Vážení čínských bylinek. (China Photos / Getty Images)
Vážení čínských bylinek. (China Photos / Getty Images)
Tradiční čínská medicína (TČM) dokáže vyléčit řadu zdravotních potíží. Dobře známá je její schopnost ulevit od bolesti, ale ve skutečnosti toho dokáže daleko víc. Zlepšení plodnosti, problémy se zažíváním, alergie nebo redukce stresu, to je jen několik věcí, s nimiž vám může TČM pomoci.

Kromě dobře známé akupunktury obsahuje čínská medicína také použití moxování, masáže, bylinky a baňkování. Každou z těchto metod si krátce popíšeme. 

Akupunktura

Akupunktura je vpichování tenkých jehliček do specifických bodů na těle. Lékaři ve staré Číně zmapovali za tisíce let celkem 12 hlavních cest energie neboli meridiánů, kterými v těle proudí životní energie zvaná čchi (psáno také qi).

20170227-tcm
Akupunktura je vpichování tenkých jehliček do přesně stanovených bodů na těle. (Lam Yik Fei / Getty Images)

Každý meridián je napojen na konkrétní orgán nebo skupinu orgánů, které mají na starosti dané tělesné funkce. Akupunkturní body se nacházejí podél těchto meridiánů a když se do nich vpíchnou jehličky, dochází k regulaci čchi v meridiánech, což aktivuje přirozenou schopnost těla uzdravit se. Zdraví je nastoleno v okamžiku, když čchi proudí volně a bez zábran.

Další pojem, s nímž se v čínské medicíně setkáte velmi často, je jin a jang. Vlastně je to všechno o tom dostat tyto dvě protichůdné síly do rovnováhy. Když vpíchnu jehličky na správná místa, rovnováha v těle bude nastolena. Když má pacient chronické potíže, je třeba několik sezení, a když jde o problém akutní, pomoct může už jedno nebo dvě sezení. 

Léčba bylinkami (fytoterapie)

Léčba čínskými bylinkami zahrnuje použití rostlin a minerálů. Každá z bylin se používá pro konkrétní problém a každá má rozmanité vlastnosti, které míří na různé stránky choroby. Byliny se dělí na ty, které ochlazují nebo zahřívají, na hořké a sladké a tak dále. Pokud je vaše nemoc chladného typu, použije se bylina, která je zahřívacího typu. 
 
Jako příklad si uveďme obyčejné nachlazení. Příznaky mohou být zahřívajícího typu, jako horečka, žlutý hlen a bolest v krku. Složení bylinek tedy musí zahrnovat látky, které organismus ochlazují a dokáží horkost z těla vyhnat. Protože každý pacient je jiný, je třeba sestavit bylinný lék přesně na míru každého člověka.

Bylinky se obvykle předepisují v podobě tablet a čajů. Pokud se používají správně, pod dohledem praktika TČM, jsou bylinné přípravky obecně bezpečné a k vedlejším účinkům dochází zřídkakdy. 

Baňkování

Baňkování je starobylá technika, při níž se přikládají nahřáté skleněné baňky na kůži a vytvářejí vakuum. Tkáň pod nádobkou se částečně nasaje dovnitř, čímž se dosáhne zlepšení krevního oběhu, uvolnění bolesti, odstranění „horkosti“ a vyplavení toxinů.

20170227-tcm2
Baňkování je starobylá technika, při které se baňky pokládají na kůži, aby z těla vyplavily toxiny.  (Lam Yik Fei / Getty Images)

Pacient obvykle cítí, jak se kůže pod baňkou napíná, což může být chvilkově nepříjemné, ale následně dojde k pocitu uvolnění bolavého svalstva. Zpravidla se baňky na těle nechávají 5-20 minut. Po baňkování bude pokožka narudlá, namodralá nebo nafialovělá, a to zejména v případech, kdy se pod baňkou nachází zablokovaná energie. Zabarvené kruhy po baňkách zmizí po několika dnech, maximálně dvou týdnech.

Mně se baňky osvědčily u pacientů s chřipkou, nachlazením, bolestmi zad, svalů, alergiemi, zarudlou svědivou pokožkou, horečkami a nejrůznějšími druhy bolesti. 

Moxování

Tato technika spočívá v pálení pelyňku poblíž daného akupunkturního bodu, ale v bezpečné vzdálenosti od kůže tak, aby nedošlo k popálení. Moxa se vyrábí z pelyňku a vytváří příjemný pocit tepla. Pomáhá zahřívat meridiány, otevřít dráhy energie, reguluje tok čchi a krve v těle, vylučuje z těla chlad a vlhkost a ohřívá dělohu.

Moxa je svou povahou jangová a používá se tudíž hlavně pro napravení nedostatku jangu, u problémů, jako astma, průjem, revmatické bolesti, bolesti břicha, zvracení, některé gynekologické potíže (často se užívá pro zlepšení plodnosti) a u jakékoliv bolesti způsobené chladem.

Ve své ordinaci v Chicagu často ukážu pacientkám, jak se moxa používá, aby mohly samy v léčbě pokračovat doma. 

Masáž tuina

Tuina (vyslovuj tchuej-na), je asijská forma masáže, která může vypadat jako kříženec shiatsu (šiacu) a akupresury. Účinná je zvláště u bolestí kloubů (artritida apod.), ischiasu, u svalových křečí a u bolestí zad, krku a ramen. Pomáhá také s nespavostí, zácpou, bolestmi hlavy a napětím způsobeným stresem.

Styl tuiny praktikovaný v dnešní Číně je spíše podobný chiropraxi než masáži. Většina praktiků ze Západu, kteří tuinu používají, nedělá napravování kostry tak jako jejich kolegové v Číně. Naučit se masáž tuina vyžaduje stejný rozsah výuky jako akupunktura nebo fytoterapie.

Jennifer Dubowsky, je vystudovaná akupunkturistka s praxí v centru Chicaga. Čínské medicíně se věnuje od roku 2002. Během studií absolvovala praxi v Nemocnici čínsko-japonského přátelství v Pekingu. Je autorkou knihy o čínské medicíně a oblíbeného blogu, který najdete na jejích stránkách tcm007.com.


Přeložil: Ondřej Horecký; originální článek: small United States