Děti procházející branou v obci severně od Wonsanu v Severní Koreji. (Ed Jones / AFP / Getty Images)
Děti procházející branou v obci severně od Wonsanu v Severní Koreji. (Ed Jones / AFP / Getty Images)
Den poté, co byl zveřejněn neobvyklý čínský novinový článek o tom, jak se občané mohou lépe chránit v případě jaderného útoku, objevila se na internetu další zpráva, odhalující plány čínských úřadů přijmout severokorejské uprchlíky v případě války.

Interní dokument státní telekomunikační společnosti China Mobile z pobočky ve městě Paj-šan odhaluje, že Čínská komunistická strana má v plánu vytvořit pět uprchlických táborů v oblasti Čchang-paj v provincii Ťi-lin, která se nachází blízko hranic se Severní Koreou. Krajské úřady požádaly společnost China Mobile, aby zajistila dostupnost telekomunikačního signálu v oblasti kolem pěti táborů. Společnost ukončila testování signálu 2. prosince 2017.

6. prosince vydaly státní noviny Ťi-lin Daily celostránkovou novinovou zprávu s detailním popisem nukleárních zbraní, různých explozí a jejich následků. Zpráva obsahovala informace o tom, jak zvýšit šanci jedince na přežití. Nicméně státní noviny ani mluvčí ministerstva zahraničních věcí Keng Šuang nepotvrdili přímou souvislost s děním na korejském poloostrově. Načasování a pokračující jaderné testy Severní Koreje nicméně vedou mnohé pozorovatele k tomuto závěru.

Se vzrůstajícím napětím mezi Severní Koreou a Spojenými státy se vztahy mezi Čínou a Severní Koreou zhoršily. Sung Tchao, zvláštní vyslanec Číny a šéf Mezinárodního oddělení pro styk s Čínskou komunistickou stranou (ČKS), se při své poslední návštěvě Pchjongjangu údajně s Kim Čong-unem nesetkal. Pár dní po jeho návratu se Čína rozhodla uzavřít klíčový most mezi městy Sinuidžu v Severní Koreji a Tan-tung v Číně.

20171215-uprchlici2
Cho Tae-yul (vlevo), zástupce Jížní Koreji při krizovém zasedání Rady bezpečnosti OSN. (Drew Angerer / Getty Images)

Dle článku čínských nacionalistických státních novin Global Times se pokusy Číny jednat jako zprostředkovatel mezi Spojenými státy a Severní Koreou nesetkaly s úspěchem. V článku se uvádí, že Čína se již pokusila udělat to nejlepší a nedokázala přesvědčit Severní Koreu ani Spojené státy. Zatímco bude Čína pokračovat ve svém úsilí, bude se současně připravovat na nejhorší možnou variantu, uvedly Global Times.

Nedávno se také objevily zprávy o čínské vojenské aktivitě na konci listopadu, kdy měla čínská armáda uskutečnit dělostřelecké cvičení v nejsevernější provincii.


Přeložil: Petr Matějček; Zdroj: small United States

Chtěli byste o tom dát vědět vašim přátelům? Sdílejte prosím tento článek na facebooku, pomůžete tím článek zavčas ke všem dostat a zároveň nám tím pomůžete vydělat na reklamě, abychom vám nadále mohli přinášet zprávy. Děkujeme vám!