Čína nedávno zintenzivnila snahy o propagaci tzv. „rudého cestovního ruchu“. Ředitel Čínské národní správy pro cestovní ruch Li Ťin-cao pronesl ke svým zaměstnancům proslov o důležitosti šíření komunistické ideologie. (Ilustrace RENAE WANG / EPOCH TIMES)
Čína nedávno zintenzivnila snahy o propagaci tzv. „rudého cestovního ruchu“. Ředitel Čínské národní správy pro cestovní ruch Li Ťin-cao pronesl ke svým zaměstnancům proslov o důležitosti šíření komunistické ideologie. (Ilustrace RENAE WANG / EPOCH TIMES)
Komunistická strana Číny proniká do všech sfér společnosti. Stále rozpíná svůj vliv, aby byla její přítomnost cítit v každodenním aspektu života, od pracovišť až po známé turistické destinace.
 
Čína je jeden z největších světových trhů, a tím pádem může přitahovat zahraniční firmy. Ale i ty jsou vystavovány rostoucímu tlaku, aby uspokojily přání komunistické strany posílit propagaci jejích myšlenek.

Všechny společnosti působící v Číně jsou ze zákona povinny zakládat stranické pobočky, a nejde pouze o nějaké nominální organizace naoko. Podle KS Číny se stranické pobočky mohou podílet na rozhodování společnosti, aby zajistily, že činnosti společnosti budou probíhat v souladu se zásadami strany. Taktéž mají na starosti všechny odborové svazy. Finanční břemeno provozování stranických buněk přitom spadá výhradně pod hostitelskou firmu.

Agentura Reuters v srpnu informovala, že na jednu evropskou firmu, která spolupracovala s čínskou společností, byl vyvíjen tlak, aby najala více členů strany a mluvila se svou stranickou pobočkou o plánovaných investičních rozhodnutích. V dalším případě musela americká firma přesunout své provozy na místo, které navrhla stranická pobočka. Důvodem bylo, že místní orgány prosazovaly investice v tomto regionu.

V zábavním parku Shanghai Disney Resort, který je ze 70 % vlastněný americkou firmou Walt Disney Parks and Resorts a ze 30 % čínskou Shanghai Shendi Group, se kolem 300 zaměstnanců, kteří jsou členy strany, pravidelně účastní na politických seminářích, kde během pracovní doby probírají stranickou doktrínu, informoval deník The Wall Street Journal.

V současné době je zhruba 70 % firem financovaných ze zahraničí, což čítá zhruba 106 tisíc společností, má stranické buňky, uvedl Čchi Jü, zástupce ředitele organizačního oddělení KS Číny, na tiskové konferenci konané 19. října v rámci 19. celonárodního sjezdu strany.

Toto číslo představuje prudký nárůst oproti údajům z roku 2011, kdy stranickou pobočku mělo zhruba pouze 47 000 společností financovaných ze zahraničí. Podobný vzestup byl zaznamenán také u čínských soukromých firem. Podle Čchiho stranické pobočky založilo 2,72 milionu firem, což je 67,9 procent všech čínských společností.

Interní kontrola firem stranou není nic nového. Podle čínského zpravodajského webu China Business, který provozuje státní Čínská akademie společenských věd, se stranické pobočky společností financovaných ze zahraničí datují už do 80. let, kdy se Čína poprvé otevřela zahraničním investicím. 

Nyní by se zahraniční společnosti i čínské soukromé firmy mohly dát pod vlivem svých stranických poboček přesvědčit, aby víc investovaly do těžce se protloukajících státních kolosů, které jsou pro stranu velkou přítěží. Komunistická strana letos ve snaze udržet státní podniky nad vodou umožnila prodej menšinových podílů soukromým investorům.

Wall Street Journal v říjnu informoval, že internetové regulační orgány v Číně plánují uzurpovat jednoprocentní podíl v největších internetových společnostech v zemi: Tencent, Weibo a Youku Tudou, aby se tak mohly přímo zapojit do rozhodování těchto společností, což je dalším znakem snahy strany vynutit si kontrolu nad soukromými společnostmi.

„To vysvětluje mentalitu komunistické strany, to jest, že nikomu a ničemu nevěří. Potřebuje, aby firmy byly sledovány jejich vlastními lidmi. Takže stranické organizace prostě existují všude ve společnosti, včetně náboženských subjektů, jako jsou chrámy nebo buddhistické kláštery,“ uvedla Sia Jie-liang, bývalá docentka ekonomie na Pekingské univerzitě, v rozhovoru pro televizi New Tang Dynasty (NTD).

„Na povrchu se může zdát, že [společnosti] dobrovolně zakládají pobočky. Existuje tu však skrytá hrozba. Pokud tyto soukromé společnosti neposlouchají, budou mít v budoucnu v podnikání problémy,“ dodala docentka. Zároveň upozorňuje, že soukromé firmy v Číně kvůli tomu ztrácejí schopnost být inovativní a konkurenceschopní. 

„[Strana] se snaží vytvořit tzv. ekonomiku volného trhu, ale uvnitř ptačí klece. Někdy tak bude [stranická pobočka] hrát tradiční úlohu odborové organizace, jindy bude víceméně hrát úlohu koordinace se zaměstnavateli,“ míní Chu Pching, šéfredaktor pro-demokratického časopisu Peking Spring fungujícího z New Yorku, v rozhovoru s NTD. 

Chu však také dodává, že skutečným účelem jejich existence je sledování a dozor.

Cestovní ruch natřený na rudo

Zatímco jedna část členů strany monitoruje podniky, druhá je nyní vysílána na turistické destinace, kde šíří propagandu tváří v tvář.

Letní palác je jednou z hlavních atrakcí Pekingu. Kdysi císařská zahrada během dynastie Čching, areál se může pochlubit jezery, zahradami a paláci obklopenými malebnými kopci. Místo bylo v roce 1998 dokonce zapsáno do světového dědictví UNESCO.

30. října však tato historická atrakce oznámila, že zřídí „zastupitelskou kancelář strany“, která bude poskytovat turistům služby a propagovat stranického ducha, informoval vládní zpravodajský portál Sina. A státní tisk hned udělal rozhovor s průvodkyní v paláci, která vyjádřila svůj entusiasmus nad tím, že může na svém pracovišti šířit státní propagandu. „Skrze stranickou kancelář budu dělat skvělou práci představování politiky a ducha strany, a říkat lidem o stranické situaci,” řekla Chan Siao v rozhovoru pro Legal Evening News.

Tato iniciativa je součástí nedávných snah Číny podporovat „rudý cestovní ruch“. Ředitel Čínské národní správy pro cestovní ruch Li Ťin-cao pronesl ke svým zaměstnancům proslov o důležitosti šíření komunistické ideologie spolu s dalšími světskými iniciativami, jako je vylepšení toalet, zvýšení bezpečnosti a podpora cestovního ruchu na venkově.

Komunistická strana Číny rozšiřuje svůj ideologický vliv za své hranice a zároveň se snaží omezovat vliv západu v Číně. Strana například založila v akademických institucích po celém světě Konfuciovy instituty, aby šířila stranickou ideologii studentům. Strana se na druhou stranu obává každého možného zavedení západních hodnot, jako je svoboda myšlení a řeči. V roce 2015 straničtí funkcionáři zvažovali prosazení zákazu učebnic, které představují západní myšlenky a hodnoty na čínských školách.

Teď se vzdělávací lekce dostane nevědomým cestujícím do Číny – z rukou a úst stranických úředníků na turistických místech. Co se týče západních atrakcí, jako je šanghajský Disney Resort nebo brzy nově otevřené Beijing Universal Studios, není jasné, zda se i ony budou muset řídit oprášeným důrazem na propagandu strany.


Přeložil: MiC; článek byl redakčně zkrácen; zdroj: small United States