Sun Čeng-cchaj, stranický tajemník třicetimilionové megapole Čchung-čching, ve Velké síni lidu, 6. března 2016. Sun byl oficiálně vzat do vyšetřování pro korupci 24. července 2017. (Lintao Zhang / Getty Images)
Sun Čeng-cchaj, stranický tajemník třicetimilionové megapole Čchung-čching, ve Velké síni lidu, 6. března 2016. Sun byl oficiálně vzat do vyšetřování pro korupci 24. července 2017. (Lintao Zhang / Getty Images)
Kariérní postup Sun Čeng-cchaje, vysoce postaveného člena komunistické strany Číny, nasvědčoval jeho světlé politické budoucnosti. Sun řídil osu důležitého komerčního a průmyslového dění čínské magapole Čchung-čching na jihozápadě Číny. Ve věku 53 let patřil mezi nejmladší členy elitního politbyra. Pozorovatelé jej považovali za potenciálního nástupce prezidenta Si Ťin-pchinga.
 
Ráno 15. července 2017 však čínská státní média oznámila, že byl Sun sesazen ze svého postu. Neobjevil se ve večerním vysílání, při němž byl městským úředníkům představen nový stranický vůdce města Čchen Min’er. Zahraniční média informovala o tom, že Sun Čeng-cchaj odcestoval do Pekingu k výslechu.

24. července začal být Sun Čeng-cchaj oficiálně vyšetřován z „hrubého porušení disciplíny,“ což se během vlády prezidenta Si Ťin-pchinga stalo frází užívanou pro obvinění z korupce.

Nečekané odstranění Sun Čeng-cchaje pouhé čtyři měsíce před klíčovým politickým sjezdem komunistické strany je poslední demonstrací upevňování moci prezidenta Si Ťin-pchinga a dalším konkrétním krokem k vykořenění vnitrostranických obstrukcí jeho vládě.

V konečném důsledku Si Ťin-pching potírá politickou frakci řízenou bývalým vůdcem strany Ťiang Ce-minem, jehož spojenec Sun Čeng-cchaj měl údajně opět upevnit moc frakce jako nový vůdce.

Skutečnost, že Si Ťin-pching přistoupil k zatčení Sun Čeng-cchaje, svědčí o jeho jistotě, že je schopen ustát zpětnou reakci Ťiangovy frakce.

Obklopen svými příznivci a bez dalšího politického rivala, který by jej nahradil na pozici vůdce strany, by mohlo jeho funkční období teoreticky přesáhnout rok 2022.

Zdroj blízký ústředí komunistické strany v Čchung-nan-chaj sdělil Epoch Times, že odstranění Sun Čeng-cchaje není pouhým krokem k zastrašení rivalů Si Ťin-pchinga nebo projevem moci, ale je součástí širší reorganizace uvnitř komunistické strany, čemuž nasvědčuje také nedávný nečekaný meeting přibližně tří set vysoce postavených členů strany z celé Číny, který svolal prezident do ostře střeženého hotelu Ťing-si.

Více zde...


Článek byl redakčně zkrácen.
Přeložil a upravil Milan Kajínek.
Původní článek v Angličtině: small United States