Stánek společnosti China Southern Airlines na letecké show ve městě Ču-chaj v provincii Kuang-tung, Čína 13. listopadu 2014. (Johannes Eisele / AFP / Getty Images)
Stánek společnosti China Southern Airlines na letecké show ve městě Ču-chaj v provincii Kuang-tung, Čína 13. listopadu 2014. (Johannes Eisele / AFP / Getty Images)

Letecké společnosti v Číně jsou nyní využívány k přepravě nového druhu „zboží“ – lidských orgánů.

Ve zprávě zveřejněné dne 4. října 2017 čínská státní agentura China News Service oznámila, že v květnu 2016 na letištích po celé zemi společnost China Southern Airlines otevřela expresní linku pro přepravu lidských orgánů a že již úspěšně přepravila přes 500 z nich.

Článek se chlubí uskutečňováním celostátních dodávek k orgánovým transplantacím od severozápadního Sin-ťiangu až po jihovýchodní čínské město Chang-čou.

Wang Č'-jüan, mluvčí nevládní organizace WOIPFG, prohlásil, že nedávná zpráva o zapojení leteckých společností do těchto obchodů dokazuje, že „prudký růst transplantačního průmyslu stále pokračuje,“ sdělil tisku Wang Č'-jüan a dodal, že stále ještě existuje celá řada tajemství v pozadí těchto transplantací.

Nad čínským transplantačním průmyslem se již od roku 2006 vznáší celá řada otazníků i vykřičníků. Největším problémem je neprůhlednost tamního systému dárců a příjemců. Úředníci čínského režimu přicházejí s odlišnými vysvětleními zdrojů orgánů a po obviněních v roce 2006 přiznali, že využívají popravené vězně jako zdroje orgánů. Jeden z předních čínských chirurgů taktéž uvedl, že od vězňů nepožadovali souhlas a odebírali orgány i bez svolení.
 
Zástupce ředitele Tchajwanské asociace pro mezinárodní péči o transplantaci orgánů (Taiwan Association for International Care of Organ Transplants), Chuang Š'-wej, se k tématu vyjádřil slovy: „Se zavedením leteckého expresního odbavení se společnosti snaží zajistit, že orgány budou přepraveny co nejrychleji. Důležitou otázkou nicméně zůstává, odkud tyto orgány pocházejí a zda je dohledatelný jejich původ.“

Moderovaná diskuse expertů a osobností

Chris Cappell – populární moderátor pořadu China Uncensored pozval k diskusi u kulatého stolu pět osobností, které se v minulosti zapojily do vyšetřování v oblasti čínské transplantační chirurgie. Ke stolu zasedli: Ethan Gutmann – investigativní publicista a spisovatel, autor knih Loosing a New China a Slaughter (Jatka). David Kilgour – bývalý kanadský ministr zahraničí. David Matas – právník působící v mezinárodní oblasti lidských práv. Matt Robertson – reportér deníku Epoch Times. Anastasia Lin – Miss Kanada 2015 a 2016, herečka a lidskoprávní aktivistka.

Státní média již dříve informovala, že letecké společnosti přepravily řadu orgánů do měst Kašgar či Ghulja v provincii Sin-ťiang.

Prezident Ujgurské americké asociace, Ilshat Hassan, je znepokojen faktem, že většina těchto zákroků probíhá právě v provincii Sin-ťiang, kde ujgurjská populace tvoří většinu obyvatelstva. V posledních měsících prý Hassan obdržel zprávy od rodičů, jejichž děti v oblasti studují a nyní jsou pohřešovány. Obávají se, že se i jejich děti staly oběťmi násilného odběru orgánů. Dle rodičů je místní policie nemůže najít. „Kde tedy mohou být? Jednou z variant je spojitost s rozsáhlým násilným odběrem orgánů,“ dodal, ale prozatím nebyl schopen doložit konkrétní důkazy k jejich zmizení.

Vysvětlení raketového zvyšování zdrojů orgánů v Číně po roce 1999 je podle kanadských vyšetřovatelů a mezinárodního sdružení lékařů DAFOH nedůvěryhodné, neboť předkládaná vysvětlení čínského režimu při logické analýze nenaplňují počty ročně uskutečňovaných transplantací v ČLR. K výše uvedeným se přidává také nevládní organizace WOIPFG nebo novinář a spisovatel Ethan Gutmann, který zveřejnil závěry svého sedmiletého terénního výzkumu v knize Jatka (C-press 2014).

Všichni výše jmenovaní došli nezávisle na sobě k závěru, že čínský režim k transplantacím od roku 1999 cíleně zneužívá velké množství vězňů svědomí, tedy lidí vězněných pro jejich víru nebo etnickou příslušnost. Konkrétně vězněné následovníky duchovního hnutí Falun Gong, podzemní křesťany, Tibeťany a Ujgury.

Počet neobjasněných transplantací v období 1999–2017 tak přesahuje 100 000, tedy sedmnáctinásobek ročního obratu čínských transplantačních center, která provádějí 10 000 transplantací ročně.

Vyšetřovací zpráva z roku 2016 zahrnuje většinu známých transplantačních center v Číně z celkového počtu sedmi set. (Ilustrace Jens Almroth / Epoch Times)
Vyšetřovací zpráva z roku 2016 zahrnuje většinu známých transplantačních center v Číně z celkového počtu sedmi set. (Ilustrace Jens Almroth / Epoch Times)


V uplynulých letech odhalil nezávislý výzkum a investigativní reportáže deníku Epoch Times, jak se transplantační průmysl v Číně zrychlil poté, co bývalý čínský vůdce Ťiang Ce-min zahájil celonárodní pronásledování duchovního hnutí Falun Gong, při němž byly stovky tisíc lidí zatčeny a umístěny do vězení a pracovních táborů.

Nevládní organizace WOIPFG předložila záznam telefonního rozhovoru, v němž bývalý vysoký armádní funkcionář z oddělení logistiky uvedl, že orgány vězňů svědomí začaly armádní nemocnice využívat na příkaz tehdejšího předsedy komunistické strany Ťiang Ce-mina.

Výzkumníci dospěli k závěru, že čínský režim využil mezinárodní poptávky po transplantační chirurgii k raketovém rozvoji transplantační chirurgie a výstavbě řady transplantačních center po celé Číně.

Čína opakovaně prohlásila, že ukončuje oficiální program využívání popravených vězňů a že zavede průhledný systém dárců a příjemců. Zahraniční experti na prohlášení reagují spíše s nedůvěrou, a obviňují Čínu z blamáže, protože režim nezrušil nařízení umožňující odebírání orgánů vězňům ani nepřijal žádné nové zákony. Rovněž nedošlo k poklesu počtu prováděných transplantací, které podle čínského představitele transplantačního odvětví Chuang Ťie-fua měly z 95 % pokrývat orgány vězňů. Rozumějme, jak to, že nedošlo po roce 2015 k poklesu, když údajně odřízli zdroj, který podle nich činil 95 % všech transplantovaných orgánů?

WOIPFG v červenci 2017 informovala o tom, že v Číně dnes stále funguje na sto nemocnic, které nadále provádějí tisíce operací ročně. Krátká čekací doba a uspokojení poptávky, kdy každý pacient obdrží požadovaný orgán, podle WOIPFG ukazuje, že praxe nedobrovolného odebírání orgánů vězňům pravděpodobně stále přetrvává, protože nikdo na světě není schopen shánět orgány v tak krátké době. Číňané mají k darování orgánů větší kulturní zábrany než evropané nebo američané.

Předchozí vyšetřování WOIPFG ukázalo, že systém nuceného odebírání orgánů ovládá především čínská armáda. Pod jejím patronátem probíhá převážná většina transplantací ve vojenských či spřátelených nemocnicích.

Současný čínský prezident Si Ťin-pching od roku 2012 poměrně důrazně potírá mocenskou frakci exprezidenta Ťiang Ce-mina, který měl údajně vydat onen příkaz k využívání vězňů svědomí k transplantacím. Společně s potíráním Ťinagovy frakce může docházet také k potírání zneužívání transplantační chirurgie. Čínská státní tisková agentura Sin-chua uvedla, že 15. listopadu 2016 v Ťi-nanu, hlavním městě provincie Šan-tung ve východní Číně, uspořádalo vedení vojenské policie setkání, na němž diskutovalo proces opouštění řady různých podnikatelských aktivit včetně nemocničních projektů. Tento krok k ukončení podnikatelského odvětví armádní policie byl nařízen současným čínským prezidentem Si Ťin-pchingem začátkem roku 2016 a zahrnuje také jednotky Lidové osvobozenecké armády. Tento krok je součástí širších reforem, které mají za úkol zamezit rozrůstání korupce a zmenšovat prostor pro korupci existující v čínských ozbrojených silách. Více zde


Výzkumem k této zprávě přispěl Tchang Sien-ja.
Článek byl sestaven za pomoci překladu Petra Matějčka; Zdroj: small United States