Tisíce let jsou lidé posedlí tím, aby vypadali zdravě a přitažlivě a snaží se toho dosáhnout za použití všech možných prostředků. Egypťané vymysleli oční linky a stíny, které obsahovaly olovo (rozhodně ne dobrý nápad), zatímco lidé na začátku minulého století, ve snaze zářit zdravím, si na pleť dychtivě aplikovali noční krém obohacený radiem (ještě horší nápad).
Dnes už víme, jak nebezpečné tyto praktiky jsou, ale jsou naše moderní kosmetické trendy zas tak odlišné? Od kyselinových peelingů, které mohou trvale poškodit pleť, až po injekce se silně jedovatými toxiny známými jako Botox – honba za tvářičkou zářící zdravím je vždy posetá nebezpečím.
Důvod, proč dáváme svým tvářím tak zabrat, je prostý: zdravě vyhlížející obličej má obrovské výhody. Lidé, kteří působí zdravě, jsou atraktivnější. Raději volíme zdravě vypadající politiky a zdravý vzhled se upřednostňuje všude na planetě.
Vědci odhalili řadu obličejových rysů, které jsou spojovány se zdravím, a zjistili, že lidé se na tyto znaky spoléhají, aby posoudili, kdo je či není zdravý. Některé prvky tváře jsou dané, například symetrie obličeje nebo jak blízko je tvar obličeje k průměrným křivkám v dané populaci. Tyto aspekty máte určeny a bylo dokázáno, že souvisí se zdravým vzhledem.
Další aspekty lze s trochou úsilí změnit. Například tloušťka obličeje, to jest hmotnost, kterou vaše tvář nese, souvisí s vaším indexem tělesné hmotnosti (BMI) a s tím, kolikrát do roka jste nachlazení.
Zářivý navenek
Já a ostatní jsme se nedávno začali zajímat o zabarvení obličeje a jakou má spojitost se zdravím. Karotenoidy, jež se nachází v ovoci a zelenině, získáváme konzumací zdravé stravy. Když se tyto látky ukládají v pleti, vypadáte díky nim daleko zdravější – dokonce víc, než kdybyste byli opálení.
A tak může změna v jídelníčku přinést lepší zdraví i vzhled. Stejně tak vás může dostatek spánku zbavit tmavých kruhů pod očima a dobrý oběhový systém získaný cvičením vám zase může vrátit barvu do tváře.
Ale možná, že existuje ještě snadnější způsob, jak vypadat zdravě, a dokonce je zadarmo a velmi rychlý.
Podívejte se na obličeje pod tímto textem. Představují průměry 15 tváří ohodnocených jako nejméně zdravé (nalevo) a nejvíce zdravé (napravo). Který vám připadne zdravější?
Myslíte si, že zdravěji vypadá tvář napravo, protože má pozitivnější výraz? Možná je to proto, že jsme zjistili silnou spojitost mezi tím, jak zdravě vypadáte, a tím, jak šťastný je váš neutrální výraz.
Šťastní usměvaví lidé
Naším prvním experimentem u tohoto výzkumu bylo pokusit se předpovědět, jaké skóre dostane ta která tvář. Jako měřítko jsme použili, za jak zdravý daný obličej druzí považují a také objektivní měřítko pozitivního výrazu, které jsme měřili podle toho, jak otevřené má kdo oči a jak moc nahoru směřují koutky úst.
Z toho jsme byli schopni předpovědět, jak moc zdravě daná tvář vypadala, a to pouze na základě jejího výrazu. Dosáhli jsme poměrně slušného stupně přesnosti. Zjistili jsme, že účinek pozitivního výrazu v tváři na výsledek hodnocení je podobný jako mít dobrý BMI, používat make-up nebo vypadat mladší.
Rozhodli jsme se to prozkoumat dál a podívat se, jaký by byl účinek na vnímané zdraví, kdyby se výraz změnil z trochu veselého na opravdový úsměv a jak by to fungovalo u různých věkových skupin a pohlaví.
Zjistili jsme, že když se obličej usmívá, v porovnání s neutrálním výrazem vypadá zdravěji a nezáleží na tom, zda jde o tváře mužské či ženské. Také jsme objevili, že tento efekt se zvyšuje s věkem tváře: i když mladí dospělí vypadají s úsměvem zdravěji, starší dospělí vypadají daleko zdravěji. Úsměv je o hodně důležitější známkou zdraví než vnímané stáří obličeje. Nedávný výzkum ukázal, že šťastný výraz je dokonce daleko důležitější než zabarvení pleti či její tloušťka. Věda tak dokázala, že úsměv opravdu je vaším nejlepším doplňkem.
Přitažlivost zdraví
Ale proč se nám zdá usmívající se tvář zdravější? Odpovědí může být, že opravdu existuje spojitost mezi usmíváním se a zdravím. Je to neuvěřitelné, ale délka života lidí byla předpovězena z jejich fotografií, když byli mladí. Ti, kteří se fotografovali s nefalšovaným úsměvem, žili déle než ti, kteří měli na snímku pouze zdvořilý úsměv nebo se neusmívali vůbec. Noví studenti na univerzitě, kteří se na svých facebookových snímcích usmívají, uvádějí v průzkumech ke konci studia lepší společenský život a větší celkovou spokojenost. Ví se, že usmívat se během stresového zážitku může uklidnit zrychlující se srdeční tep.
Tyto úžasné spojitosti se váží na stránku našeho psychologického stavu známou jako „pozitivní rozpoložení“. Mít takovouto vlastnost je mimořádně žádoucí. Znamená to, že díky svému optimismu a veselosti vedete delší a zdravější život. Lidé s větším pozitivním rozpoložením vypadají šťastnější a také se častěji usmívají. Máme za to, že naše smysly pátrají právě po jedincích s tímto vzezřením.
Takže na závěr tu máme jednoduché poselství: vypadat dobře nic nestojí a nemusí to být ani nebezpečné. K tomu, abyste vypadali zdravější, se stačí usmívat, a čím víc to děláte, tím je větší pravděpodobnost, že budete i zdravější.
Alex Jonesová je odbornou asistentkou psychologie na Swansea University ve Velké Británii. Tento článek byl původně publikován na portálu The Conversation.
Z angličtiny přeložil O. H.