Vysocí straničtí úředníci shromáždění v Pekingu k naléhavému meetingu, který proběhl 26.–27. července 2017. (Screnshot CCTV)
Vysocí straničtí úředníci shromáždění v Pekingu k naléhavému meetingu, který proběhl 26.–27. července 2017. (Screnshot CCTV)

Několik dní před vrcholovým setkáním a příjezdem vrcholových vůdců do známého letoviska Pej-taj-che[1] k diskusi o politických uspořádáních byly svolány stovky úředníků z celé Číny k účasti na naléhavém meetingu ve speciálním hotelu určeném k politickým konferencím.

Od 26. do 27. července se shromáždilo přibližně 300 úředníků na úrovni vedení jednotlivých čínských provincií, armádních generálů a starších členů strany ve vysoce střeženém hotelu Ťing-si[2], aby zde vyslechli klíčový projev prezidenta Si Ťin-pchinga.

„Xiakedao“, oficiální účet na službě WeChat používaný zahraniční verzí čínského státního Lidového deníku, uvedl, že meeting je „nejdůležitějším setkáním úředníků vysoké úrovně před začátkem 19. kongresu strany“. Titulek článku zněl: „Velké věci se konečně uskutečnily.“


Letošní meeting se nesl v poněkud neobvyklém stupni utajení a pravděpodobně je reakcí na nedávné sesazení a vyšetřování Sun Čeng-cchaje, kandidáta na post viceprezidenta ČLR.

Ve svém proslovu Si Ťin-pching shrnul rozličné dosažené výsledky během posledních pěti let a zmínil hlavní hrozby v ekonomických, politických a sociálních sektorech. „Mnoho dlouhodobě nevyřešených výzev bylo rozřešeno a ustanoveno [k řešení] mnoho velkých, po dlouhou dobu stále nedokončených odkazů z minulosti,“ řekl Si podle článku.

Pro vysoké úředníky je běžné se setkat a ujednotit si tón, v němž se ponese nadcházející stranický kongres, který ustanoví strukturu vrcholového vedení na dobu následujících pěti let. Letošní meeting se však nesl v poněkud neobvyklém stupni utajení. Záběry ze setkání odvysílané Čínskou centrální televizí (CCTV) ukazují skupinu vážných úředníků vzpřímeně sedících za prázdnými stoly bez notebooků, per nebo dokonce sklenic vody, což ostře kontrastuje s typickou scénou shrbených účastníků konferencí zapisujících si poznámky.

Podle Ming Chu-chenga, vedoucího oddělení politických věd Národní tchajwanské univerzity, bylo v minulosti za podobných okolností uspořádáno tajné stranické setkání brzy poté, co vysoce postavený vojenský velitel Lin Piao a jmenovaný nástupce Mao Ce-tunga zemřel při havárii letadla na cestě do Sovětského svazu.

„Bez ohledu na pozici, zkušenosti nebo dosažené výsledky nikdo není imunní před závažným vyšetřováním a potrestáním za porušování stranické disciplíny a zákona.“ – státní tisková agentura Sin-chua.

Chu Pching, šéfredaktor zámořského magazínu Beijing Spring, věří, že Si uspořádal konferenci, aby upevnil svoji moc. Také poznamenal, že načasování konference je velmi záhy po sesazení Sun Čeng-cchaje, vysoce postaveného úředníka megapole Čchung-čching, který byl zatčen 24. července 2017.

20170805-cina2
Čínský prezident Si Ťin-pching během klíčového proslovu na dvoudenní konferenci, která proběhla 26. - 27. července 2017. (via Sina)
Podle dalších předpokladů Chu Pchinga na setkání Si Ťin-pching podal vysvětlení k nedávným politickým rozmíškám, aby sjednotit Stranu pod svoje vedení.

Sun Čeng-cchaj byl nejmladším členem Politbyra a vůdce 30milionové megapole Čchung-čching na jihozápadě Číny. Podobně jako zmiňovaný Lin Piao byl představován jako nejslibnější kandidát na viceprezidenta, který jako příští vůdce strany nahradí Si Ťin-pchinga. 15. července byl však zcela nenadále ze svého postu sesazen a za necelý týden poté vzat do vyšetřování z korupce.

Experti na Čínu považují sesazení Sun Čeng-cchaje za krok prezidenta Si Ťin-pchinga k dalšímu upevnění své moci, což také ukazuje počet úředníků, kteří okamžitě demonstrovali svoji loajalitu straně po pádu Sun Čeng-cchaje[3].

„Každý musí dát na vědomí svůj postoj,“ komentoval situaci šéfredaktor Chu Pching.

Následujícího dne po setkání vysokých úředníků v hotelu Ťing-si vyjádřil podporu vedení prezidenta Si Ťin-pchinga stranický tajemník Chu Čchun-chua, který je vůdcem v provincii Kuang-tung a dalším možným kandidátem na post viceprezidenta. Podobná prohlášení se objevovala po zatčení klíčových spojenců exprezidenta Ťiang Ce-mina, tajemníka Po Si-laje a policejního „cara“ Čou Jung-kchanga během protikorupční čistky současného prezidenta Si Ťin-pchinga.

Po Si-laj a Čou Jung-kchang byli v roce 2013 a 2015 odsouzeni k doživotním trestům odnětí svobody za korupci a zneužití moci.

Lidový deník a státní tisková agentura Sin-chua, dvě hlavní státem kontrolovaná média, vydala po sesazení Sun Čeng-cchaje okolo půlnoci komentáře hovořící o „nulové toleranci“ pro korupci nebo pro „zvláštní členy Strany“.

Samozřejmě přihlédněme k faktu, že vnitrostranické oddělení pro disciplinární šetření členů strany je pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga.

„Bez ohledu na pozici, zkušenosti nebo dosažené výsledky nikdo není imunní před závažným vyšetřováním a potrestáním za porušování stranické disciplíny a zákona,“ uvádí článek. „Nikdo by neměl dostat příležitost [uniknout].“

Renomovaný žurnalista Cang Šan, dlouhodobě působící v Hongkongu, věří, že načasování vrcholového meetingu před plánovaným kongresem v letovisku Pej-taj-che přináší problémy starším členům strany, kteří jsou rivaly současného prezidenta a jichž je stále velké množství. „Není vyloučeno, že Si Ťin-pching přijme opatření proti bývalému členovi stálého výboru politbyra Ceng Čching-chungovi nebo exprezidentovi Ťiang Ce-miovi,“ sdělil Cang Šan Epoch Times. „Během následujících dvou nebo tří týdnů by se něco mohlo odehrát.“

Výběr místa konání konference rovněž nebyl náhodný. Zatímco v předchozích letech se podobné konference běžně konaly na stranické škole Ústředního výboru, Si Ťin-pching si vybral vysoce střežený hotel Ťing-si, konferenční síň vyhrazenou exkluzivně pro politické konference vysoké úrovně.

Povšimněme si také faktu, že stranická škola Ústředního výboru spadá pod vedení šéfa oddělení propagandy Liou Jün-šana, který nedávno navštívil Prahu a jenž je spřízněncem exprezidenta Ťiang Ce-mina.


POZNÁMKY:

[1] Pej-taj-che (Beidaihe) je přímořská plážová oblast v okrese města Čchin-chuang-tao v provincii Che-pej. Díky své blízkosti k hlavnímu městu je místem mnoha důležitých oficiálních konferencí a dobře známým letoviskem členů komunistické strany.

[2] Ťing-si (Jingxi) je hotel v okrese Chaj-tien v Pekingu, který se nachází v blízkosti Vojenského muzea a ministerstva obrany a je veden oddělením generálního štábu lidové osvobozenecké armády. Hotel je silně střežen a uzavřen cizincům.

[3] Sun Čeng-cchaj patří do mocenské linie exprezidenta Ťiang Ce-mina, který zastával post generálního tajemníka komunistické strany v letech 1993 – 2003 a svoji moc si pomocí dosazených spojenců udržovat až do roku 2013. Již v roce 2012 však začala masivní vnitrostranická čistka v řadách jeho stoupenců, kteří jsou sesazováni a vyšetřováni z korupce. S osobou Ťiang Ce-mina je spjata radikální maoistická frakce podporující masakr studentů na náměstí Nebeského klidu v Pekingu v roce 1989 a pronásledování duchovního hnutí Falun Gong, které spustil sám Ťiang Ce-min v roce 1999.

 
Přeložil Milan Kajínek; zdroj: small United States