Nenechme si narušit naši sjezdovou radost! vyzývá řečník za pultíkem. (Z. Danková / ET ČR)
Nenechme si narušit naši sjezdovou radost! vyzývá řečník za pultíkem. (Z. Danková / ET ČR)
Vysočina – Jihlava: V úterý 24. října byl v Domě kultury a odborů slavnostně zahájen festival dokumentárních filmů. V prvních řadách hlediště zasedli v hojném počtu představitelé kraje i města. Po zvednutí opony se objevila scéna, jaká je pamětníkům velmi povědomá: za řečnickým pultíkem komisní řečník a za ním v řadách množství delegátů, jako to bývalo na stranických sjezdech po dobu 40 let u nás v republice.
 
První slova řečníka zněla urputně v tom duchu, že : „Naše země vzkvétá! Navzdory zprávám, které šíří pravý opak!“ Divadlo Vo105 tak touto režií zřejmě zamýšlelo přiblížit dobovou atmosféru v rámci nechvalně známé historie psané komunistickou stranou. V rámci blížícího se 100. výročí tzv. Velké říjnové revoluce byly do festivalu zařazeny také filmy s touto tématikou.

Během zahájení byli přestaveni členové porot několika různých sekcí filmu, jako je Česká radost, Opus Bonum nebo Mezi moři aj., jmenováni byli také členové studentské komise. Do revizní komise byli symbolicky jmenováni čelní představitelé města a kraje.

20171026-mfdf2
Prvním uvedeným filmem festivalu byl snímek Mečiar slovenské režisérky Terezy Nvotové. (Z. Danková / ET ČR)
Mezivstupy řečníků byly vyplněny hudbou živé dechovky. Nescházela ukázka reálné sebeobrany stylu Krav maga, písnička od lidového souboru Pramínek ani ukázky z hodnocených filmů. Pár dvou mladých Vietnamců názorně vyjevil, co si v jejich očích myslí česká většina, a co si myslí vietnamská menšina o společném soužití v našem státě. Slovy: „Vlast není místem k žití. Vlast je pocit v nás,“ sourozenci Nguyenovi zakončili svůj výstup.

Festival nabízí desítky projekcí na několika místech ve městě i mimo, divadelní stan nabízí kabaret a další doprovodné programy. Někteří hosté ani nestihnou spát, programy trvají do nočních hodin, a začínají brzy ráno.

Ředitel festivalu Marek Hovorka, jenž byl nazván „tajemníkem sjezdu“ doplnil myšlenku režiséra divadla Vo105, Jiřího Havelky, jak se nesla na tzv. Sjezdu České radosti: „Každý myšlenkový proud, který zůstává bez sebereflexe, se stává ideologií. A to vztahujeme na festival, na Česko, na Slovensko, na Evropu, na svět.“