Některé knižní předlohy se do filmu opakovaně vracejí, samozřejmě pro naprostý úspěch u divácké obce. Právě takovému úspěchu se těší literární postava svérázného detektiva Sherlocka Holmese. Gentleman, který lehce předčí veškeré úsilí Scotland Yardu, si bezesporu zasloužil filmové zpracování.
Kdo by si nechtěl zahrát originálního chlapíka, obdařeného nevšedními dedukčními schopnostmi, jenž rozluští každou záhadnou činnost nebo trestný čin ve svém okolí? A tak dnes můžeme zhlédnout celou řadu hereckých osobností, které se této slavné role zhostili, každá svým způsobem. Samozřejmě všichni se do takto krátkého článku nevešli.
Sherlock Holmes v době němého filmu
Postava brilantního detektiva Sherlocka Holmese se poprvé objevila na stříbrném plátně v éře němého filmu. Jejím prvním protagonistou se stal herec John Barrymore (1882–1942). Jeho role v roce 1922 byla přetěžká, protože mohl využít pouze veškerou mimiku, neverbální komunikaci a gesta, ale zůstal – němým. A tak ve snímku bojuje proti svému úhlavnímu nepříteli, profesoru Moriartymu, pomocí převleků a lstivých nápadů beze slov.
V současnosti je herec Barrymore pozapomenut, zanechal však po sobě nadané potomstvo.
„Válečný“ Holmes
Dalším z mnoha představitelů byl Basil Rathbone (1892–1967), pro dnešní filmové fanoušky málo známá tvář. Rathbone řešil své složité případy na plátně během druhé světové války, když sehrál Sherlocka Holmese v celkem čtrnácti hollywoodských filmech. Mezi ně patří filmy: Tajná zbraň, Sherlock Holmes ve Washingtonu a další. Účinkoval i v rozhlasových hrách o Sherlocku Holmesovi.
Jeho víceleté filmové působení v detektivově roli mu pak způsobovalo nesnáze při získávání jiných rolí.
Těžší než Hamlet nebo Macbeth
„Holmes je nejtěžší, co jsem kdy hrál – těžší než Hamlet nebo Macbeth,“ prohlásil Brett, který má na svém kontě pěknou řádku rolí, včetně snímku Vojna a mír nebo Kupec benátský.
Holmes, Saruman i hrabě Dooku
Christopher Lee (1922–2015), proslulý jako Saruman ze snímku Pán prstenů, hrál nejen hraběte Drákulu nebo hraběte Dooku v legendárních Hvězdných válkách; byl rovněž dobrým zpěvákem. Roku 1962 jej mohli diváci sledovat ve snímku Sherlock Holmes a náhrdelník smrti. Jeho éra kulminovala v letech 1984–1994. Christopher Lee sehrál ve filmech o Sherlockovi dokonce několik postav. Například Holmesova záhadného bratra Mycrofta nebo sira Henryho v jedné z řady filmových verzí Psa baskervillského. Měřil 196 cm, takže ostatní herce zpravidla převyšoval. Kdysi mu bylo dokonce řečeno, že se na herce vůbec nehodí, a bylo to právě kvůli jeho výšce.
Není bez zajímavosti, že Lee znal osobně některé atentátníky na Heydricha. Znal také mnoho českých zpěváků i skladatelů.
Holmesovské parodie
Roger Moore (*1927) je známý v očích širší veřejnosti především jako třetí herec, který ztvárnil postavu Jamese Bonda celkem v sedmi filmech v letech 1973 až 1985.
Diváci se poněkud zděsili, když se jeden ze slavných Bondů ujal role Sherlocka Holmese. Tuto roli přijal jednorázově v televizním snímku Sherlock Holmes v New Yorku. Než se udivení diváci rozkoukali, zjistili, že snímek je vlastně parodií na původní adaptace.
„Pro mě jsou povídky o Sherlocku Holmesovi hlavně příběhem o velkém přátelství... Doufám, že v těch filmech je vidět, jak důležité přátelství je.“ – Jeremy Brett
Další parodií se stal holmesovský snímek Nevyřešený případ, v němž sehrála hlavní roli britská legenda, Michael Caine. Caine je od roku 1960 každých 10 let nominován na Oscara. Britskou královnou Alžbětou II. byl povýšen do rytířského stavu v souvislosti se zásluhami v oblasti filmu.
Sovětský Holmes s Řádem britského impéria
Ani v bývalém Sovětském svazu nehodlali zůstat pozadu ve vlastní adaptaci slavných detektivních příběhů. Role Holmese vynesla filmovou slávu ruskému herci Vasiliji Borisoviči Livanovovi (*1935). Jednotlivé příběhy televizní série s Livanovem v hlavní roli vycházely v letech 1979–1986. Adaptace pod režií Igora Maslennikova vyniká zejména vykreslením viktoriánské Anglie a ducha tehdejší doby. Způsob, jakým se Livanov zhostil své role, ohromil i samotnou Anglii, a to do té míry, že byl za ztvárnění detektiva vyznamenán Řádem britského impéria druhého stupně. V Muzeu Sherlocka Holmese na londýnské Baker Street je zapsán jako nejlepší filmový představitel této role. Ve své vlasti se stal národním umělcem.
Nedávno odešel...
Ve věku 96 let zemřel koncem letošního března britský herec Douglas Wilmer (1920–2016), kterého snad nejvíce proslavila právě jeho hlavní role v televizním seriálu o Sherlocku Holmesovi v 60. letech. Tento opravdu starý pán hrál nejen v Kleopatře nebo v shakespearovských rolích, ale také v Růžovém panterovi. Wilmerovo ztvárnění Holmese mělo v 60. letech podobný dopad, jaký se podařil Jeremymu Brettovi na přelomu 90. let, nebo jaký má Benedict Cumberbatch dnes.
Článek vyšel v rámci speciálního tištěného vydání Svět Sherlocka Holmese.
Čtěte také:
Slavné filmové tváře Sherlocka Holmese II
Zrození a smrt Sherlocka Holmese
Sir Arthur Conan Doyle: „Dobrý obr“ – kým byl, jak žil a co dokázal
Myslete jako Sherlock Holmes