Richardson, Downey, Cumberbatch...
Čtete: Slavné filmové tváře Sherlocka Holmese I
Nicholas Rowe
Nejmladší herec, teenager, který na pohled působí poněkud melancholicky, zahrál mladého Sherlocka Holmese ještě v dobách jeho vysokoškolských studií. Spolu s nezbytným Watsonem (Alan Cox), rovněž v mladším vydání, se představil ve filmu Pyramida hrůzy (1985), pod jehož produkcí je podepsán slavný režisér Steven Spielberg. Zde se Holmes a Watson vydávají po stopách tajemného egyptského kultu. Ve snímku Sherlock potkává svou první a jedinou životní lásku.
U nás v Čechách se takovému typu člověka, jakým byl Nicholas Rowe, říkává „ucho“ nebo „zelenáč“. A i když byly herecké výkony hlavních postav označeny za amatérské, přece zaujaly řadu filmových diváků.
Snímek také zachycuje klíčové okamžiky vývoje Doylova detektiva, začátky Holmesovy hry na housle a detektivních úvah, s nimiž chodí „zatěžovat“ do Scotland Yardu seržanta Lestrada. Jeho dívka Elizabeth mu zde věnuje známou loveckou čepici po strýci Waxflatterovi. John Watson zase dýmku kalabašku coby vánoční dárek. Na konci příběhu odjíždí mladý Holmes dostavníkem oblečen v plášti zlosyna Ehtara, kterého přemohl v šermířském souboji. Holmes plášť nazve trofejí „kůží leoparda“. Tělo Ehtara, jenž zmizel pod ledem zamrzlé Temže, však nebylo nikdy nenalezlo a v závěrečných titulcích Ehtar vstupuje do alpského hotelu, kde se do knihy hostů zapisuje jako Moriarty.
Rupert James Hector Everett
Tento talentovaný britský herec si zahrál verzi charakteru poněkud asociálního a někdy až arogantního detektiva. Mohli jsme jej vidět například ve snímku Sherlock Holmes a případ hedvábné punčochy (2004). Známý je také z příběhu Kronika ohlášené smrti nebo z oscarového snímku Zamilovaný Shakespeare.
Nejmladší „ucho“ ze všech představitelů Sherlocka Holmese je bezesporu Nicholas Rowe.
Matt Frewer
Oproti Everettovi hraje, ve Skandálu v Čechách a dalších snímcích, uhlazeného gentlemana s myslitelsky vysokým čelem, decentně zamyšleného. Při jeho pátrání jej takřka vyvede z míry dáma Irena Adlerová, již si zahrála krásná polská herečka Liliana Komorowská.
Robert Downey Jr.
Downey ztvárnil Holmese ve dvou snímcích Guye Ritchieho, Sherlock Holmes a Hra stínů (2011), které bravurními kostýmy a výpravou skutečně vystihly eleganci viktoriánské doby. Režisér zde však uvrhnul původní postavu a ducha Doylových příběhů do akčního komiksového spádu, v němž zdůraznil dosud nepříliš výrazné osobité aspekty detektiva. Světlým okamžikem je ovšem Jude Law, který jako doktor Watson v mnoha ohledech překročil stín Sherlocka Holmese.
Holmes zde se stoickým klidem vystupuje spíše jako sociopat a svérázný jedinec, jehož převleky míří i do ženských šatů. Někdo snímek považuje za zbytečně akční, jiní v něm zhlédli spíše skvělé oživení slavné značky.
Ian Richardson
Do 21. století náleží také postarší herec Ian Richardson, který v novém miléniu zazářil v sérii BBC Vražedná místa (2000–2001), kde vytvořil postavu doktora Josepha Bella, jenž byl vlastně předobrazem fiktivního detektiva Sherlocka Holmese.
Samotného detektiva si zahrál v roce 1983 ve zpracování Psa baskervillského a ve Znamení čtyř . V mysteriózním snímku se současně ve vedlejších rolích sešli dva herci, Martin Shaw (známý ze seriálu Profesionálové) v roli sira Henryho a Glynis Barberová (známá jako Makepeaceová z dalšího kriminálního seriálu Dempsey a Makepeaceová) v roli Stapletonové. Ian Richardson se ukázal dokonce v TV dramatu Ponurý dům natočeném podle původního prvního detektivního románu Charlese Dickense. Jednou si také zahrál ve Slečně Marplové. V roce 1989 byl britskou královnou vyznamenán Řádem britského impéria.
Benedict Cumberbatch
Podlouhlý obličej, daleko od sebe posazené světlé oči, nemódní účes – tak vypadá současný filmový Sherlock Holmes. Fanouškům seriálu BBC nazvaném Sherlock učaroval fenomén Benedicta Cumberbatche v roli hlavní postavy. Jeho prkenné pohyby a hluboký baryton vyvolává dojem výstředního a nepochopitelného génia, kterým vlastně Holmes podle Doylových příběhů tak trochu byl.
Na Sherlockovi, coby detektivovi ze současného Londýna, si Cumberbatch postavil kariéru.
Cumberbatch se jako herec naučil dobře pracovat se svým hlasem. V rozhlase převyprávěl šest dílů seriálu South Pacific, ve filmu Hobbit propůjčil hlas draku Šmakovi.
Celým jménem Benedict Timothy Carlton Cumberbatch se narodil v Londýně. Nejprve studoval umění a olejomalbu na drahé internátní škole v Harrow. Po ukončení studia odcestoval do Tibetu, kde v klášteře po dobu jednoho roku učil angličtinu. Herectví začal studovat až po svém návratu.
Za hudbu k seriálu Sherlock získali David Arnold a Michael Price prestižní cenu Emmy.Nejuznávanější postavou Benedicta Cumberbatche se stal právě Sherlock Holmes, kterého BBC podle Doylovy předlohy přemístila na počátek 21. století. Na scénáři pracovala řada scenáristů, první díly se skutečně povedly a získaly si oblibu po celém světě.
K magické přitažlivosti seriálu jistě přispěla nemalým dílem hudba Davida Arnolda a Michaela Price, za kterou dostali dokonce prestižní cenu Emmy.
Článek vyšel v rámci speciálního tištěného vydání Svět Sherlocka Holmese.
Čtěte také:
Zrození a smrt Sherlocka Holmese
Sir Arthur Conan Doyle: „Dobrý obr“ – kým byl, jak žil a co dokázal
Myslete jako Sherlock Holmes