(avenuesofescape.com)
(avenuesofescape.com)


Žánr: Dokumentární
Režie a scénář: Leon Lee
Hudba: Michael Richard Plowman

Zatímco první žena utíká přes hranici do Barmy, dochází v Číně k prvnímu zdokumentovanému úmrtí. Vězeňská stráž ubila následovnici Falun Gongu k smrti.

Snímek Cesty útěku natočil režisér Leon Lee oceněný za režii dokumentárního filmu Člověk na prodej. Sleduje skutečné příběhy tří žen, které se na přelomu tisíciletí dostaly pod osidla čínského režimu, který vyhlásil celostátní boj proti duchovnímu hnutí Falun Gong (Fa-lun Kung), které v Číně v roce 1999 čítalo na 70 milionů příznivců. Jako následovnice Falun Gongu hlavní hrdinky prošly policejním pronásledováním a mučením ve vězení.

Protože se nechtějí vzdát svého přesvědčení, vydávají se na nebezpečnou cestu ke svobodě z dosahu těsného dohledu komunistické strany nad jejich „převýchovou“. Vyzbrojeny pouze cestovní mapou a touhou po spravedlnosti, musejí spoléhat na svůj důvtip, odvahu a soucit cizinců, které potkávají. Uniknout z uvěznění ve vlastní zemi se pro ně stává otázkou života a smrti, ale ani cesta ven zatím neposkytuje žádné záruky.

Zatímco první žena utíká přes hranici do Barmy, dochází v Číně k prvnímu zdokumentovanému úmrtí. Vězeňská stráž ubila ženu praktikující Falun Gong k smrti. Tragická smrt je však pouze předzvěstí budoucích událostí. Do dnešního bylo potvrzeno více než 3 800 podobných násilných úmrtí v důsledku celostátních represí.

Celkem 26 příbuzných žen, které snímek sleduje, zemřelo v Číně v důsledku represí.Hodnocení

Snímek kombinuje výpovědi hlavních postav se skutečnými záběry a hranými scénami, které ilustrují jejich životní příběh. Dokument příležitostně provázejí komentáře různých expertů z Freedom House nebo právnických kruhů. Režisér Leon Lee ukazuje cit pro vyprávění. Zejména hrané scény od jeho předchozích snímků značně pokročily, co se týče uměleckého dojmu a kvality.

Záběrů ze skutečných událostí v Číně týkajících se pronásledování je tak málo, že je vidět, jak se v různých dokumentech opakují, což ukazuje, jak silná je cenzura státních médií a jak obtížné je nové záběry získat. Lee čas od času přerušuje nit osudu jedné ženy vyprávěním o další, čímž udržuje diváky v napětí až do konce.

Podobné snímky z prostředí Číny jsou na jedné straně znepokojující, ale do jisté míry také uklidňující. Když lidský duch a dobrota dokáží zvítězit nad masivním terorem státní moci, nevyznívá tak tragicky.

Hodnocení:  

Premiéra: 14. prosince 2017 * ČSFD * IMDB * WEB *
Délka: 72 minut

20171130-anastasia
Nucené krmení v zádržném centru. (avenuesofescape.com)

Zajímavosti:

Snímek získal v roce 2017 tři ocenění Leo Awards za nejlepší dokument, nejlepší režii a scénář.

Michael Richard Plowman získal ocenění Leo Award 2017 Nejlepší hudební skóre za hudbu, kterou do snímku složil.

Jedna z hrdinek snímku, Crystal Chen, byla v Číně pětkrát zatčena za svoji víru ve Falun Gong a její příběh se objevuje také v knize Jatka (C-press 2014) žurnalisty a spisovatele Ethana Gutmanna.

Zakladatel Falun Gongu pan Li Hongzhi vyučoval Falun Gong na čínské ambasádě v Paříži.

V roce 1999 počet příznivců Falun Gongu o 10 milionů přesáhl počet členů komunistické strany, tehdy proti němu strana začala vést celostátní pronásledování.

Režisér Leon Lee


20171130-leon
Režisér snímku Leon Lee. (avenuesofescape.com)
Leon Lee je oceňovaný režisér a producent, který se zabývá příběhy ze současné Číny. Jeho filmy diváci v Číně mohu zhlédnout jen stěží, neboť se kvůli své lidskoprávní tematice staly terčem státní cenzury.

Jeho dokument Human Harvest (Člověk na prodej) z roku 2014 sleduje proces vyšetřování ilegálních odběrů orgánů v čínských vojenských nemocnicích. Film získal ocenění Peabody Award a vidělo jej více než 10 milionů diváků ve 25 zemích světa. Lee také získal ocenění RBC Top 25 Canadian Immigrant za svou práci, která odhaluje násilné odběry orgánů v Číně.

Do filmu The Bleeding Edge (Krvavé ostří) obsadil do hlavní role bývalou Miss World Kanada Anastasii Lin. Snímek v roce 2016 získal ocenění Gabriel Award a Leo Award.

Jeho poslední snímek Avenues of Escape (Cesty úniku) sleduje osudy tří žen, které na vlastní pěst opouštějí Čínu. Dokument o odvážném překročení hranic několika zemí za současného pronásledování čínským režimem získal v roce 2017 čtyři ocenění Leo Awards za nejlepší dokument, režii, scénář a hudbu.

Další snímky, které z jeho producentské dílny můžeme očekávat, jsou v roce 2017 Reunion, Masanjia, Rag Doll, Art of Courage nebo Ravage. Pro rok 2018 plánuje zatím dva snímky Room 0533 a The Warden Who Escaped.

20171130-avenues-of-escape-dzungle
Avenues of Escape – odvážný útěk z Číny. (avenuesofescape.com)

20171130-avenues-of-escape-poster2
(avenuesofescape.com)

20171130-avenues-of-escape
Avenues of Escape – tři ženy. (avenuesofescape.com)

20171130-avenues-of-escape2
(avenuesofescape.com)