Charlene Belhasen, designerka společnosti Lana Di Capra, navštívila večerní premiérové představení Shen Yun v Paříži. (NTD Television)
Charlene Belhasen, designerka společnosti Lana Di Capra, navštívila večerní premiérové představení Shen Yun v Paříži. (NTD Television)
PAŘÍŽ – Jean-Jacques Belhasen, tvůrce a lídr značky Lana Di Capra, domu specializujícího se na kašmírové oblečení, hodnotí představení jako oslňující a „enriching“, od jevištního designu po tenora, pianistku, tanečníky a orchestr“.

„Bylo to pro mne velmi harmonické. Všechno bylo navzájem perfektně propojené,“ říká pan Belhasen. On a jeho dcera Charlene navštívili večerní premiérové představení Shen Yun v pařížském Le Palais des Congres.

Pan Belhasen byl rovněž zasažen hodnotami předávanými v představení – „hodnoty lásky, radosti, nejenom pro nás samotné, ale také pro ostatní“.

Při představení cítil, že umělci dělají představení s láskou. „Člověk skutečně vidí jejich dobrotivé srdce,“ řekl po představení a dodal, že se ho skutečně dotklo, „jaký měli umělci vztah k ostatním“.

„Láska je velmi důležitá – nejenom láska k sobě samotnému, ale ke všem, láska pro ostatní. Myslím, že toto je filosofie, kterou my lidé ze Západu neznáme, a to je škoda. Je to smutné. Měli bychom se trochu více otevřít,“ míní pan Belhasen.

„Představení se koná na místě, kde ho můžeme v míru zhlédnout. Naneštěstí se nemůže konat na místech, kde by jej měli vidět nejvíce, odkud pochází, kde se zrodilo – v Číně. To je pro Číňany žijící v Číně velmi smutné,“ řekl pan Belhasen o skutečnosti, že souboru Shen Yun nebylo dosud dovoleno vstoupit na území Číny.

I tak ale doufá, že představení „bude pokračovat ještě dlouhou dobu, a že se jednoho dne se odehraje za Velkou čínskou zdí!“

Shen Yun 2017 Trailer - Classical Chinese Dance 


Designérka společnosti Lana Di Capra, paní Charlene Belhasenová se s námi po představení také podělila o své zážitky. „Hudba, pohyby, barvy mě přenesly na skutečně magické místo. Bylo to jako cestovat vesmírem v čase... jako by se tam objevovaly květiny, které vylétávají z kousků látky.“

Zasáhla jí zejména hudba, nejvíce však vystoupení tenora Tian Ge, „který má neuvěřitelný hlas s takovou silou!“ říká Charlene.

Vystoupení Lindy Wangové, sólistky na erhu, bylo podle jejích slov překvapující. „Bylo to neuvěřitelné. Zvuky, které mohou vycházet z těch dvou strun!“

Erhu se také přezdívá „čínské housle“. Je to dvoustrunný smyčcový nástroj, jehož tradice sahá několik tisíc let zpátky do historie Číny. Umí vydávat velkou škálu tónů a dokonce imitovat zvuk lidského hlasu.

„Nemohu té zkušenosti uvěřit a jsem opravdu šťastná, že jsem měla možnost být přenesena do světa [Shen Yun],“ řekla paní Charlene po představení.

Jako profesionální odbornice z oblasti módního průmyslu věnovala pozornost kvalitě kostýmů, které podle ní svými barvami a pohyby působí „vznešeně“.

Po představení vysvětlila, že dojem vznešenosti navozuje vztah mezi barvami a pohyby, které vytvářejí „pro diváky emocionální sílu. Kontrasty, síly každé barvy a síla v gestech tanečníků“.

„Tyhle pocity mě opravdu zahřály u srdce a navodily ve mně pocit klidu a... cítila jsem se jako bych byla malý obláček.“

„Shen Yun mne potěšilo, přineslo mi klid, hodně radosti, hodně síly a naděje. Myslím si, že je [představení] velmi důležité. Dnes cítím, že s nadějí a vírou je možné dělat velké věci.“


Rozhovor provedla Televize NTD
Článek byl převzat od francouzské pobočky Epoch Times
Přeložil Milan Kajínek; originální článek: small United States