Ethan Gutmann ve Washingtonu při slyšení zaměřeném na odvětví transplantační chirurgie v Číně. (Lisa Fan / Epoch Times)
Ethan Gutmann ve Washingtonu při slyšení zaměřeném na odvětví transplantační chirurgie v Číně. (Lisa Fan / Epoch Times)
Investigativní novinář a spisovatel Ethan Gutmann byl nominován na Nobelovu cenu míru 2017 za svou práci, která odhaluje hromadné odebírání orgánů vězněným Číňanům z duchovního hutí Falun Gong v nemocnicích Lidové osvobozenecké armády.

Gutmann,spolu s právníkem Davidem Matasem a bývalým kanadským ministrem zahraničí Davidem Kilgourem, vydali vloni v létě novou vyšetřovací zprávu nazvanou „Krvavá sklizeň / Jatka“, která dále rozšiřuje dřívější výzkumy publikované zprávě Matase a Kilgoura z roku 2006 „Krvavá sklizeň“ a Gutmannovy knihy „Jatka“ z roku 2014.

Nová zpráva přináší šokující statistiky provozu čínských transplantačních center, které mnohonásobně převyšují oficiální čísla předkládaná úřady čínského režimu. Statistiky ukazující, že namísto oficiálních 10 tisíc transplantací prováděných každý rok za posledních 15 let prováděla čínská transplantační centra ročně 60 až 100 tisíc transplantací, což je šestkrát až desetkrát vyšší číslo, než oficiální odhady předložené Komunistickou stranou Číny. Jejich výsledky pocházejí z dlouhodobého výzkumu činnosti transplantačních center. Informace shromažďoval tým čínsky mluvících výzkumníků. Vyšetřovatelé je uspořádali a následně podrobně analyzovali.

Čínský režim stále popírá tvrzení, že jsou to „vězni svědomí“, kdo je zabíjen pro orgány proudící do čínského transplantačního průmyslu. Je ovšem i tak šokující jejich prohlášení, které do tisku uvolnili po prvních obviněních vznesených v roce 2006. Oficiální čínským státem podporovaný program využívá ke komerčním transplantacím popravené vězně již od roku 1984. Gutmann je přesvědčen, že zpráva z roku 2016 odhaluje závažné faktické nesrovnalosti a ukazuje, že kromě popravených odsouzenců k smrti, jak tvrdí čínský režim, musí existovat ještě další zdroje orgánů, neboť počet oficiálních poprav pokrývá jen malý zlomek výsledných čísel.

„V roce 2016 se protrhly hráze, příběh se změnil a najednou, když jsme se v roce 2017 probudili, Peking ztratil argumenty,“ řekl Ethan Gutman v rozhovoru pro deník Epoch Times.

Gutmann, jako oceňovaný spisovatel a expert na čínsko-americký byznys a jeho odvrácenou stranu, spustil v roce 2008 nezávislé vyšetřování státem řízeného programu odebírání orgánů vězňům. Ve své knize Jatka zveřejnil rozhovory s více než 100 lékaři, uprchlíky a členy soudního práva. Projekt se zrodil z Gutmannova pobytu v Číně a předchozí práce na knize Ztráta nové Číny, která odhaluje pozadí obchodů mezi USA a Čínou, které vedly k vybudování moderních totalitních technologií na zakázku pro Čínský režim. Gutmann v roce 1999 pobýval v Pekingu a byl přítomen klíčovým událostem a začátku celostátní represivní kampaně komunistické strany proti duchovnímu hnutí Falun Gong.

Knihu Jatka, jejíž obsah nazvali literární kritici „atomovou bombou“, publikoval v roce 2014.

„Za skutečnost, že tento příběh mohl spatřit světlo světa, vděčím výpovědím očitých svědků, uprchlíků z pracovních táborů, odpadlíkům a doktorům, jako jsou Enver Tohti a Ko Wen-je,“ řekl Ethan Gutmann Epoch Times.

Ko Wen-je, jako přednosta kliniky traumatologie ve fakultní nemocnici Národní tchajwanské univerzity, pomohl vybudovat dobrovolný systém transplantování orgánů na Tchaj-wanu.

V knize Gutman předkládá výpověď doktora Ko, který jezdil do pevninské Číny a náhodně zjistil, že orgány, které byly použity při transplantacích, byly odebrány vězňům svědomí z Falun Gongu.

„Všechno, co jsem musel udělat pro to, aby se jejich příběh dostal ven. Vytrvat. Psát. Publikovat to,“ řekl Gutmann. „Měl jsem nevyřčenou smlouvu se svědky. Splnil jsem ji. To je důvod, proč mohu dobře spát, ne pro to, že jsem byl nominován na (Nobelovu) cenu.“



Čtěte také: Jak jsem četl vyšetřovací zprávu o čínské transplantační chirurgii


Přeložil: Jan Černík
Editace: Milan Kajínek
Korekce: Zdenka Danková
Originální článek: small United States