20170922-motyl2
Zajímavost: Vrchbělá je významná například i díky výskytu listonohů. „Tito korýši přežili dinosaury, mamuty i tanky Rudé armády, ovšem tento megalomanský projekt přežít nedokáží,“ uvádí se v otevřeném dopise 15 organizací a 30 osobností, který obdrželi zastupitelé Bělé pod Bezdězem. (www.vrchbela.cz)
Ochránci zaznamenali ohrožení výjimečné lokality přímo v srdci ptačí oblasti Českolipsko. U Bělé pod Bezdězem, poblíž Dokeských pískovců a mokřadů, které poskytují útočiště mnoha vzácným druhům rostlin i živočichů, má vyrůst golfový resort s novou vesnicí. Osud ptačí oblasti mají nyní v rukou zastupitelé Bělé pod Bezdězem, kteří o něm budou rozhodovat.

„Investor projektu, pan Svoboda, tvrdí, že se snaží projekt citlivě zasadit do přírody. Přitom ale odmítá akceptovat, že jeho záměr s ochranou této lokality skloubit nelze,“ uvádí Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

Výjimečnost lokality Vrchbělá potvrzují i mnozí vědci jako např. pracovník východočeského muzea Bohuslav Mocek:

„Jedná se o zcela unikátní území s jednou z nejvyšších rozmanitostí denních motýlů v Čechách. Plánovaná výstavba by znamenala pro lokalitu devastaci a nenahraditelnou ztrátu biologicky cenného území v kontextu celé ČR.“

Ohrožené motýlí království

S tím souhlasí i celostátní koordinátor mapování motýlů z Entomologického ústavu Akademie Věd Jiří Beneš a dodává: „Žije zde například nejbohatší česká populace celoevropsky přísně chráněného a ochranářsky prioritního druhu – modráska černoskvrnného,“ který dnes na řadě jiných míst vymírá.“

Což potvrzuje přímo z praxe i předseda Českého svazu ochránců přírody JARO David Číp, který s partou dobrovolníků už řadu let vlastnoručně s pomocí sekaček a křovinořezů opečovává desítky hektarů zdejších přírodních ploch. A dodává: „Máme to na Vrchbělou z Jaroměře přes 115 kilometrů, ale přesto nikdo z našich desítek dobrovolníků zatím neváhal se podílet na péči o toto území. Je to právě proto, o jak úžasné místo se jedná. Viděl jsem již na vlastní oči tisíce skvělých i horších lokalit po celé Evropě, ale takové bohatství motýlů jsem zatím spatřil snad jen na pěti podobných místech na Moravě, na Slovensku a v Rumunsku – je to tu doslova motýlí království.“

20170922-motyl
(www.vrchbela.cz)
Stejně tak jsou záměrem šokovaní o ornitologové: „Monitorujeme zde jednu z posledních oblastí v celém Česku, kde se mimo jiné ještě hojně vyskytuje silně ohrožený a velmi pozoruhodný pták lelek lesní,“ vysvětluje ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Také botanici zde evidují hned celou řadu kriticky ohrožených druhů rostlin včetně vzácných orchidejí nebo pozoruhodných miniaturních kapradin vratiček i vzácných skalniček jako je kociánek dvoudommý.

Obavy ochránců prosakují i do zahraničí

Ochránci přírody proto záměr výstavby golfového rezortu s novou vesnicí sledují s velkými obavami. Ve vědecké a ochranářské obci to už doslova vře a to už po celé naší zemi a kauza dokonce začíná prosakovat už i do zahraničí.

„Nejde ale zdaleka jen o nějaké „brebery“ a „žabičky“, je to třeba i luxusní místo pro sběr hub, navíc v překrásné krajině, kde jsou snad ty nejlepší výhledy na nedaleký hrad Bezděz. Myslivci i běžní turisté musí být nadšení z bohatství zdejší lovné zvěře. A k tomu je tu ještě historická hodnota, protože se dnes jedná o jednu z posledních ukázek, jak vlastně vypadal zdejší vojenský prostor s pověstnými tankovými střelnicemi. Ostatní podobná místa byla už totiž buď zastavěna solárními elektrárnami a podobnými investičními projekty, nebo častěji zhusta uměle přeměněna na borové plantáže. Zbytek v lepším případě zarostl agresivními druhy trav a invazivních dřevin,“ vysvětluje další z vědců z Biologického centra Akademie věd Lukáš Čížek, vedoucí oddělení  biodiversity a ochrany přírody a vedoucí laboratoře ekologie lesa Biologického centra Akademie věd ČR.

„Základní překážka celého záměru vězí především v tom, že naprostá většina zájmového území je už nyní územně chráněna jako součást Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj. Navíc před vyhlášením CHKO v těchto místech město Bělá pod Bezdězem žádnou zástavbu neplánovalo a lokalita je ke všemu chráněna také mezinárodně,“ uvádí Milada Vrbová, předsedkyně Českého svazu ochránců přírody Klenice.

Tlak na realizaci projektu v této biologicky hodnotné lokalitě jednoznačně povede k tvrdému odporu nevládní ochrany přírody.

„Nerespektování legislativní ochrany bude mít za následek zdlouhavé tahanice, které mohou skončit až soudními spory a mezinárodní ostudou. Především tím ale dojde k zablokování jakéhokoli rozvoje území na mnoho let, po něž nebude realizován ani tento projekt ani žádný jiný,“ varuje Vermouzek.

Nabízí se tedy otázky, proč má golfový resort vzniknout právě zde. Jednou z možností je skutečnost, že pozemky jsou v katastru nemovitostí vedené jako ostatní plocha a jejich koupě představuje velmi výhodnou investici. Mluví se přitom o extrémně nízké kupní ceně pozemků (údajně 10 Kč/m2). Po následném převodu na stavební parcely by se investice majiteli mnohonásobně vrátila – na úkor současného majitele pozemků, města Bělá pod Bezdězem, jehož zastupitelé budou o projektu rozhodovat na jednání ve středu 20. září odpoledne.

Doplňující informace: Otevřený dopis zastupitelům města Bělá pod Bezdězem


Zdroj: TZ, Česká společnost ornitologická, Český svaz ochránců přírody Klenice, Český svaz ochránců přírody JARO Jaroměř