Konzervativní poslanec Scott Reid ve foyeur poslanecké sněmovny 7. listopadu 2017. (Gerry Smith / televize NTD)
Konzervativní poslanec Scott Reid ve foyeur poslanecké sněmovny 7. listopadu 2017. (Gerry Smith / televize NTD)
OTTAWA – Poslanec Konzervativní strany Scott Reid apeloval na premiéra Justina Trudeaua, aby na summitu APEC ve Vietnamu během setkání s čínským prezidentem zmínil případ kanadské občanky Sun Čchien (Sun Qian) vězněné v Číně za její praktikování meditačního cvičení Falun Gong. Reid vznesl podobnou žádost před 15 lety k tehdejšímu premiérovi Jeanu Chrétienovi, která získala podporu členů parlamentu z různých politických stran, důsledkem čehož bylo tucet kanadských následovníků Falun Gongu propuštěno a mohli se vrátit zpět do Kanady.

Sun je podnikatelka z Číny, která přistěhovala do Kanady jako investorka a stala se kanadským občanem. Založila společnost Beijing Leadman Biochemistry a dostala se na seznam nejbohatších lidí Číny v žebříčku Hurun Report v období od roku 2012 do roku 2016. Podle jejích příbuzných se začala v roce 2014 věnovat metodě pro rozvoj těla a mysli Falun Gong, což jí pomohlo zotavit se z chronických zdravotních obtíží.

Kanadská miliardářka byla zatčena dvaceti policisty v civilu ve své rezidenci v Pekingu již v únoru 2017. Během posledních pěti měsíců je zadržována v samovazbě. Podle jejího právního zástupce byla v cele těsně spoutána k židli a mučena vězeňskými dozorci, kteří jí do obličeje vyprázdnili pepřový sprej a zakryli obličej látkou, aby zesílili účinky chemikálie. Více zde

Čínské úřady uvedly, že byla zadržena na základě vágního obvinění z „užívání kacířské náboženské organizace k podkopávání zákona“. I když se majetek její rodiny pohybuje nad hranicí 10 miliard korun, bylo pouhé její soukromé cvičení Falun Gongu pro čínské úřady dostatečným důvodem k jejímu zatčení. Čínský režim duchovní hnutí tvrdě potlačuje již od 20. července 1999, kdy počet jeho příznivců překročil o 10 milionů počet členů komunistické strany.

Poslanec Reid v rozhovoru s Epoch Times připomněl, jak jeho parlamentní návrh z roku 2002 získal jednomyslnou podporu od různých politických stran. „Tento duch vzájemné dobré vůle vůči praktikujícím Falun Gongu je uznáním, že jde o mírumilovné lidi, kteří prostě pouze chtějí praktikovat svojí duchovní víru, tento duch dobré vůle stále existuje,“ řekl Reid. „Pokud vím, tak Kanaďané, poslanci všech stran, nadále velmi podporují praktikující Falun Gongu.“

Poslanci vyzývají premiéra, aby se ohradil

Irwin Cotler, bývalý liberální poslanec a ministr spravedlnosti, říká, že je důležité, aby si čínské úřady uvědomily, že nemohou beztrestně porušovat práva kanadského občana. „Domnívám se, že předseda vlády se vyjádřil, že neexistuje žádný rozpor mezi pěstováním obchodu a ochranou lidských práv, a toto je případová studie o tom, jak můžeme jít na konferenci a podpořit obchod, ale ne na úkor lidských práv,“ řekl Cotler v rozhovoru s Epoch Times.

20171119-kanada2
Bývalý kanadský liberální poslanec a ministr spravedlnosti Irwin Cotler. (Gerry Smith / NTD Television)

Petr Kent, konzervativní poslanec a bývalý ministr životního prostředí, řekl, že by Trudeau měl zdůraznit obavy Kanady ohledně zadržování paní Sun a dalších příznivců Falun Gongu. „Víme, že pokud jde o [Sun], byla zadržena, trpěla tím, co lze řádně charakterizovat jako mučení a špatné zacházení,“ potvrdil Kent zprávy o jejím fyzickém napadání během zadržení.

„Domnívám se, že by předseda vlády měl zdůraznit legitimní znepokojení Kanady nejen v tomto jediném případě, ale i ohledně porušování práv ostatních čínských Kanaďanů nebo rodin Čínských Kanaďanů, kteří jsou pronásledováni pouze za svoji víru,“ dodává Kent.

Předsedkyně kanadské Green Party Elizabeth Mayová také vyjádřila naději, že premiér bude pokračovat v diplomatických snahách o osvobození paní Sun. „[Takovéto] zacházení s následovníky Falun Gongu je závažným porušením lidských práv a práv na svobodu víry, právo svobodně mluvit a většina parlamentních poslanců v Parlamentu... vím, že kdykoli jsem otevřela tento problém, objevuje se hodně podpory na všech stranách,“ řekla Mayová.

Poslankyně NDP Hélene Laverdiereová souhlasila s tím, že by Trudeau měl v průběhu APEC nastolit otázku lidských práv včetně všech „konzulárních případů“. „Vím, že premiér jede do Vietnamu, a myslím si, že pro něj bude velmi důležité, aby se zabýval lidskými právy,“ uvedla Laverdiereová před plánovaným setkáním.

Další podpora vězněné Kanaďanky

20171119-kanada3
Kopie fotografie kanadské miliardářky Sun Čchien.
Matka paní Sun Čchien se pokoušela podat v Číně obvinění proti pekingským policejním orgánům za uvěznění a mučení své dcery. Nejvyšší prokuratura v Pekingu však dosud odmítala připustit podání stížnosti, natož se případem hlouběji zabývat. Více zde

Kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová během slyšení ve sněmovně 17. května 2017 prohlásila, že její povinnosti vůči kanadským občanům uvězněným v zahraničí, včetně paní Sun Qian, jsou „nesmírně závažné“.

Miss Kanada Anastasia Lin spustila petiční akci za její propuštění. Žádá premiéra Justina Trudeaua, aby se zasadil o její propuštění. Petici zatím podepsalo více než 14 600 lidí.


Článek byl upraven a redakčně zkrácen; Přeložil Milan Kajínek; Originální článek: small United StatesSouvisející články: