V Malickově Cestě času se nebudeme zabývat ničím menším než vznikem, vývojem a zánikem vesmíru. (Warner Bros. Pictures)
V Malickově Cestě času se nebudeme zabývat ničím menším než vznikem, vývojem a zánikem vesmíru. (Warner Bros. Pictures)
ŽÁNR: DOKUMENTÁRNÍ

Bezmála čtyřicet let se ve vizionářské mysli režiséra Terrence Malicka rodila myšlenka na ambiciózní esej, která se nakonec zhmotnila ve filmu Cesta času. Snímek se nezabývá ničím menším než vznikem, vývojem a zánikem vesmíru, životním cyklem sluneční soustavy.

V centru Malickovy pozornosti leží vývoj různých živých forem, jejich rozmanité podoby a proměny od jednobuněčných organismů až po formování lidské civilizace. Na tvorbě unikátního dokumentu se podílela řada významných osobností vědeckého světa, paleontologové, biologové, astrofyzici z prestižních pracovišť po celé Zemi. Rozšířenou celovečerní verzi, která vznikla společně s kratším IMAX střihem, doprovodil poetický komentář oscarové herečky Cate Blanchettové. Její uhrančivý hlas klade otázky, jež lidstvo provází od nepaměti.

Malick tak pokračuje v hledání kořenů existence člověka, které dostalo filmovou podobu již v jeho předchozím snímku Strom života.

20170816-cesta-casu-malick2
 (Warner Bros. Pictures)

Terrence Malick se řadí mezi tvůrce se zásadním vlivem na současnou podobu nezávislého filmu. Jeho výrazně metafyzické snímky s brilantní kamerou a úzkým sepětím člověka a krajiny patří ke klasikám americké indie kinematografie.

Video upoutávka

Působí jako meditace a inspirují celou řadu mladších tvůrců. Absolvent Harvardu v oboru filozofie se přitom prosazoval pomalu a složitě, nicméně už jeho rané filmy, „zabijácká“ road movie Zapadákov a drsná romance Nebeské dny, prezentují autora s originální poetikou.

Dlouhou tvůrčí odmlku v 70. a 80. letech zčásti způsobilo zklamání z neúspěšné přípravy „vesmírné epopeje“ Qasida. K její realizaci nakonec došlo až v roce 2016, pod názvem Cesta času. Film se ve skutečnosti začal natáčet již v roce 2003, kdy proslulý přírodopisný dokumentarista

Paul Atkins (který je také hlavním kameramanem filmu) zalarmoval tvůrce, že vybuchují sopky na Havaji. Poslali ho, aby se štábem zachytil ty nejvýjimečnější erupce lávy. Jeden jeho kameraman vzal IMAX kameru tak blízko k vybuchujícímu magmatu, že se mu roztavily boty.

20170816-cesta-casu-malick3a
(Warner Bros. Pictures)

ZAJÍMAVOST: Tým specialistů na vizuální efekty čelil těžké výzvě: vytvořit astrofyzikální obraz sluneční soustavy předtím, než jsme věděli, že existovala, a poté koncipovat futuristické vizualizace našeho vesmíru s ohledem na nejnovější teorie o budoucnosti vesmíru.

Premiéra: ČR 31. 8. 2017 / SR 14. 9. 2017, délka 90 min.