Ilustr. foto. Tvář zesnulého byla z fotografie elektronicky vymazána.. (SERGEI SUPINSKY / AFP / GettyImages)
Ilustr. foto. Tvář zesnulého byla z fotografie elektronicky vymazána. (SERGEI SUPINSKY / AFP / GettyImages)

Čeští organizátoři výstavy, společnost JVS Group, v propagačních materiálech uvádějí, že „výstava pochází z dílny amerických producentů“, čímž patrně myslí společnost Premiere Exhibitions, která výstavu do Prahy přestěhovala z Las Vegas.

Vypreparovaná lidská těla pro výstavu Body The Exhibition dodával čínský profesor Suej Chung-ťin z Vysoké školy lékařské v čínském pobřežním městě Ta-lien, provincie Liao-ning, Čína. V roce 2006 podepsal Suej Chung-ťin (Sui Hongjin) smlouvu s americkou společností Premiere Exhibitions v hodnotě 25 milionů Amerických dolarů (USD).[1]  

Zatímco čeští organizátoři uvádějí, že „celá expozice vznikla v laboratořích předních světových anatomů“, na výstavě v pražských Holešovicích pravděpodobně vystavují těla dodávaná Suej Chung-ťinem a jeho firmou Dalien Hoffen Bio-Technique Co.. Prohlášení organizátorů výstavy o účasti světových anatomů se zdá být poněkud zavádějící.

Kontaktovali jsme zástupkyni JVS Group paní Lucii Nouzovou, která ve firmě působí na pozici marketing director, aby zveřejnila jména oněch zmiňovaných laboratoří předních světových anatomů. Paní Nouzová nám ani po týdnu neodpověděla na celkem tři zaslané e-maily (adresované na recepci a paní Nouzové), přestože recepční společnosti JVS Group Epoch Times sdělila, že je v práci přítomna a na e-maily obratem reaguje.

Kontaktovali jsme novináře Ethana Gutmanna, který věnoval výstavě celou kapitolu v knize Jatka[1], a zeptali se ho na jeho názor ohledně tvrzení pořadatelů, že těla byla plastinována v laboratořích „předních světových anatomů“. Gutmann přes svůj facebookový účet odpověděl, že to považuje „za nesmysl“.

Těla tedy velmi pravděpodobně pocházejí z jediného zdroje – Suej Chung-ťin a jeho Dalien Hoffen Bio-Technique Co.

Foto internetové stránky společnosti Dalien Hoffen Bio-Technique Co.. (Screenshot / hoffen.com.cn)
Foto internetové stránky společnosti Dalien Hoffen Bio-Technique Co.. (Screenshot / hoffen.com.cn)


Odkud získával Suej Chung-ťin mrtvá těla?

Podstatným momentem celé výstavy je otázka: „Odkud pocházejí lidská těla, která na výstavách organizátoři propagují stažená z kůže?“. První znepokojení vzbuzuje spojitost mezi továrnami na zpracovávání lidských těl zřízených v Číně ve městě Ta-lien a tamním vězeňským systémem, na kterou poukazuje hned několik zdrojů.

Zpráva neziskové organizace WOIPFG[2] dokumentuje, že Sui Hongjin přiznává, že některá těla, která používal k plastinaci, pocházela přímo od Úřadu veřejné bezpečnosti. To by podle zprávy znamenalo, že svolení k využití těl mrtvých vězňů musel dát jistý Li Feng, šéf veřejné bezpečnosti provincie Liao-ning, který měl (v roce 2001) pravomoci nad místním vězeňským systémem, jako člen Výboru pro politické a právní záležitosti.

Použití těl mrtvých vězňů ještě samo o sobě nenaznačuje nějaké nepravosti, ale každopádně stále není jasné, kdo byli ti vězni a zda poskytli dobrovolný informovaný souhlas k posmrtnému využití a vystavování jejich těl, což by bylo pro legalizaci celé věci nezbytné.

Přímo v Ta-lienu existují tři možnosti, odkud by mohla těla vězňů pocházet - nápravný ústav Yaoia, věznice Nan-kuan-ling nebo Pracovní tábor Ta-lien.

Odpovědi by mohli opět nejlépe podat samotní organizátoři výstavy. Dotázali jsme se proto zástupkyně JVS Group paní Lucie Nouzové, zda ona sama viděla dokumenty obsahující svolení konkrétních lidí k posmrtnému využití a vystavování jejich těl nebo zda nám mohou poskytnout kopie těchto dokumentů k ověření jmen a existence dárců. Měli jsme v úmyslu požádat zahraniční týmy, aby ověřily totožnost dárců a kontaktovaly jejich příbuzné.

Na dotaz deníku Epoch Times ohledně dokumentů paní Nouzová rovněž neodpověděla. Je však možné, že českým pořadatelům majitelé výstavy (Premier Exhibitions) takové dokumenty nikdy neposkytli.

Zločin?

Pokud skutečně došlo k tomu, že byla rozprodávána mrtvá těla vězňů bez jejich svolení, jedná se o obchodování s lidmi, které zapovídá Norimberský kodex, Helsinská deklarace, Belmontská zpráva, principy Světové zdravotnické organizace (WHO) a Světové lékařské asociace (WMA) a Istanbulská deklarace.[3] 

Publicista a spisovatel Ethan Gutmann se ve zmiňované knize Jatka zmiňuje o reálných možnostech, že těla mohla patřit politickým vězňům nebo vězňům svědomí, kteří při zatčení odmítli uvést svá jména a bydliště, aby neohrozili své rodiny a přátele. Pokud by bezejmenný vězeň během zadržování zemřel, jeho tělo by nemohli převzít příbuzní a zůstalo by v pravomoci správy vězení. Podle Gutmann mohou těla patřit například lidem z duchovního hnutí Falun Gong, pronásledovaného čínským režimem od roku 1999.

Uprostřed profesor Suej Chung-ťin, šéf anatomického oddělení Univerzity v Ta-lienu. (Televize NTD)
Uprostřed profesor Suej Chung-ťin, šéf anatomického oddělení Univerzity v Ta-lienu. (Televize NTD)


Kdo je profesor Suej Chung-ťin?

Přibližně okolo roku 1992 působil Suej Chung-ťin jako hostující akademik na Vysoké škole lékařské v čínském městě Ta-lien v provincii Liao-ning. Později se stal ředitelem oddělení anatomie na Lékařské univerzitě Ta-line (Dalian Medical University).

Od roku 1999 zastával pozici generálního ředitele plastinačního centra Von Hagens Dalia Plastination Co., které preparovalo mrtvá těla v čínském pobřežním městě Ta-lien, provincie Liao-nig.

Později, v roce 2002, tajně založil společnost, která přebrala veškeré „know-how“. Nová společnost nesla název Dalian Medical University Plastination Co., a jak z názvu vyplývá, byla součástí Vysoké školy lékařské v čínském městě Ta-lien (v pinyinu Dalian).

Když majitel původní společnosti, Němec a absolvent medicíny, Gunter von Hagens, zjistil, že mu Suej Chung-ťin „ukradl“ jeho nápad, došlo mezi nimi k roztržce.  

Profesor Suej Chung-ťin následně v roce 2004 založil Dalien Hoffen Bio-Technique Co., kde se nadále věnoval plastinaci těl. V roce 2006 podepsal smlouvu s americkou společností Premiere Exhibitions v hodnotě 25 milionů amerických dolarů (USD).[1]

Článek byl upraven 20.2.2017[1] Kniha Jatka, vydalo nakladatelství C-press 2014, autor Ethan Gutmann, (strana 273 částečně dostupné on-line) LINK

[2]  (WOIPFG) World Organization to Investigate the Persecution of Falun Gong. Report 236 LINK

Tel: (347)448-5790 Fax: (347)402-1444 P. O. Box 84, New York,USA 10116 LINK

[3] Informace byla převzata z lékařského měsíčníku Tempus Medicorum, duben 2015. LINKČtěte také:

Česká anatomická společnost odmítá výstavu Body The Exhibition „v rovině právní a etické“

Pokud výstavy Bodies povolí odběry DNA z vystavovaných těl, Číňané budou moci hledat těla zmizelých příbuzných


Brněnská výstava těl Bodies Revealed se setkává s odporem, nadšením i obavami

Bodies, Damien Hirst a Casino Royale

Bodies: Oči Číňana za sto pade

Stanovisko České anatomické společnosti k výstavě „Bodies… The Exhibition“