(Shora dolů) Herečka Natalie Portmanová na reklamním plakátu ke snímku Jackie. (Aerofilms) Prezident  J. F. Kennedy ve voze se svojí ženou Jacqueline před osudným atentátem. Cestující v texaském Dallasu jsou zahloubáni do novinových zpráv o atentátu na prezidenta Kennedyho, 22. listopadu 1963. (Volné dílo)
(Shora dolů) Herečka Natalie Portmanová na reklamním plakátu ke snímku Jackie. (Aerofilms) Prezident J. F. Kennedy ve voze se svojí ženou Jacqueline před osudným atentátem. Cestující v texaském Dallasu jsou zahloubáni do novinových zpráv o atentátu na prezidenta Kennedyho, 22. listopadu 1963. (Volné dílo)


Drama / Podle skutečné události

Událost dodnes opředená otazníky, konspiračními teoriemi a spekulacemi. Naplánovaná vražda amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho na veřejném prostranství před filmovými objektivy a ve společnosti jeho nejbližší rodiny přitáhla pozornost scenáristy Noaha Oppenheima a režiséra Pabla Larraína.

Natalie Portmanová, kterou Larraín angažoval, se vizuálně podobá Jacqueline Kennedyové a dokáže ztvárnit psychicky vypjaté okamžiky, jakých jsme byli svědky například v kultovním snímku V jako Vendeta, kde zahrála postavu Evey. To se ovšem jednalo o fiktivní příběh. Toto drama napsané skutečnými událostmi okamžitě evokuje atmosféru dní po atentátu a pro Portmanovou vytváří výzvu zahrát nebo napodobit skutečně žijící ženu v extrémně obtížné životní situaci.

Jacqueline Kennedyová byla jednou z nejfotografovanějších a nejsledovanějších žen 20. století, a přesto o ní víme velmi málo.

Snímek je již v reklamních spotech silně osobní. Hypnotizuje diváka surovostí reality ženy, která po zastřelení manžela doma svléká šaty nasáklé krví svého muže a ve sprše ze sebe smývá zbytky krvavě rudé barvy. To vše pro Portmanovou zajisté bylo silnou osobní a profesionální zkušeností.

Jacqueline Kennedyová byla jednou z nejfotografovanějších a nejsledovanějších žen 20. století, a přesto o ní víme velmi málo. Přísně si střežila soukromí, čímž byla pro veřejnost poměrně tajemnou osobností. Dalo by se tedy říci, že se paradoxně jedná i o nejméně známou celebritu moderní doby.

Snímek měl premiéru na filmovém festivalu v Benátkách 2016, kde získal cenu za nejlepší scénář. „Jaké to pro ni muselo být? Všichni známe příběh atentátu na Johna F. Kennedyho. Ale co když se zaměříme jen na ni? Jaké pro ni asi byly ty tři následující dny, když ji ochromil smutek, její děti byly otřesené a upíraly se na ni zraky celého světa?“ pokládá sugestivní otázku režisér Pablo Larraín, čímž zároveň prozrazuje, o čem snímek je.

ZAJÍMAVOST: První rolí Portmanové byla postava dvanáctileté Mathildy, kterou ztvárnila po boku Jeana Rena ve francouzském thrilleru Leon režiséra Luca Bessona.
 

Premiéra: 16. února 2017, délka 95 minut