RTVS: Body the Exhibition – „Naozaj je všetko v poriadku?“ (Screenshot RTVS – Reportéry)
RTVS: Body the Exhibition – „Naozaj je všetko v poriadku?“ (Screenshot RTVS – Reportéry)

Slovenská televize RTVS se v pořadu Reportéri zaměřila na zkoumání pozadí kontroverzní výstavy lidských těl, která právě pobývá v bratislavské Incheba aréně. Co skrývá výstava lidských těl, které pocházejí z Číny? Pozůstatky těl dobrovolných dárců nebo nedobrovolných dárců? Výuková akce pro děti a dospělé nebo neospravedlnitelné hororové panoptikum? Tyto otázky řeší následující reportáž televize RTVS.

„Výstava putuje světem s otázkou původu těl vystavovaných lidí a otázkou, zda takováto věc skutečně patří do naší civilizace...“ více naleznete na videozáznamu pořadu zde.

(POZN: Část pořadu pojednávající o výstavě těl začíná od 15:45 minuty záznamu)

Proti výstavě vystupuje například předseda etické komise ministerstva zdravotnictví SR Jozef Glasa nebo bioetička Eva Grey, která považuje výstavu za porušení zákona o pohřebnictví. O řadě protestních hlasů hovoří také Tomáš Kováčik z Acociace pro život a rodinu.

Proti výstavě mrtvých lidských těl se vyslovily Slovenská asociace Falun Gong, Fórum života, Institut pro lidská práva a rodinnou politiku, Fórum křesťanských institucí, eRko – Hnutí křesťanských společenství dětí, Dobrá novina či Národní pochod za život.

Nevládní organizace nejsou však jediné, které mají s výstavou problém. Nedávno ji kritizovali i Slovenská lékařská komora (SLK) a Ústav zdravotnické etiky Slovenské zdravotnické univerzity (SZU) v Bratislavě, vidí v ní „celou řadu nezákonností“, uvedl deník SME.

Z pořadu mě zaujalo, že tolik mladých lidí v Číně umírá přirozenou smrtí a zároveň ještě před smrtí se rozhodne věnovat tělo univerzitě ve městě Ta-lien, aby ho univerzita mohla do 48 hodin po smrti plastinovat a poté pronajímat ke komerčním výstavám nebo prodávat univerzitám. Podivných okolností je mnohem více, zvážíme-li, že nikdo nikdy neviděl ony dobrovolné souhlasy zesnulých.

Doplňme také, že ani nejvyšší soud ve Francii (2010) ani v Izraeli (2014) ony proklamované „dobrovolné souhlasy“ zesnulých, jejichž těla a jejich části na výstavě vystavují, od laboratoře neobdržely, a proto také byly v těchto zemích tyto výstavy zakázány.

Laboratoř v Číně údajně prohlašuje, že souhlasy utajují z „etických důvodů“, nicméně považme, že právě etické důvody vedou k požadování dobrovolného informovaného souhlasu zesnulých a zároveň právě z hlediska etiky je laboratoř povinna jednoznačně prokázat, že těla byla dobrovolně darována.

Související články:

Body The Exhibition: Vyšetřovatelé z nevládní organizace WOIPFG na Slovensku promluvili o původu těl na výstavě

Body The Exhibition: Skupina poslanců Národní rady podala návrh na změnu zákona o pohřebnictví


Body The Exhibition: Na Slovensku se proti výstavě zvedá vlna odporu


RTVS: Body the Exhibition - „Naozaj je všetko v poriadku?“ (Screenshot RTVS - Reportéry)
RTVS: Body the Exhibition - „Naozaj je všetko v poriadku?“ (Screenshot RTVS - Reportéry)RTVS: Body the Exhibition - „Naozaj je všetko v poriadku?“ (Screenshot RTVS - Reportéry)RTVS: Body the Exhibition - „Naozaj je všetko v poriadku?“ (Screenshot RTVS - Reportéry)RTVS: Body the Exhibition - „Naozaj je všetko v poriadku?“ (Screenshot RTVS - Reportéry)RTVS: Body the Exhibition – „Naozaj je všetko v poriadku?“ (Screenshot RTVS – Reportéry)