Praktikující Falun Gongu cvičili v Chengdu v provincii S'-čchuan v Číně předtím, než začalo pronásledování v roce 1999. (s laskavým svolením en.minghui.org)
Praktikující Falun Gongu cvičili v Chengdu v provincii S'-čchuan v Číně předtím, než začalo pronásledování v roce 1999. (s laskavým svolením en.minghui.org)
Navzdory politice strany některé lokální úřady uzavírají „politicky citlivé“ soudní případy

Analýzy případů pronásledování duchovního hnutí Falun Gong komunistickou stranou Číny ukazují, že za poslední rok vzrůstá počet propuštění zatčených následovníků Falun Gongu.

Tyto případy se odklánějí od standardních postupů čínského režimu, které jsou během posledních osmnácti let v Číně k vidění. Následovníci Falun Gongu jsou vystavováni různým formám zadržování a věznění v pracovních táborech, věznicích a záchytných centrech. Počet vězněných následovníků dosahuje několika milionů po celé Číně.

Systém pracovních táborů do roku 2015 umožňoval uvěznění kohokoliv bez soudního procesu pouze na popud policie. Například pan Li Zhenjun z města Tianjin byl odsouzen ke třem letům nucených prací bez soudního procesu. Podle čínských obhájců lidských práv neexistuje v právní opodstatnění k pronásledování Falun Gongu a jeho následovníků.

Nedávné případy ukazují, že pronásledování hnutí polevuje. Není tomu tak kvůli tomu, že by nastala oficiální změna stranické politiky. Důvodem je sympatizování některých místních úřadů s následovníky, které je propustily nebo vůbec nepřistoupily k jejich zatčení.

Od začátku roku 2017 bylo bez obvinění propuštěno přinejmenším 54 následovníků poté, co se soud, prokuratura nebo policie rozhodly uzavřít jejich případy. 90 dalších zatím nebylo propuštěno, ale jejich případy byly pozastaveny poté, co soud zamítl jejich případ nebo vyšší soud nařídil přezkoumání.

Místní prokuratura v provincii Che-nan vrátila v červenci 2017 policii případ čtyř následovníků z důvodu „nedostatečných důkazů“. Jejich případ se dostal do mezinárodní pozornosti, když jejich rodiny, právníci a další následovníci v Číně začali vyvíjet tlak na úřady za jejich propuštění poté, co byli v březnu zatčeni.

V květnu 2017 bylo odsouzeno 78 následovníků a měsíc před tím 117. Podle zprávy nevládní organizace Freedom House z února 2017 zůstává tvrdost represí vůči Falun Gongu v Číně na „vysokém stupni“.

Sinologové často popisují iracionální setrvačnost komunistické strany, která nevybočuje z dříve vytyčených postupů, i když již nemají racionální opodstatnění. Straníci se bojí vybočit z politické linie, aby se nestali terčem kritiky.

A tak i když současné vedení strany okolo prezidenta Si Ťin-pchinga Falun Gong nepronásleduje, politická mašinérie nastartovaná exprezidentem Ťiang Ce-minem běží stále dál. Ťiang Ce-min postavil Falun Gong mimo zákon v roce 1999 a z jeho následovníků vytvořil nejpočetnější skupinu vězňů v pracovních táborech, a tedy i levnou pracovní sílu. Existuje několik verzí vyšetřovacích zpráv, které uvádějí, že na jeho příkaz začaly vojenské nemocnice vězněné následovníky zneužívat jako nedobrovolné dárce orgánů ke komerčním transplantacím.

Současné vedení okolo prezidenta Si Ťin-pchinga od počátku roku ve velkém odstraňuje maoistickou mocenskou linii exprezidenta Ťiang Ce-mina pod rouškou „kampaně proti korupci“. Bylo již zatčeno několik set vysokých státních úředníků a došlo i na členy politbyra. K doživotním trestům odnětí svobody byli odsouzeni například policejní „car“ Čou Jung-kchang nebo tajemník megapole Čhung-čching Po Si-laj a jeho žena. Padli také náměstek veřejné bezpečnosti Li Tung-šeng nebo policejní ředitel Wang Li-tün a mnoho dalších.

Všichni jmenovaní byli ve velké míře zapojeni do represí proti Falun Gongu, a také díky jejich sesazení se pronásledování oslabuje.

K oslabení persekuce duchovního hnutí přispívá rovněž velká aktivita tamní komunity následovníků Falun Gongu, která ve velkém po celé Číně od začátku pronásledování organizuje osvětovou činnost. Nenásilný odpor, který masivně kladou čínskému režimu, má především formu rozdávání informačních letáků a dalších forem šíření tištěných nebo digitálních materiálů vysvětlujících podstatu Falun Gongu a důvody jeho persekuce ze strany komunistického režimu. Jejich činnost má velký vliv na veřejné mínění, které z druhé strany proti Falun Gongu více než desetiletí obracela státem řízené média jako tisková agentura Sin-chua nebo televizní síť CCTV.

V důsledku nepřetržitých snah následovníků, aktivistů a obránců lidských práv v Číně, ale i v zahraničí, dochází k obratu některých místních úřadů, které odmítají nadále plnit stranickou politiku a přezkoumávají případy z hlediska práva. V důsledku čehož dochází k případům propouštění následovníků bez obvinění nebo tichému tolerování komunity.

Podle zprávy Freedom House se v Číně v dnešní době nachází několik milionů následovníků Falun Gongu. Čínské státní úřady v roce 1998 odhadovaly jejich počet na 70 milionů, čímž o 10 milionů předčili tehdejší počet členů komunistické strany, což byl údajně jeden z důvodů zákazu této duchovní praxe s kořeny v buddhismu a taoismu v červenci 1999.



Článek byl redakčně upraven a zkrácen

Přeložil a upravil Milan Kajínek

Původní článek v Angličtině