Wu Tchien-ťün před soudem 20. července 2017. (Xiangyang Intermediate Court)
Wu Tchien-ťün před soudem 20. července 2017. (Xiangyang Intermediate Court)
Po šesti měsících vyšetřování byl Wu Tchien-ťün, starší úředník provincie Che-nan, formálně odsouzen za korupci a přijímání úplatků v hodnotě 11,5 milonu juanů (38,3 mil. Korun). Wu Tchien-ťün, zastával řadu vlivných postů. Byl členem stálého výboru komunistické strany provincie Che-nan, předsedou Komise pro politické a právní záležitosti a bývalým tajemníkem strany hlavního města provincie Che-nan.
 
Před soudem stanul 20. července 2017. Jeho vlasy od zatčení kompletně zešedivěly, což komentátoři čínské politické scény přirovnávají k případu nejvyššího šéfa čínské bezpečnosti Čou Jung-kchanga, který byl v roce 2015 odsouzen na doživotí. Čou Jung-kchang během vyšetřování rovněž zešedivěl.

Jak Wu Tchien-ťün, tak Čou Jung-kchang byli zatčeni v rámci masivní protikorupční kampaně současného čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje především mocenskou kliku bývalého generálního tajemníka komunistické strany Ťiang Ce-mina.

20170822-cina2
Wu Tchien-ťün před jeho zatčením. (Caixin)
Wu je již třetím úředníkem na úrovni vedení provincie Che-nan, který byl sesazen v rámci kapaně proti korupci, která začala v roce 2012 po útěku policejního ředitele Wang Li-tüna na velvyslanectví USA. Wang Li-tün údajně předal tehdejšímu vedení strany informace o plánovaném ozbrojeném převzetí moci skupinou okolo exprezidenta Ťiang Ce-mina.

Wu byl obviněn a shledán vinným ze zneužívání svého postavení ve svůj prospěch a přijímání úplatků. Výše jeho rozsudku zatím není známa.

Lidskoprávní organizace zmiňují zejména jeho přímou účast na represích duchovního hnutí Falun Gong v ČLR, které byly spuštěny za vlády exprezidenta Ťiang Ce-mina a přinesly tisíce obětí na životech. Během jeho funkčního období došlo v jeho oblasti ke 14 ověřeným úmrtím následovníků Falun Gongu a tisícům případů zatčení a mučení ve vězeňském systému.

20170822-cina3
Wu Tchien-ťün ve státní televizi. (Screenshot via Sina Weibo)
Šedesátiletý Wu má za sebou v provincii Che-nan téměř čtyřicet let dlouhou kariéru. Během svého období na postu stranického tajemníka města Čeng-čou získal přezdívku „demoliční tajemník“. Odstartoval totiž rozsáhlý projekt, při němž bylo zbořeno 627 vesnic a přesídleno 1,75 milionů lidí.

Kromě Wu Tchien-ťüna jsou vyšetřováni Čchin Jü-chaj, ředitel policejního oddělení provincie Che-nan a jeho náměstek Liou Kuo-čching.


Článek byl redakčně zkrácen.
Přeložil a upravil Milan Kajínek: small United States