Sifu Brett Slansky, škola Wing Tsun Kung Fu Praha. (wtkungfu.cz) Foto: gistudio.cz
Sifu Brett Slansky, škola Wing Tsun Kung Fu Praha. (wtkungfu.cz) Foto: gistudio.cz
Název tohoto účinného, snadno naučitelného a také rozšířeného jihočínského bojového umění lze přeložit jako Věčné jaro, což naznačuje význam nikdy nekončícího procesu rozvoje. V principu se jedná o chování vody; v čínské filozofii platí, že strnulost znamená smrt a přizpůsobivost je projevem života.

O celosvětové rozšíření tohoto bojového umění se zasloužil především mistr Yip Man, který založil školu tohoto stylu v 50. letech v Hongkongu poté, co tam byl vyhnán čínskými komunisty. Nemalou zásluhu na rozšíření tohoto stylu do světa má i známá hollywoodská hvězda a žák Yip Mana, Bruce Lee. Životní osudy Yip Mana zachycuje také série filmů. V počátcích jeho šíření v 50. letech se tento systém dostal i do Evropy; první školu v Čechách založil po převratu Ivan Rzounek.

Přivítej to, co přichází, vyprovoď to, co odchází, a spěchej při ztrátě kontaktu.“ – Yip Man

Wing Chun se dělí na dvanáct žákovských stupňů: čtyři technické, čtyři praktické a čtyři velmistrovské, přičemž poslední z nich je vlastně nedosažitelný; nicméně k použití tohoto systému v praxi není zapotřebí mnohaletého tréninku, základní techniky se totiž lze naučit již na začátku.

20170927-wc2
Yip Man, učitel stylu Wing Chun (vpravo), a Bruce Lee. (volné dílo)

Jelikož se Wing Chun rozvíjel ve stísněných hongkongských uličkách, jeho efektivita spočívá především v použitelnosti v malých prostorách. A jak legenda praví, je vhodný i pro ženy.

Název totiž údajně vznikl podle slečny Yim Wing Chun, která se znala s uprchlou mniškou Ng Mui, jež byla jednou z legendárních Pěti starších. Ti jako jediní v 17. století přežili mandžuské drancování slavného kláštera Šaolin. Slečně Yim byl jistým pohlavárem proti její vůli nabídnut sňatek, a tak spojila své síly s mniškou a uzavřeli s jejím nápadníkem sázku, že pokud ho slečna do roka porazí v boji, k jejich sňatku nedojde. Yim opravdu vyhrála a mniška na její počest pojmenovala svůj nový styl Wing Chun.

Efektivita spočívá především v použitelnosti v malých prostorách. A jak legenda praví, je vhodný i pro ženy.

Není tedy třeba mít silnou tělesnou konstituci nebo zvláštní pohybové nadání, a to díky boji na krátkou vzdálenost či možnosti použít velmi účinné a destruktivní techniky.

Další legenda praví, že jiný název pro toto bojové umění – Jung-čchun – vznikl poté, co byly klášter společně s budovou s názvem Yong Chun Tong (v české transkripci Jung Čchun Tchung, pozn. red.) zničeny. A název po něm přejal nově se rodící styl.

20170927-wc
Kaligrafický nápis visící nad hlavní bránou kláštera Šaolin v Che-nanu, který vlastní rukou napsal císař Kchang-si za dynastie Čching. Z kláštera údajně pochází mniška Ng Mui, která založila systém Wing Chun. (Yaoleilei / Volné dílo)

Genialita tohoto umění však tkví především v jednoduchosti a snaze se držet snadných a co nejefektivnějších pohybů a úderů. Díky neustálé kontrole protivníka umožňuje i boj se zavázanýma očima, a to díky vypěstované takzvané svalové paměti a technice, při níž se přilepíme k protivníkovi, a tím jeho pohyby nepřetržitým kontaktem s ním pouze cítíme. Je vysoce účinný i proti více protivníkům najednou.


Ten, kdo vyniká jako válečník, se nesnaží být impozantní.

Ten, kdo vyniká v boji, se nikdy nenahněvá.

Ten, kdo vyniká v poražení svého nepřítele, nevyhledává problémy.

Ten, kdo vyniká v zaměstnávání druhých, se před nimi umí i sklonit.

To pramení z ctnosti v nesoutěžení a vážení si vznešenosti nebe.“

– z knihy Cesta válečníka od Howarda Reida a Michaela Crouchera


20170927-wc4
Bruce Lee trénuje s dřevěným panákem. (Volné dílo)
Ačkoli se tento systém snaží v rámci obranných technik tvářit jako měkké bojové umění, tedy umění, které nejde proti síle silou, jeho útočná stránka je velice destruktivní. Specifikou jeho útočné stránky je boj o středovou linii, tedy o přímou nejkratší cestu pro útok, ve které leží všechny citlivé tělesné body, a řetězové údery, které zasypou protivníka ohromným počtem sérií ran za velmi krátký čas. Specialitou je také spojení útočné a obranné stránky v každé technice.

Bojový postoj ve Wing Chunu je oceňován díky třetímu stabilnímu bodu, který se snaží myslet na stabilitu a ochranu genitálií. Jeho správné provedení lze přirovnat k proutku bambusu. Měl by být pevný, avšak flexibilní; zakořeněný, avšak poddajný. Správná rovnováha těla umožňuje rychlejší zotavení se z odražených útoků a pevný postoj zaručuje větší sílu. Uvolnění celého těla nám zaručuje rychlejší provádění úderů a dosažení větší výdrže a vnitřní síly.

Trénuje se i boj se zbraněmi, s dlouhou tyčí a motýlími meči. V boji se také používají velmi účinné nízké kopy, před jejichž provedením není nutné být rozcvičen. Jejich výhodou je také menší zranitelnost při jejich provádění.

20170927-wc6
Sifu Lukáš Holub vyučuje styl Wing Chun. (EWTO.cz)

Wing Chun se neustále vyvíjí na základě technik, které používá protivník. V západním světě se z něj, podobně jako z jiných bojových umění, stala komerční záležitost. Nejúspěšnějším komerčním projektem je zřejmě EWTO (Evropská organizace Wing Tsun).

Systém obsahuje to nejlepší z dávných kung-fu stylů, a i když se jedná o velice tvrdý bojový styl, je to stále spíše filozofie, je vědecký a logický. Přestože existují i jiná bojová umění, která jsou účinná při skutečném boji, Wing Chun je stále předbíhá v mnoha ohledech. I ve vysokém věku si lze díky němu udržet vnitřní sílu a energii. Jeho filozofie nám může pomoci lépe se vypořádat s komplikovanými situacemi v životě či dělat správná a rychlá rozhodnutí.


Článek vyšel v rámci speciálního tištěného vydání Epoch Times.


Čtěte také: