Pohyb vytváří další pohyb. (China Photos / Getty Images)
Pohyb vytváří další pohyb. (China Photos / Getty Images)
Vyrůstala jsem v plaveckém bazénu. Táta plaval jak na škole, tak za druhé světové války a od nás dětí očekával, že půjdeme v jeho šlépějích. Pamatuji si, jak jsme každé léto ve všední dny, za slunka i deště, trénovali v místním venkovním bazénu. Někdy to byla zábava, jindy ne, ale nikdy to nebylo o tom, že bychom si mohli vybrat. Prostě jsme udělali, co se nám řeklo.

Možná byste si řekli, že budu mít v dospělosti averzi ke všem sportům, ale ve skutečnosti je to právě naopak. Po celý život jsem zůstala aktivní a přičítám to disciplíně, kterou jsem si v těch raných letech vybudovala v bazénu.

Nebylo vždy jednoduché udržet si motivaci k pohybu, vlastně je to do dneška neustálý boj. Za ty roky jsem přišla na různé triky a strategie, které mi pomohly. V dobách, kdy jsem hodně běhávala, byl velkou motivací místní běžecký závod. V průběhu těch let, hlavně ve chvílích, když jsem se musela k pohybu nutit, mi pomáhaly výlety za výšlapy do hor, aktivní dovolené, kamarád sporťák, změna aktivit nebo cvičení s trenérem.

20170518-cv23
Ilustrační záběr. (Todd Quackenbush / Unsplash)
Uvědomuji si, že kdyby existovala taková věc jako studna věčného mládí, sestávala by z tělocviku. Ať už vezmeme v potaz západní nebo čínskou medicínu, obě se shodují, že zůstat fyzicky aktivní je skvělá věc. Tady se však oba směry léčení liší v tom, že západní lékařství se zaměřuje především na fyzické a fyziologické přínosy tělesné aktivity, zatímco čínská medicína má mírně odlišný pohled. Tady je pár myšlenek vycházejících z čínské zdravotnické teorie:

1. Pohyb vytváří další pohyb

V čínské medicíně je dobré zdraví hlavně o pohybu v podobě toku energie. Prvním předpokladem je, že potřebujeme dostatek energie, aby naše tělo mohlo podat potřebný výkon. Druhou nutností je, aby energie obíhala. Přemýšlejme o tom: krev protéká cévami, potrava cestuje zažívací soustavou a nervové signály se pohybují do mozku a z něj. Dokonce i emoce se mění. Když se tento tok zastaví, začne se vám dostávat známek a příznaků nerovnováhy. Sraženiny krve, srdeční choroby, poruchy trávení, pálení žáhy, neuropatie, stres a deprese – to všechno jsou symptomy toho, že pohyb v těle je nějakým způsobem blokován.

A tak když říkám, že pohyb vytváří další pohyb, myslím tím, že pohyb generuje vnitřní toky v těle. Když cvičíte, zvyšujete výkon srdce a plic a krev se dává do pohybu. Svaly vám hoří a i zažívání funguje lépe. Po citové stránce se také cítíte dobře, protože endorfiny začnou v mozku obíhat ve větším počtu. To přináší příliv radosti anebo přinejmenším uvolňuje stres. Cvičení je proto na každé úrovni protilék na stagnaci.

2. Nezapomínejte na rovnováhu mezi prací a odpočinkem

Zatímco cvičení je aktivní, zahřívá nás a považuje se za jangové, odpočinek a spánek jsou jinové povahy a slouží k osvěžení těla. Abyste zůstali zdraví a vyvážení, potřebujete dost obojího.

3. Všeho moc škodí

V čínské medicíně je přepracování reálná věc a považuje se za příčinu vzniku chorob. Příliš moc času stráveného v kanceláři, pečování o druhé bez odpočinku, nadměrné studium nebo nadbytek fyzického cvičení, to vše se považuje za přepracování. Cvičení je dobrá věc, ale rozhodně se to s ním dá přehnat. Pokud při tréninku navyšujete zátěž, posouvejte se jen o asi deset procent za týden. Běžnými signály přetížení organizmu jsou narušený spánek, podrážděnost a zranění.

4. Následujte jin a jang ročních období

Když jsem se poprvé přestěhovala do Minnesoty, trvala jsem na to, že budu běhat venku za každého počasí. Běhala jsem, i když mrzlo. Jenže po pár letech jsem si sportováním v chladném počasí přivodila astma – upozornění mého těla, že v zimě je čas na odpočinek.

Když budete dbát na změny v ročních obdobích, vaše tělo bude šťastnější, věřte mi. Na jaře a hlavně v létě je vše dělané k tomu, abychom zamířili ven na vzduch. Když se pak ochladí a přijde zima, tělo ocení menší zátěž a víc odpočinku a tepla, popřípadě cvičení ve vnitřních prostorách.

5. Pohyb na čerstvém vzduchu

Čínská medicína je založena na změnách v přírodě. Když jste venku, jste s přírodou ve větším kontaktu. Můžete procítit změny počasí, poslechnout si vyzpěvující ptáky a vidět, jak rostliny rostou. Být venku v přírodě vás také propojí s božskou čchi, silou, která mění roční období, dává rostlinám růst a umožňuje slunci, aby nás ozařovalo. A to je jistojistě dobrá věc, co vy na to?
Abychom to na závěr shrnuli, pohyb je jako zázračná pilulka, která udržuje tělo funkční a mysl aktivní. Co je obtížné, je udržet si dlouhodobě motivaci ke sportování. Cvičení má být zábavné, měli byste z něj mít dobrý pocit a mělo by se odehrávat většinou venku.


Lynn Jaffee je vystudovaná akupunkturistka a autorka knihy „Simple Steps: The Chinese Way to Better Health.” (Jednoduché kroky: Čínská cesta k lepšímu zdraví). Tento článek byl původně zveřejněn na AcupunctureTwinCities.com.
Z angličtiny přeložil Ondřej Horecký; small United States