Jan Hachran je mladý umělec, který je zakladatelem nového směru Magický ornamentalismus.
Jan Hachran je mladý umělec, který je zakladatelem nového směru Magický ornamentalismus.
Jan Hachran je mladý umělec, který je zakladatelem nového směru Magický ornamentalismus. V současné době se věnuje zejména technice uměleckého sítotisku na zlato, výrobě dámských a pánských doplňků, návrhům skla a ilustracím knih. Nyní pracuje na mystickém cyklu Historia symbolica, což bude soubor padesáti sedmi obrazů.

Jste zakladatelem magického ornamentalismu, můžete nám o tomto směru něco říci?

Magický ornamentalismus je něco, co by se s trochou nadsázky dalo nazvat novým uměleckým směrem, který v sobě spojuje ornamentální pojetí plochy obrazu společně s tématy čerpanými z mystiky, mytologie, symboliky a historie. Proto ta dvě slova, tedy magický ornamentalismus, jenž tuto podstatu poměrně přesně vystihují. Kromě toho všeho obsahuje filosofie tohoto stylu i několik základních myšlenek, kterými se snažím řídit - jde především o návrat k jisté líbivé estetice do umění, ale zároveň i o takový pokus pozitivně na člověka působit pomocí výtvarné tvorby a symbolů.

Týká se tento styl pouze výtvarného umění?

Ze začátku tomu tak bylo, ale jak čas postupuje, tak člověk získává čím dál tím více zkušeností a podnětů ze svého okolí, a proto jsem kromě zlacených sítotisků rozhodl začít navrhovat šperky a doplňky jako manžetové knoflíčky nebo odznáčky do klopy, které jsem spojil s tradiční symbolikou, jenž má i spojitost s naší zemí a její historií. Důležité je zmínit i to, že zhruba před půl rokem se k magickému ornamentalismu přidal i básník Jakub Křelina, se nímž jsme společně vytvořili básnickou sbírku Poezie, a který vytváří literární stránku tohoto směru. Pracujeme společně i na několika projektech do budoucna.

Panna a drak - Jan Hrachan
 
Můžete zmínit nějaké úspěchy na výtvarném poli doma nebo v zahraničí?

Asi největším úspěchem je zatím ocenění, které jsem získal na mezinárodním výtvarném veletrhu ARTFEST – druhá cena v kategorii kresba, čehož si velmi cením, neboť tento veletrh má u nás i ve světě opravdu dobré jméno a každý rok se na něj sjíždějí stovky umělců z mnoha zemí světa. Kromě toho se mé obrazy nacházejí již v několika soukromých sbírkách doma i v zahraničí, čehož si velmi vážím.

Používáte opravdu nezvyklou uměleckou techniku, mohl byste ji naším čtenářům více přiblížit?

Jedná se o sítotisk na zlatou fólii, což je technika, která využívá tradičního sítotisku, tedy práci s každou barvou jednotlivě a jejich postupného nanášení, čímž se skládá výsledný barevný obraz; jediný rozdíl je v tom, že jako podklad, na který se tiskne, neslouží jen čistý papír, ale zlatá tiskařská fólie nalepená za specifické teploty i jiných podmínek na kartón. Teprve na ní se tiskne a tam, kde není nanešena žádná barva, tak v těch částech obrazu zlatý povrch prosvítá a celkově se tím vytváří výsledný efekt, jenž připomíná zlacenou ikonu.

Co Vás ve Vaší tvorbě nejvíce inspiruje?

Nejvíce je pro mě inspirujících hned několik věcí a to především mystika, mytologie, tradice, naše země a kultura naší civilizace, která čerpá z křesťanství, židovství, antiky, ale i tradic a historie jednotlivých národů. Toto všechno je už samo o sobě v podstatě nevyčerpatelná studnice témat, námětů a nápadů. V ornamentální výzdobě mých obrazů není lepší inspirace než přírody, která ačkoliv se zdá divokou a neuspořádanou, tak je ve skutečnosti nositelkou velmi složitého řádu, který se až blíží k dokonalosti. Neustále v ní člověk nalézá nové a nové formy, tvary, souvislosti, jenž nás stále fascinují a překvapují. Posledním mým zdrojem inspirace jsou samozřejmě dívky a ženy, jejichž krása je motivem většiny obrazů.

jan-hrachan