provedených krátce po roce 2000 ukázalo, že zařazení akupunktury může výrazně zvýšit úspěšnost pacientek. Od té doby zařazuje akupunkturu a další prvky čínské medicíny do lékařských postupů umělého oplodnění stále rostoucí počet žen.

Akupunkturistka Jeanie Lee Bussellová, která se plodností žen zaobírá dlouhodobě, má za to, že čínskou medicínu by páry měly zvažovat jako první možnost, ne jen jako pouhý doplněk umělého oplodnění. I v období, kdy jsou ženy nejplodnější, ovulují normálně jen jedno vajíčko za měsíc, a to zůstává životaschopné pouze 12 až 24 hodin.

20170109-těhotenstvi2
Ilustrační foto. (Pixabay) 

Při umělém oplodnění se v jedné periodě vyvolá ovulace několika vajíček. To zvyšuje šance na oplodnění, nicméně si to vyžaduje silný koktejl léků, aby toho páry docílily. Aby se dosáhlo správného načasování, ženy musí polykat antibiotika, prášky na kontrolu plodnosti, denně si píchat gonadotropin a další hormonální injekce.

„To je velmi nepřirozené. Ženy neprocházejí umělým oplodněním proto, že by chtěly. Je to proto, že mají pocit, že tohle je jediná možnost, kterou mají,“ říká Bussellová. Na umělém oplodnění je podle ní lákavý fakt, že lze dosáhnout rychlých výsledků, což je pro ženy před čtyřicítkou důležité. Přesto, pokud se páry rozhodnou pro pomalejší cestu, výsledek může být ještě lepší.

„V čínské medicíně k tomu přistupujeme tak, že páry by měly být v optimálním zdravotním stavu ještě předtím, než se o oplodnění pokusí,“ vysvětluje Bussellová a dodává: „Nejde tady totiž o otázku toho, že jste schopna počít, ale abyste měla zdravé dítě.“

Nejlepšími kandidátkami jsou ženy, u nichž lékaři nedokáží určit, proč se jim nedaří otěhotnět. Některé ženy však potřebují okamžitou pomoc odborníka na plodnost, podotýká akupunkturistka, protože existuje možnost anatomických překážek v těle. Kontrolu plodnosti provádí za poplatek většina specializovaných klinik.  

20170109-těhotenstvi3
Čínská medicína zastává názor, že pokud je tělo ženy v rovnováze, existuje větší pravděpodobnost zdravého těhotenství. (John Moore / Getty Images)

Příběhy o úspěšnosti akupunktury přiměly vědce k bližšímu prozkoumání této metody. Lékaři ze zdravotního střediska Weill Cornell publikovali v roce 2003 v odborném časopise Plodnost a neplodnost článek, kde na zjištění těchto vědců poukazují. Jedna studie ukázala, že akupunktura zvyšuje přívod krve do dělohy, a tím zvyšuje tloušťku děložní stěny, což je důležitý ukazatel plodnosti.

Další studie zjistily, že akupunktura snižuje hladinu stresových hormonů zodpovědných za plodnost, ovlivňuje hladinu hormonů plodnosti v plazmě, normalizuje funkci osy hypotalamus-hypofýza-vaječníky a zvyšuje tvorbu endorfinů. To všechno je potřebné pro zdravé těhotenství.

Umělé oplodnění je především o číslech – čím víc vajíček, tím větší šance na oplodnění, zatímco čínská medicína usiluje o holističtější přístup. Vzájemný rozdíl je tedy otázkou kvantity versus kvality. Umělé oplodnění se zaměřuje na dělohu a vaječníky, kdežto čínská medicína bere v potaz celé tělo včetně mysli a ducha.

„V čínské medicíně se nerozlišuje mezi citovou nebo duchovní stránkou a fyzickým tělem. Když má pacientka hodně citových problémů, projeví se ve fyzické oblasti a stejně tak fyzické nepohodlí má dopad na psychiku,“ míní Bussellová.

Rovnováha jinu a jangu

K dosažení rovnováhy v těle se v čínské medicíně zpravidla používá akupunktura a bylinky, nicméně Bussellová zdůrazňuje, že základem podpoření plodnosti jsou zdravé stravovací návyky, umění zvládat stres a dostatečný spánek.

„Noc je jinová. Abyste dosáhli rovnováhy, je potřeba dobrého jinu, čímž se vytvoří dobrý jang, a naopak. Spánkem trávíme velkou část života, protože tento čas na odpočinek prostě potřebujeme,“ říká akupunkturistka.

20170109-těhotenstvi4
Muži hrají v těhotenství také klíčovou roli, byť se často přehlíží. (John Moore/Getty Images)

Důležitou, leč často přehlíženou roli hrají u plodnosti muži. Přibližně v třetině případů spočívá chyba na straně muže (druhou třetinu představují problémy na straně ženy a třetí problémy na obou stranách). Orientální medicína dokáže mužům také pomoci.

„Čínská medicína může přinést zlepšení i u mužů, jedině že by neměli žádné spermie. Potřebují akupunkturu a bylinné přípravky a k tomu úpravu stravy a životního stylu. To vše pomůže nabrat nové síly. Konkrétní kroky závisí na zdravotním stavu daného jedince,“ říká Bussellová.

Pro ty, kdo si hradí umělé oplodnění z vlastní kapsy, je čínská medicína mnohem levnější. Internet a sociální média pomohly rozšířit povědomí o této cestě k těhotenství, ale Bussellová doufá, že se o ní dozví i západní lékaři a budou tuto formu doporučovat těm pacientkám a pacientům, kteří dávají přednost něčemu holističtějšímu.


Zdroj: small United States