Stovky praktikujících Falun Gongu meditujících u příležitosti 10. výročí zahájení pronásledování v Číně. 17. července 2009. (Tim Sloan / AFP / Getty Images)
Stovky praktikujících Falun Gongu meditujících u příležitosti 10. výročí zahájení pronásledování v Číně. 17. července 2009. (Tim Sloan / AFP / Getty Images)
Jedno z největších hnutí za občanská práva moderní historie vyvíjí v současné době celosvětové úsilí, jehož cílem je postavit bývalého vůdce čínského režimu Ťiang Ce-mina před soud za zločiny proti lidskosti. K osmému prosinci letošního roku podepsalo petici, která vyzývá čínské soudní orgány k jeho odsouzení, na 2,6 milionu lidí z 31 zemí.

Podle webové stránky Minghui.org[1], podalo od poloviny roku 2015 téměř 200 000 následovníků duchovní praxe Falun Gong žalobu k Nejvyššímu lidovému soudu a Nejvyšší lidové prokuratuře. V Číně platí od 1. května 2015 novela zákona, která nařizuje soudním orgánům přijmout a akceptovat všechny stížnosti.

Na Mezinárodní den lidských práv, který připadá na 10. prosince, oznámila Theresa Čchu, advokátka za lidská práva a hlavní koordinátorka projektu shromažďujícího žaloby v mezinárodním měřítku, celkový počet nasbíraných podpisů lidí, kteří podporují myšlenku přivést před spravedlnost bývalého čínského vůdce Ťiang Ce-mina.

20171216-cina2
Theresa Čchu. (NTDTV)

Dle paní Čhu byla petiční akce zahájena v roce 2015 a signatáři pocházejí například z Francie, Německa, Španělska, České republiky, Ruska, Belgie, Izraele, Irska, Lotyšska, Bulharska, Japonska, Jižní Koreji, Tchaj-wanu atd. Převážná většina podpisů byla shromážděna v Asii. V České republice se podepsalo pod žalobu již více než 9 000 lidí.

Důvod pořádání petice

Petiční akce reaguje na represivní kampaň exprezidenta Ťiang Ce-mina, kterou spustil 20. července 1999 proti duchovnímu hnutí Falun Gong, a která si vyžádala více než 3 800 ověřených případů úmrtí. Miliony lidí byly vězněny, fyzicky a psychicky mučeny v systémech pracovních táborů, věznic a záchytných center.

Chu Pching, šéfredaktor časopisu Peking Spring, v rozhovoru pro The Epoch Times prozradil, že on sám také podporuje tuto petiční akci, neboť pomáhá zvýšit povědomí lidí o zločinech spáchaných čínským režimem a vyvíjí na něj tlak.

Světová organizace pro vyšetřování pronásledování Falun Gongu (WOIPFG) sídlící v New Yorku sestavila seznam úředníků, kteří byli do pronásledování zapleteni. Na seznamu se objevuje bývalý vrchní velitel čínské veřejné bezpečnosti Čou Jung-kchang, zastánce Mao Ce-tungova revolučního odkazu Po Si-laj či bývalý šéf oddělení čínské propagandy Li Čchang-čchun.

20171217 peticni akce
foto: Petiční akce Falun Gongu v Košicích, listopad 2017. (sk.minghui.org)

Během interview s televizní stanicí New Tang Dynasty (NTD) koordinátorka projektu mezinárodní žaloby uvedla: „Závažné pronásledování Falun Gongu v Číně nadále přetrvává. Věřím, že jde o jednu z nejbolestivějších, nejironičtějších a nejbrutálnějších kapitol lidské historie. Během posledních 18 let, kdy se v čele komunistické strany Číny vyměnili 3 vůdci, se do politiky pronásledování zapojilo bezpočet lidí. Jejich ruce jsou potřísněné krví a až přijde ten správný čas, nebudou se schopni vyhnout zodpovědnosti za spáchání těchto zločinů proti lidskosti.“

Pozadí pronásledování

Ťiang Ce-min, který stál v čele Čínské komunistické strany od roku 1989 do roku 2002, ale de facto si udržel určitou míru neformálního vlivu až do roku 2012, vedl od července 1999 proti Falun Gongu celostátní očerňující mediální kampaň, která byla pouze prvním krokem přicházejících represí. V další vlně přišlo celostátní zatýkání, ničení knih a naplňování pracovních táborů následovníky Falun Gongu.

Začaly se objevovat první případy mučení a úmrtí, kdy vězeňské stráže ubily k smrti vězně za to, že se nechtěl vzdát svojí víry. Pronásledování Falun Gongu začalo získávat mezinárodní pozornost a počet úmrtí a obětí mučení neustále narůstal.

552310 4394671870958 1202850360 n
foto: Lidé cvičí Falun Gongu v parku. (falundafa.org)

Co ale vedlo čínského exprezidenta k tak brutálnímu zásahu? Falun Gong, známý také jako Falun Dafa, je starodávnou duchovní disciplínou, která byla v roce 1992 představena v čínském městě Čchang-čchunu. Jedná se o pomalé meditativní cvičení a morální učení založené na zásadách buddhismu a taoismu po tisíciletí předávaných v čínské kultuře.

Popularita Falun Gongu rychle rostla a v roce 1999 už západní tisk citoval odhady čínských úřadů, že se na území Číny metodě věnuje na 70 milionů lidí. Někteří hovořili dokonce o 100 miliónech praktikujících. Ťiang Ce-min prohlásil, že popularita Falun Gongu představuje hrozbu pro ateistickou ideologii strany, neboť počet jeho příznivců o deset milionů přesáhl počet členů komunistické strany.

Za účelem úplného vymýcení masového duchovního hnutí založil úřad 610, kterému dal čínský právník Kao Č'-šeng přezdívku „čínské gestapo“.

Oficiální tiskové oddělení Asociace Falun Gong odhaduje, že existují milióny lidí, kteří se stali oběťmi obtěžování ze strany úřadů, věznění, mučení, vymývání mozků, nucených prací a další perzekuce pro svou víru.

Od roku 2006 se opakovaně objevují zprávy o tom, že se následovníci Falun Gongu během věznění stávají nedobrovolnými dárci orgánů, které využívají zejména nemocnice Lidové osvobozenecké armády ke komerčním transplantacím.


Pokud si myslíte, že je článek důležitý, sdílejte ho prosím na Facebooku. Podpoříte nás tak, abychom vám nadále mohli přinášet zprávy. Děkujeme vám!


[1] Stránky Minghui.org dlouhodobě shromažďují a publikují informace o vývoji represí Falun Gongu v Číně.


Přeložil a upravil: Petr Matějček a Milan Kajínek; Zdroj: small United States