Ministr Zaorálek na návštěvě Vietnamu, 23. října 2015. (@MZV / mzv.cz)
Ministr Zaorálek na návštěvě Vietnamu, 23. října 2015. (@MZV / mzv.cz)
Žádáme představitele vlády ČR a představitele EU, aby se při svých setkáních s představiteli Vietnamu, tak i na mezistátních setkáních v rámci EU, zmiňovali o nedodržování lidských práv ve Vietnamu,“ píší v otevřeném dopise zástupci vietnamské komunity v ČR a ve Vietnamu.

„Především omezování svobody slova je v rozporu s mezinárodními dohodami, ke kterým se Vietnam v minulosti připojil,“ říkají aktivisté.

Vietnamští aktivisté vztahují žádost k aktuálně plánované návštěvě českého prezidenta ve Vietnamu, která má proběhnout letos v květnu.

Dopisy aktivisté rozeslali na několik adres, které náleží ministru Lubomíru Zaorálkovi, premiéru Bohuslavu Sobotkovi nebo Jean-Marc Ayraultovi, francouzskému ministru zahraničních věcí, velvyslanci Bruno Angeletovi a současně vedoucímu delegace EU ve Vietnamu, a panu Juanu Zaratieguiovi, koordinátorovi pro lidská práva delegace EU.

Celé znění dopisu, který nám aktivisté poskytli, zveřejňujeme níže:

Vážený pane ministře,

my, občané a obyvatelé Evropské unie vietnamského původu, zde níže podepsaní, se na Vás obracíme v souvislosti s naším otevřeným dopisem zveřejněným koncem letošního ledna. Dopis, který byl napsaný ve čtyřech různých jazycích, je adresován předsedkyni Národního shromáždění Vietnamu - paní Nguyen Thi Kim Ngan.

V dopise odsuzujeme momentální situaci ve Vietnamu, jehož vláda nerespektuje mezinárodní úmluvy, zejména pak konvence o lidských právech, ke kterým se vietnamská vláda zavázala.

Požadujeme také okamžité propuštění dvou vietnamských aktivistek – paní Tran Thi Ngae a paní Nguyen Ngoc Nhu Quynhe. Obě ženy mají malé děti a byly zatčené jen pro to, že uplatňovaly své právo na svobodu slova.

Dopis podepsalo 671 osob z 28 zemí z celého světa, mezi nimi jsou i Češi.

Touto cestou bychom Vás chtěli požádat, abyste se při jakémkoliv setkání s vietnamskými zástupci na mezistátní úrovni zmínil o nedodržování lidských práv, zejména pak o absenci svobody slova. Máme na mysli např. příležitosti návštěvy českého prezidenta Miloše Zemana ve Vietnamu plánovanou na květen tohoto roku.

Dovolujeme si přiložit profil paní Nguyen Ngoc Nhu Quynhe, jedné ze dvou aktivistek, který vytvořila organizace Amnesty International.

Za propuštění Tran Thi Ngae, druhé zadržené, a dalších aktivistů spustila nedávno Amnesty International kampaň - petici, která stále běží.

Předem děkujeme za Váš postoj a případnou odpověď.

S úctou,

Hoang Hung
Mai Nguyenová
Toan Thang PhamČtěte také:
 

Kupčení s vietnamskými orgány poukazuje na nekalé transplantační praktiky v Číně