
Ujgurské děti si hrají, zatím co je místní policista pozoruje, Kashgar, provincie Sin-ťiang 29. červen 2017. (Kevin Frayer / Getty Images)
Podle nedávné zprávy organizace Human Rights Watch čínské úřady začaly plošně odebírat vzorky krve, DNA, otisky prstů a scanovat oční rohovky obyvatelům čínské provincie Sin-ťiang.
Co to má znamenat? ptají se zástupci ujgurského etnika žijícího v této oblasti.
Prezident Světového ujgurského kongresu Dolkun Isa vyslovil v prosinci 2017 na půdě parlamentu Velké Británie znepokojení nad důkazy naznačujícími, že čínský režim zneužívá Ujgury jako nedobrovolné dárce orgánů, s nimiž následně obchoduje.
„Jsme hluboce rozrušeni zprávami, že čínské úřady provádějí sběr vzorků krve od ujgurské populace ve Východním Turkestánu[1],“ uvedl Dolkun Isa během účasti na diskusi u kulatého stolu na téma obchodování s orgány nedobrovolných dárců v Číně.
Zmiňovaná zpráva Human Rights Watch vyšla 13. prosince 2017 a obsahuje záznamy o systematickém sběru vzorků DNA, krve, otisků prstů a scanů očních rohovek od obyvatel provincie Sin-ťiang ve věku od 12 do 65 let pod záminkou veřejného zdravotního programu.
„Na jedné straně si tak čínská vláda vytváří genetickou databázi ujgurské populace za účelem jejich těsnější kontroly a represí,“ uvedl Dolkun Isa. „Tyto genetické informace rovněž usnadňují odebírání orgánů a porovnávání vzorků krve a kompatibility potenciálních obětí z řad ujgurského etnika,“ naznačuje Isa možnost zneužití vzorků a vytvářené databáze k vyhledávání nedobrovolných dárců orgánů, kteří by mohli zmizet beze stopy ve vězeňském systému.

Dolkun Isa, prezident Světového ujgurského kongresu, během rozhovoru v Tokiu, Japonsko 2. května 2008. (Yoshikazu Tsuno / AFP / Getty Images)
Isovy obavy se zakládají na případech nedávných zmizení Ujgurů. „Prvním byl případ zmizení 23 ujgurských studentů, kteří zmizeli poté, co se vrátili z Egypta do Číny. Máme silné důvody k tomu, věřit, že mnozí s těch, kteří beze stopy zmizeli, zemřeli v čínském vězení a jejich orgány byly odebrány a prodány,“ uvedl Isa.
Dalším bodem znepokojení je více než roční fungování programu čínské transplantační chirurgie, který pomocí letecké společnosti China Southern Airlines rozváží orgány k transplantacím z provincie Sin-ťiang do celé Číny. Více zde
Zahraniční experti[2] již v roce 2013 vyjádřili důvodná podezření, že Ujgurské etnikum se stalo terčem černého obchodu (za přímé účasti vládnoucího režimu) s lidskými orgány. Závěry vyšetřování byly uznány Evropským parlamentem a Sněmovnou reprezentantů USA jako důvěryhodné. Ujgurské etnikum však podle expertů činí pouze malé procento. Nejvíce zneužívanou skupinou je údajně duchovní hnutí Falun Gong a dále potom členové „podzemních“ křesťanských církví a Tibeťané.
Agetura The Associated Press (AP) ve zprávě ze 17. prosince zmínila případ mladého muže původem z města Korla v provincii Sin-ťiang, zadrženého v únoru 2017 čínskými úřady a následně pohřešovaného. Mladík studoval na univerzitě Al Azhar v Káhiře a v roce 2016 se vrátil zpět do Číny. Jeho učitelé a spolužáci z univerzity v Káhiře uvedli, že se od zdrojů v Číně doslechli o jeho úmrtí ve vězení.
Radio Free Asia (RFA) 14. prosince uvedlo, že v roce 2017 bylo zatčeno 10 % obyvatel městské oblasti Bullaqsu v provincii Sin-ťiang.
„Skupiny lidí byly zatýkány a posílány do záchytných center každý týden,“ napsal v dopise pro RFA bývalý rezident Bullaqsu, aktuálně žijící v exilu.

Čínské polovojenské jednotky hlídkují na ulicích Urumči, provincie Sin-ťiang, 23. května 2014. (Goh Chai Hin / AFP / Getty Images)
Podle AP bylo na začátku roku 2017 čínskými úřady zatčeno a posláno do zadržovacích táborů v Sin-ťiangu několik tisíc Ujgurů za údajné zločiny s vágním právním rámcem jako „extrémistické myšlenky“ nebo „cestování do zahraničí“.
Tábory byly údajně zřízeny za účelem indoktrinace Ujgurů k „mandarínštině, zákonu, etnické jednotě, de-radikalizaci a vlastenectví“, jak uvádí memorandum státní kanceláře Lidských zdrojů provincie Sin-ťiang. Obavy, které vyjádřil Dolkun Isa, naznačují, že tyto tábory mohou sloužit i skrytým záměrům a zneužívání transplantační chirurgie ke krajně neetickým ekonomickým cílům.
Ujgurské etnikum čelí dlouhodobým represím čínského režimu, který prosazuje politiku potlačení původních náboženství, kultury a jazyka, které gradují zejména v době rostoucího strachu režimu z ujgurského separatistického hnutí.
Níže zařazujeme video z edice Čína bez cenzury, která zábavnou formou otevírá diskusi o palčivých tématech týkajících se současné Číny. V tomto dílu se moderátor Chris Chappel věnuje oblasti orgánových translantací nemocnic čínské Lidové ovobozenecké armády.
Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.
Níže zařazujeme video z edice Čína bez cenzury, která zábavnou formou otevírá diskusi o palčivých tématech týkajících se současné Číny. V tomto dílu se moderátor Chris Chappel věnuje oblasti orgánových translantací nemocnic čínské Lidové ovobozenecké armády.
Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.
Čtěte také:
POZNÁMKY:
[1] Východním Turkestán je území tvořící v minulosti část Džungárie a nyní Ujgurskou autonomní oblast Sin-ťiang, největší oblast Čínské lidové republiky. Toto území bývalo východní částí historického Turkestánu ve střední Asii. Zdroj
[2] [a] Nevládní organizace (WOIPFG), Investigation Report on the Chinese Communist Party’s Ongoing Crime of Live Organ Harvesting against Falun Dafa Practitioners. LINK
[b] Kniha Jatka, vydalo nakladatelství C-press 2014, shrnutí sedm let dlouhého terénního výzkumu, autor Ethan Gutmann. LINK
[c] Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest (Kravavá sklizeň, 2006), autoři David Kilgour, David Matas, WEB. LINK (v češtině)
[d] Rozšířená vyšetřovací zpráva z roku 2016, An Update to Bloody Harvest & The Slaughter. Spoluautoři zprávy, bývalý kanadský ministr zahraničí a státní návladní David Kilgour (david-kilgoour.com), kanadský právník David Matas, žurnalista Ethan Gutmann. LINK