Starosta Prahy 7 Jan Čižinský. (Facebook)
Starosta Prahy 7 Jan Čižinský. (Facebook)
Starosta Prahy 7 Jan Čižinský a ministerstvo pro místní rozvoj chtějí pohřbít lidská těla vystavovaná na pražském Výstavišti v rámci kontroverzní výstavy Body The Exhibition, informoval o tom Český rozhlas. Přední české autority v oblasti lékařství výstavu označují za neetickou či nezákonnou. Proti výstavě se postavily také některé neziskové organizace a také policie dostala podněty k prošetření výstavy.

Ministerstvo pro místní rozvoj již minulý rok navrhlo úpravu zákona o pohřebnictví, která by podobné výstavy zakázala. Zákon začne platit letos na podzim. Společnost JVS Group, která výstavu do ČR opakovaně vozí, letos pořádá na její propagaci obří reklamní kampaň v hodnotě (odhaduji) převyšující jeden milion korun po celé ČR.

Hlavním bodem celého problému je otázka, odkud pocházejí vystavovaná těla, kvůli čemuž se strhl největší odpor vůči výstavě a začalo se s hledáním možností na různých frontách, jak výstavu uzavřít. Novinář Ethan Gutman, bývalí čínští vězni svědomí a neziskové organizace předkládají důvodná podezření, že těla mohou patřit Číňanům pronásledovaných čínským režimem – například lidem z duchovního hnutí Falun Gong.[1]

„Naše státní správa dostala podnět, zda se nejedná o přestupek. A naše vedoucí odboru správních agend, to znamená stání správa, která není podřízena pode mě, protože já jsem představitel samosprávy, poslala dotaz na ministerstvo pro místní rozvoj, které má v gesci právě zákon o pohřebnictví. Otázka zněla, jestli jde o lidská těla, která podléhají pohřbení. A odpověď ministerstva pro místní rozvoj byla, že se nikdo nedopouští přestupku, ale že máme povinnost ta těla pohřbít,“ řekl starosta Prahy 7 Jan Čižinský v rozhovoru pro Český rozhlas.


Čtěte také: Odkud pocházejí těla na pražském výstavišti?


Jan Čižinský má pro provedení oficiálních kroků k pohřbení těl poměrně širokou podporu v řadách lékařů.

Proti výstavě se již dříve ohradil prezident České lékařské komory MUDr. Milan Kubek, který v e-mailovém rozhovoru s Epoch Times reagoval na kroky starosty Prahy 7. „Jeho krok však vzhledem k platné legislativě považuji celkem za logický, i když možná za poněkud opožděný. Podle mého názoru nejde o nic jiného než o pouťovou atrakci. Vědomí, že si prohlíží těla kdysi živých lidí, vzbuzuje u části návštěvníků pocity „mrazení v zádech“, což zvyšuje komerční atraktivitu výstavy. Pokud by nešlo o peníze, ale o popularizaci vědy a vzdělávání, stačily by plastové modely, případně 3D animace,“ míní MUDr. Milan Kubek.

„O původu preparátů nemám žádné informace, ale považoval bych za samozřejmé, že organizátoři výstavy jsou schopni jednoznačně doložit, že jde o těla dobrovolných dárců, kteří byli informováni o plánovaném způsobu využití svých ostatků. V opačném případě by samozřejmě neměla být výstava v demokratické zemi povolena. Jako prezident České lékařské komory jsem se připojil k výzvě, aby pořadatelé doložili původ vystavovaných těl, a pokud toho nejsou schopní, aby byla výstava zakázána,“ sdělil prezident České lékařské komory Epoch Times.Předseda České anatomické společnosti Doc. MUDr. Ondřej Naňka, Ph.D. S pohřbením těl rovněž souhlasí. „S kroky pana starosty a Ministerstva pro místní rozvoj souhlasím. Ostatně tento postup byl zvažován již před lety, když byla podobná výstava v Brně, pouze nedošlo k realizaci, protože než proběhly všechny procedury, tak výstava skončila,“ uvedl Ondřej Naňka v rozhovoru s Epoch Times.

„Sám považuji výstavu „Bodies“ za počin, který se vydává za „vědeckou“ akci, která ve skutečnosti  maskuje bulvární podstatu věci (obdobně jako byla v 19. století cirkusová představení různých zrůd). Samozřejmě by mě zajímalo, jaký názorový proud představujete Vy!“ vyjádřil se v minulosti MUDr. Štefan Vítko, PhD, předseda správní rady České transplantační společnosti v e-mailové komunikaci s deníkem Epoch Times k předchozím výstavám.

Mezi českými neziskovými organizacemi, které kritizují zejména skutečnost, že majitelé nejsou schopni doložit dobrovolné informované souhlasy zesnulých s posmrtným vystavováním jejich těl, navíc za komerčními účely, nalezneme Lidská práva bez hranic, Ligu lidských práv nebo Občanský budíček.

Výstavu by nejraději uzavřel i bioetik doc. MUDr. PhDr. Jan Payne, PhD., předseda Společnosti lékařské etiky, který ji označuje za neetickou a připojil se k výzvě neziskovek, která tlačí na pořadatele JVS Group, aby předložili údajné souhlasy zesnulých. „Postup pana starosty Čižinského pokládám za důvtipný a jsem ve věci výstavy mrtvých těl bez výhrad na jeho straně,“ napsal Jan Payne Epoch Times. Dalším kritikem výstavy je prof. MUDr. Štěpán Svačina., DrSc., předseda České lékařské společnosti.

I přes negativní stanoviska předních českých lékařských společností a etiků, nesouhlasné stanovisko ministerstva pro místní rozvoj, které prosadilo zákonnou úpravu, řada škol čerpá státní finance na to, aby své žáky vodila na výstavu, která je podle lékařů neetická. Zůstává otázkou, kdo rozhoduje o tom, co je pro výchovu dětí vhodné – JVS Group, ředitel školy nebo přední lékařské elity či zákonodárci? Je taková výstava vhodná pro děti ze základních nebo středních škol?

POZNÁMKY: [1]

Kniha Jatka, vydalo nakladatelství C-press 2014, autor Ethan Gutmann, (Kapitola Noc v muzeu strana 273 částečně dostupné on-lineLINK

Zpráva nevládní organizace (WOIPFG) World Organization to Investigate the Persecution of Falun Gong. Report 236 LINK

Rozšířená vyšetřovací zpráva z roku 2016 Bloody Harvest / Slaughter – An Update (strana 394, kapitola 11) LINK 

Související články:

Česká anatomická společnost odmítá výstavu Body The Exhibition „v rovině právní a etické“

„Jedná se o ryzí komerci a akci považuji za mimořádně neetickou,“ říká starosta Prahy 7 k výstavě Body The Exhibition

Body The Exhibition: Exponáty jsou neidentifikovaná těla z Číny, souhlas s posmrtným využitím neexistuje, řekl americký majitel výstavy

Pokud majitel výstavy Body The Exhibition povolí odběry DNA z vystavovaných těl, Číňané budou moci hledat těla zmizelých příbuzných

Odkud pocházejí těla na výstavě Body The Exhibition v pražských Holešovicích?