Jan Sláma se 12 let se věnuje podnikání. Rozběhl populární vzdělávací aplikaci Taháky do kapsy, mobilní kuchařku Recepty Ládi Hrušky a další. Psal pro několik magazínů v čele s „Ábíčkem“ a vybudoval a prodal nejpopulárnější český e-shop s Google Cardboard. Nyní založil a vede startup FaceUp.com. (prostredoskolaky.cz)
Jan Sláma se 12 let se věnuje podnikání. Rozběhl populární vzdělávací aplikaci Taháky do kapsy, mobilní kuchařku Recepty Ládi Hrušky a další. Psal pro několik magazínů v čele s „Ábíčkem“ a vybudoval a prodal nejpopulárnější český e-shop s Google Cardboard. Nyní založil a vede startup FaceUp.com. (prostredoskolaky.cz)
„Na střední můžeš objevit svůj talent. Nebo ho taky pohřbít na zbytek života,“ uvádějí organizátoři projektu Nejaktivnější středoškolák 2017.

Projekt Pro středoškoláky pořádal již třetí ročník soutěže, ve kterém ocenil studenty, kteří se ve svém volném čase věnují mimoškolním aktivitám. Z několika set přihlášených porota vybrala dvacet nejaktivnějších středoškoláků.

„Vzdělávání sebe sama je i o něčem jiném, než jen sedět ve škole,“ píše na stránkách projektu jedna z účastnic soutěže Mája Šafaříková, dnes již bývalá studentka gymnázia Opatov, která se v minulém ročníku dostala do výsledné dvacítky nejlepších.

Položili jsme výhercům soutěže tři otázky. Poslední z rozhovorů se sedmnáctiletým podnikatelem Janem Slámou naleznete níže.

Jaký je podle vás vztah mezi úrovní morálních hodnot společnosti a vzestupem či pádem ekonomiky? Myslíte si, že úroveň morálních hodnot ovlivňuje prosperitu, kriminalitu nebo jiné aspekty společnosti?

Morální hodnoty pro mě mají opravdu velkou váhu. Ať dělám cokoliv, snažím se domýšlet celkový společenský dopad všech svých projektů. Charakter mám zároveň jako jedno z hlavních rozhodovacích kritérií při přijímání nových členů týmu. Obecně na společenské aspekty jako je kriminalita bude vliv určitě zásadní. Pokud chápete, že krást se nemá, nekradete. Se vzestupem či pádem ekonomiky to je složitější, ale stále to smysl dává. Mají-li lidé vysoké morální hodnoty, z logiky věci by mělo vše fungovat plynuleji. Včetně ekonomiky.

Jakou roli podle vás hraje v životě člověka snaha o osobní růst, zlepšování se a vzdělávání? Je práce na sobě samém důležitá a má nějaký hlubší smysl?

Neuznávám žádné recepty na úspěch až na jeden jediný. Tím je „Be more of who you are“. Bytí sama sebou je v životě asi to nejdůležitější. Z tohohle pohledu je seberozvoj určitě důležitý a snažím se mu aktivně věnovat. Problém je, ze spousta lidí ho vnímá jako snahu změnit sám sebe. Pokud budete něco dělat se sebezapřením, nikdy nedosáhnete takové výkonnosti.

Co byste v budoucnosti chtěli svojí prací společnosti přinést?

Dlouho jsem přemýšlel, jak to popsat. Existuje ale jeden přesný termín - maximum. Je jedno, v jakém směru. Důležité pro mě je, abych vytvářel pozitivní hodnoty. Přesně to, spolu s vnitřní spokojeností, z mého pohledu charakterizuje úspěšného člověka, kterým bych chtěl být. 


Děkujeme za rozhovor.Čtěte také: 
„Je důležité za svými cíli jít i za cenu toho, že to bude náročné a váš žebříček hodnot se bude muset změnit,“ říká Daniel Bulatkin, středoškolák, 17 let

„Snaha o osobní růst má významně hlubší smysl, než jen pozitivní dopady na jednotlivce,“ říká Filip Novotný, středoškolák, 16let