Blade Runner 2049 – návrat kultovního snímku s Harrisonem Fordem. (Falcon.cz)
Blade Runner 2049 – návrat kultovního snímku s Harrisonem Fordem. (Falcon.cz)
Třicet let po událostech prvního filmu odhaluje nový Blade Runner a důstojník losangeleské policie K (Ryan Gosling) dlouho ukryté tajemství, které je natolik zásadní, že by mohlo zcela rozvrátit poslední zbytky lidské společnosti. Toto odhalení ho nutí zahájit pátrání po Rickovi Deckardovi (Harrison Ford), bývalém Blade Runnerovi losangeleské policie, který je už 30 let nezvěstný.

Snímek vychází z filmu natočeném v roce 1982 v němž ztvárnil hlavní roli Harrison Ford. Při prvním uvedení ohromil diváky pohledem na budoucnost a brzy se stal obdivovaným klasickým dílem v žánru sci-fi. Inteligentní a provokativní scénář, volně vycházející z knihy Philipa K. Dicka nazvané Sní androidi o elektrických ovcích?, výtvarná stránka a zvláštní efekty odstartovaly slibnou kariéru tvůrcům, kteří se na nich podíleli.

Pro některé herce, zejména Rutgera Hauera, byl film významným mezníkem. Hauer se díky roli Roye Battyho zařadil do kategorie mezinárodních hvězd.

O snímku z roku 1982

Počátkem 21. století dosáhla společnost Tyrell ve výzkumu robotů fáze Nexus. Její výrobky byly téměř identické s lidmi, nelišily se ani inteligencí. Lidé používali replikanty při nebezpečných výpravách nebo jako otroky při kolonizaci jiných planet. Po krvavé vzpouře replikantů v jedné z mimozemských kolonií byl robotům pod trestem smrti zakázán pobyt na planetě Zemi. Na plnění tohoto nařízení dohlížely speciální jednotky Blade Runner, pověřené vyhledáváním a likvidací replikantů, kteří zákaz poruší.

Premiéra: 5. října 2017.