Záběry ostrova Svatý Jan před a po hurikánu Irma ukazují drastický úbytek vegetace na ostrově. (snímky NASA prostřednictvím satelitu Landsat 8)
Záběry ostrova Svatý Jan před a po hurikánu Irma ukazují drastický úbytek vegetace na ostrově. (snímky NASA prostřednictvím satelitu Landsat 8)
Hurikány strhávají budovy, převracejí auta a ničí lidské životy. Je proto přirozené, že lidé si všímají jejich dopadu hlavně v obydlených oblastech.

Tyto devastující bouře však přinášejí i ekologické oběti, které je v prvních okamžicích snadné přehlédnout. Hurikán Irma úplně přebarvil Karibik ze sytě zelené na pošmournou hnědou.

20170916-irma2
Na tomto snímku z 11. září 2017 je vidět, jak hurikán Irma celou oblast kolem Philipsburgu na ostrově Svatý Martin připravil o listoví. (Jose Jimenez / Getty Images)

Série snímků „před a po“ od NASA ukazuje, že hurikán změnil celé krajiny na mnoha karibských ostrovech. Záběry nebyly upravovány a mají přírodní přirozenou barvu.

20170916-irma3
Snímek nahoře pořízený 25. srpna zachycuje sytě zelenou krajinu na několika Amerických a Britských Panenských ostrovech. Snímek dole pořízený 10. září ukazuje, k jak dramatické změně v barvách došlo následně po bouři. Rozdíly v barvě oceánu jsou způsobené vlnami, tvrdí NASA. (NASA prostřednictvím satelitu Landsat 8)
Americké a Britské Panenské ostrovy byly zasaženy Irmou kolem 6. září, kdy byla síla hurikánu v oblasti nejmocnější. „Je pro to (změnu barvy) několik možných důvodů. Silné vichry bouře mohou bujnou zelenou tropickou vegetaci strhnout a satelit pak vidí holou půdu pod ní. Rovněž může dojít k tomu, že spršky soli, které hurikán přinesl, mohou listy pokrýt a vysušit, i když stále zůstávají na stromech,“ uvádí NASA.

20170916-irma4
Přiblížený snímek ostrova Virgin Gorda (Panenská Gorda) ukazuje stejnou dramatickou změnu před hurikánem Irma a po něm. (NASA prostřednictvím satelitu Landsat 8)
Britské Panenské ostrovy, které leží na sever od svých amerických protějšků, byly zasaženy hůře, i když ničivou sílu hurikánu zažily všechny ostrovy.

20170916-irma5
Rozdíl mezi severním ostrovem Barbuda a jižním ostrovem Antigua ukazuje, jak se bouře odlišně zapsala na obou ostrovech. Zatímco Barbuda (nahoře) byla bouří zdevastována, Antigua byla toho nejhoršího ušetřena. (NASA prostřednictvím spektroradiometru MODIS na satelitech Terra a Aqua)


Z angličtiny přeložil O. H.: small United States