Policie zadržuje praktikující Falun Gongu v Číně. (stoporganharvesting.org)
Policie zadržuje praktikující Falun Gongu v Číně. (stoporganharvesting.org)
Poté, co od roku 2012 dodnes v Číně proběhla mohutná vnitrostranická čistka, při níž skončila „za mřížemi“ drtivá většina členů mocenské frakce exprezidenta Ťiang Ce-mina, byla v důsledku toho oslabena i jeho celostátní represivní politika vůči několikamilionovému duchovnímu hnutí Falun Gong.

Ťiang Ce-min vyhlásil hnutí „válku“ 20. července 1999, kdy jej označil za „zlý kult“ a postavil mimo zákon. Následné represe si dle ověřených zpráv vyžádaly více než 4 000 obětí na životech. Skutečné množství obětí podle odhadů některých expertů[1] mohlo dosáhnout až jednoho milionu a naplnit tak skutkovou podstatu genocidy.

Po zatčení a uvěznění vysokých úředníků, jakými byli například bývalý naftový magnát a člen stálého výboru politbyra Čou Jung-kchang nebo šéf Veřejné bezpečnosti Li Tung-šeng, zůstala sice represivní kampaň v chodu, ale na vysokých úrovních ji už nemá kdo řídit. Masivní vnitrostranická čistka připravila exprezidenta Ťinag Ce-mina o moc, kterou si ve straně udržoval pomocí spojenců dosazených na klíčová místa ještě deset let po skončení svého funkčního období.

„V situaci, kdy už Ťiang Ce-min a jeho vrcholný spolupracovník Čou Jung-kchang nemohou řídit pronásledování [Falun Gongu], zůstává prostor pro ty, kteří nechtějí za represe nést osobní zodpovědnost, nebo pro ty, kteří chtějí ze svého vlastního svědomí udělat něco dobrého,“ hodnotí současnou situaci Heng He, komentátor exilové čínsko-jazyčné televizní stanice New Tang Dynasty Television.

A skutečně, na různých místech po celé Číně se přístup k represím různí.

23. prosince stanuli u soudního přelíčení pan Čang Ťün, následovník Falun Gongu, a jeho právní obhájce. Jednání se konalo u okresního soudu čínského velkoměsta Čchung-čching. Čang byl zatčen 24. května 2016 za to, že s lidmi rozmlouval o praxi a jejím pronásledování čínským režimem.

Poté, co Čangův právník, jehož jméno zdroj z důvodu bezpečnosti neuvádí, údajně předložil silnou obhajobu a dotázal se na obvinění svého klienta, prokurátor řekl: „Nemáme žádné důkazy, které by mohly potvrdit, že Falun Gong je 'kacířské náboženství' a nenašli jsme žádné zákony nebo směrnice potvrzující, že je Falun Gong 'kacířské náboženství',“ přičemž prokurátor používal oficiální označení praxe, které užívá čínský režim od začátku represí v červenci 1999. Více zde...

Někteří právníci také informovali o tom, že dříve bylo běžné, že soudci nechali uvěznit právníky, kteří zastupovali Falun Gong, ale nyní někteří z nich nechávají advokáty provádět obhajobu v plném rozsahu. Jeden z právníků, jež si přál zůstat v anonymitě, uvedl, že soudce na jeho námitky prohlásil: „Pokud je nemůžeme odsoudit, nebudeme to dělat. Pokud je nemůžeme zatknout, nebudeme je zatýkat“.

Soudci také podle právníků rozdávají lehčí tresty, dva až tři roky vězení namísto více než sedmiletých trestů, které dávali dříve. Některá zadržovací střediska dokonce umožňují následovníkům provádět cvičení Falun Gongu v jejich celách.

Co se týče represí, podle starší analytičky Sarah Cookové z mezinárodní neziskové organizace Freedom House „mechanismus pronásledování stále běží“.

Stránka Minghui.org, která dlouhodobě informuje o vývoji pronásledování v ČLR, uvádí, že počet zaznamenaných případů pronásledování v roce 2015 dle ověřených informací čítal 3 000 případů. V prvních deseti měsících roku 2016 čínský režim zatkl a odsoudil 961 následovníků Falun Gongu.




Na tvorbě zprávy se podílel Luo Ya
Článek byl redakčně zkrácen
Přeložil a upravil Milan Kajínek; zdroj: small United States
 

POZNÁMKY:
[1] Experti, na které se článek odvolává:
a) Kanadští právníci Kilgour, Matas a jejich vyšetřovací zpráva Bloody Harvest (2006), která potvrdila obvinění, že jsou následovníci Falun Gongu zneužíváni jako nedobrovolní dárci orgánů a její rozšířená zpráva (2016).
b) Publikované nahrávky telefonních hovorů a analýzy z vyšetřování organizace WOIPFG.
c) Mezinárodní sdružení doktorů DAFOH, které problém neetických transplantací v čínských vojenských nemocnicích nahlíží z lékařského a právního úhlu.
d) Sedmiletý terénní výzkum spisovatele Ethana Gutmanna shrnutý v knize The Slaughter, vydané v češtině nakladatelstvím C-press.