Ilustr. foto. (Muhannad Fala'ah / Getty Images)
Ilustr. foto. (Muhannad Fala'ah / Getty Images)
Bloggerka Rhonda Gessnerová v naději, že zachrání životy druhých, rozhodla podělit se o příběh své sestry, která unikla „hrobníkovi z lopaty“.
 
Před čtrnácti lety Rhondina sestra vážně onemocněla. Začalo to silnými křečemi v břiše a bolestmi na dalších místech. I pouhá chůze pro ni byla utrpením.

Uběhl necelý rok a žena podstoupila několik vyšetření a prohlídek u lékařů. Celkem jí předepsali k užívání 24 léků, aniž by jí kdo sdělil, co s ní je.

„Věděla, že umírá,“ napsala bloggerka.

V tom čase začala žena dělat poslední přípravy, například přepisovat veškerý majetek na nejstarší dceru. Také si na 22. březen naplánovala rozlučkové „poslední sbohem“.

20171101-aspartam
Aspartam je obsažen téměř  v každém nealkoholickém nápoji s označením „light“ nebo „diet“. (Veronidae / CC BY-SA 3.0)
Tři dny před večírkem dostala nové výsledky, které vedly lékaře k tomu, že jí diagnostikovali roztroušenou sklerózu. Zoufalá žena zavolala své sestře a ta si v tu chvíli vzpomněla na článek, který někde četla.

Sestra se jí zeptala, jestli pije dietní kolu. Ukázalo se, že žena se právě chystala jednu plechovku otevřít.

Aspartam se nachází v mnoha dietních nápojích a je oficiálně povolený, nicméně může vyvolávat nepříznivé účinky na zdraví.

Zdravotní server MDHealth provozovaný lékaři poznamenává, že aspartam je „běžné leč nebezpečné umělé sladidlo“ které se hromadí v organismu a může způsobit vážné zdravotní potíže. Mezi příznaky patří zvýšený krevní tlak, dýchavičnost a bolesti břicha“.

„Otrava aspartamem může být vážná a dokonce může ohrozit život,“ dodává portál.

Zdravotní obavy přiměly společnost Pepsi, aby aspartam naprosto vyřadila z poslední série svých dietních nápojů.

Když Rhonda tuto informaci sestře sdělila, žena přestala dietní kolu pít a pomalu se začala cítit lépe. Znovu si zašla k lékaři, aby mu vysvětlila, co si myslí, že se jí stalo. Od doktora odcházela s instrukcemi přestat užívat všechny léky, které doposud brala. Lékař ji předepsal pouze jeden lék – na otravu aspartamem...


Z angličtiny přeložil O. H.; zdroj: small United States