Star Wars: Poslední z Jediů. (Lucasfilm)
Star Wars: Poslední z Jediů. (Lucasfilm)

Žánr: Akční/Dobrodružný/Fantasy/Sci-Fi
Scénář a režie: Rian Johnson
Kamera: Steve Yedlin
Hudba: John Williams
Hrají: Daisy Ridley, Adam Driver, Carrie Fisher, Mark Hamill, Oscar Isaac, Domhnall Gleeson, John Boyega, Gwendoline Christie, Benicio Del Toro a další

„Proč ztrácet čas bojováním proti tomu, co nenávidíme, namísto toho, abychom zachránili to, co milujeme."


Pro mě byl snímek do jisté míry rozloučením s herečkou Carrie Fisherovou (princezna Leia), která zemřela 27. prosince minulého roku. Také filmoví tvůrci jí na konci věnovali „Rozloučení s naší princeznou“ . O příběhu toho mnoho neprozradím. Snad jen to, že nejprve jsem chtěl režiséra Johnsona poprosit, aby ho zakončil o třicet minut dříve, což by vytvořilo dobrý výchozí bod pro navázání na další pokračování. Nakonec mi ale došlo, že tvůrce pokračování legendární ságy chtěl přece jenom zajít ještě dál a uzavřít celou jednu velkou kapitolu. Také Sith Kylo Ren opakovaně zmiňuje silnou potřebu skončit se vším, co bylo, a začít znovu, jakoby tlumočil záměr George Lucase, vlastně nyní už Riana Johnsona, kterému byly svěřeny scénář i režie.

Z filosofického hlediska se Star Wars poprvé dostaly k zamyšlení nad ustavičnými boji – o co se vlastně bojuje? Neklid v galaxii je pouze otázkou nestálosti charakterů lidského druhu. Ať už bude lidské společnosti vládnout jeden či druhý, ať už lidé zaniknou či budou opět stvořeni, budou navždy jen bezvýznamným smítkem prachu ve vesmíru, který přetrvá věčně. V tomto je nový díl Star Wars inovativní a přichází i s jasnější vizí toho, jak se Rytíři Jedi mohou „přiklonit k temné straně“ a jak z její moci uniknout.

Star Wars stále „naťukávají“ téma dalšího rozměru vesmíru či časoprostoru, kam odcházejí duše, které se tu a tam zjevují některým rytířům nebo k nim odkudsi promlouvají přímo do jejich mysli. Budu jen spekulovat, že si odhalení této otázky nechá do následujícího pokračování J.J. Abrams.


Prvotní otázkou Posledního z Jediů bylo, co nového režisér a scénárista Rian Johnson do ságy přinese. Z mého pohledu to bylo především vyostření postav do jednoznačných a pevných charakterů, jejichž silné a slabé stránky jsou divákovi na povrchu jasněji a přímo viditelné. To ale neznamená, že nedokázal ničím překvapit nebo diváky udržet v napětí.

Napětí a akce je ve více než dvouhodinové stopáži požehnaně. Vyprávění a příběhové zvraty se točí okolo generačního střetu žáků a učitelů, kdy nová generace ještě nemá zkušenosti a sebeovládání, stará generace se obává, co jejich žáci ve světě natropí a snaží se unést selhání coby jejich učitelé. Ale také okolo neuhasínajícího boje povstalců proti Prvnímu řádu.

Zhruba ve třech čtvrtinách filmu začne Johnsonův scénář poněkud pokulhávat, kdy se situace začínají opakovat, avšak ke konci to zase dohoní a dostatečně na úrovni zakončí.


Kladné body Johnsonovi přičítám za zvládnutý humor a rozvoj osobního vztahu mezi Renem a Jay a Lukem Skywalkerem nebo za vznesení otázky „kdo profituje na válkách a prodeji zbraní oběma znepřáteleným stranám“?

Naopak k tíži bych mu přičetl to samé, co J.J. Abramsovi, Star Wars přišli o svůj „klid“ a duchovní stránku věci. I když i nyní série nese zajímavé poselství a myšlenky, klid, který do příběhů vnášelo chování rytířů Jedi (ale i další prvky snímku), stále více ustupují akci.

Článek si dovolím zakončit vzpomínkou na Carrie Fisherovou. Přestože tato bezesporu zajímavá herečka a osobnost ztvárnila mnoho postav a napsala několik knih, většina lidí si ji bude navždy pamatovat jako princeznu Leiu.

Hodnocení:

Premiéra 14. prosince 2017 * ČSFD * IMDB * WEB *

Snímek recenzován z projekce v IMAX 3D v paláci Flóra.


Čtěte také:

Star Wars: Poslední z Jediů – film o filmu pohledem režiséra a scénáristy Riana Johnsona

10. října v 10 hodin se v České republice spustil předprodej vstupenek na film Star Wars: Poslední z Jediů

Herec C-3PO ze Star Wars cítí sílu Shen Yun