Turistky se fotí pod vánočním osvícením na Oxford Street v Londýně; 5. prosince 2017. (Justin Tallis / AFP / Getty Images)
Turistky se fotí pod vánočním osvícením na Oxford Street v Londýně; 5. prosince 2017. (Justin Tallis / AFP / Getty Images)

„Selfitida“ neboli obsesivní pořizování tzv. selfíček, je opravdová duševní porucha, tvrdí vědci v nedávné studii. 


Tento pojem byl poprvé použit v roce 2014, kdy jistý parodický článek tvrdil, že Americká psychiatrická společnost zvažuje zařadit „selfitidu“ mezi duševní nemoci. Přestože šlo o hoax, vědci z Nottingham Trent University v Británii a Thiagarajar School of Management v Indii se rozhodli tuto možnost prozkoumat.

20170119-selfie2a
Turisté se fotí před katedrálou Duomo v Miláně; 13. říjen 2017. (Miguel Medina / AFP / Getty Images)

Vědci během studie vyzpovídali dobrovolníky, aby si utvořili pochopení charakteristik nadměrného fotografování sebe sama. Na základě vážnosti tohoto stavu pak stanovili tři kategorie – hraniční, akutní a chronickou.

Definice těchto tří fází je následující:

hraniční: fotografování sebe sama přinejmenším třikrát denně bez uveřejňování těchto snímků na sociálních sítích

akutní: fotografování sebe sama přinejmenším třikrát denně a uveřejňování každého snímku na sociálních sítích

chronická: nekontrolovatelné nutkání neustále se fotografovat a uveřejňovat tyto snímky na sociálních sítích víc než šestkrát denně

20170119-selfie3
Bývalý guvernér Kalifornie a herec Arnold Schwarzenegger se fotografuje s dalšími účastníky konference One Planet Summit poblíž Paříže; 12. prosince 2017. (Eric Feferberg / AFP / Getty Images)

Mark Griffiths z Nottingham Trent University a spoluautor studie řekl novinám Daily Mail, že práce jeho týmu pravděpodobně potvrzuje koncept „selfitidy“ a poskytuje vědcům měřitelná data, aby se tímto jevem mohli zabývat do větší hloubky a v různých ohledech.

„Koncept pořizování selfíček se může časem vyvinout s tím, jak se vyvíjí technologie, ale šest identifikovaných faktorů, které jsou základem „selfitidy“ v současné studii, jsou potenciálně užitečné k pochopení takovéto interakce mezi člověkem a počítačem v celém spektru mobilních elektronických zařízení,“ uvedl Griffiths.

Stupnice selfitidy se měří od jedné do sta a sestává z dvaceti tvrzení, jež se točí kolem šesti faktorů – sebevědomí, vyhledávání pozornosti, změny nálady, zlepšení prostředí, subjektivní přizpůsobování a sociální soutěživost.

Poté, co byla stupnice vytvořena, vědci nechali testem projít 400 účastníků z Indie, země s největším počtem uživatelů na Facebooku.

Závěry studie byly zveřejněny v odborném časopise International Journal of Mental Health and Addiction. Mimo jiné se zde píše, že „selfitida“ je zřejmě další kandidát na zapsání do rozšiřujícího se seznamu „technologických závislostí“, jako jsou závislost na internetu, na hraní počítačových her, na mobilních telefonech nebo na sociálních sítích.

Chcete si udělat test, jestli trpíte „selfitidou“? Jděte na originální článek, kde si tento jednoduchý test můžete udělat (pouze v angličtině).