Prezident Donald J. Trump na zasedání kongresu. (JIM LO SCALZO / AFP / Getty Images)
Prezident Donald J. Trump na zasedání kongresu. (JIM LO SCALZO / AFP / Getty Images)
Prezident Donald Trump promluvil na konci ledna 2018 o stavu USA a uplynulém roce 2017, zahraniční a domácí politické iniciativě a tom, co opravdu znamená být občanem svobodné země. Trump se také věnoval otázce, za jakých podmínek lze dosáhnout národní jednoty a velikosti, neboť podle jeho slov představuje Amerika jeden lid a jednu rodinu.

Jak už bývá zvykem při adresování záležitostí států unie, využil Trump historické i současné příklady, jakým byla například střelba na poslance Kongresu Steva Scaliseho LINK , aby zdůraznil klíčové body svého projevu.

Jeho zmínka o Scalisovi vyvolala v kongresu velmi příznivé reakce. Trump narážel na to, že po střelbě se američtí poslanci neshromáždili jako republikáni nebo demokraté, ale jako zástupci lidu.

Prezident vyzval k odložení rozdílů a nalezení společného základu. Zdůraznil důležitost jednoty potřebné k tomu, aby zvolení politici mohli sloužit lidem, kteří je zvolili.

Pozornost přitáhl smířlivý tón Trumpova projevu, nebyl ve svých slovech k nikomu nepřátelský či agresivní.

20180206-trump2
Prezident Donald Trump debatuje o stavu USA. (Getty Images)

Muž, který vystřelil na republikána Scaliseho, byl krajním odpůrcem Donalda Trumpa. Někteří členové kongresu svými znepokojivými poznámkami napomáhali k vytvoření atmosféry ostrého politického „partyzánství“ a demokraté se navíc od prvního dne působení Trumpa v úřadu prezidenta přihlásili k odporu, jehož cílem je delegitimizovat jeho administrativu. (Poznámka překladatele: Americká levice demokratů má již silně socialistický program a chování, proto je zmiňována narážka na „partyzánství“.)

Ve svých nedávných tweetech Trump psal o svém rozhodnutí „nevzpomínat na minulá rozhořčení“, a namísto toho zaujmout „velkolepý postoj řízený jednotou a zájmem národa“. Dle prezidentových slov vyžaduje jednota národa dobrý charakter obyvatelstva.

Silní lidé

Trump dále zdůrazňoval myšlenku, že stav Spojených států je obrazem stavu celého národa. „Unie je silná, protože národ je silný.“ Dle jeho slov je charakter národa klíčem k dobrému směřování národa. Jako příklad uvedl loňské katastrofy – hurikány, požáry či řadu dalších překážek, které ukázaly solidaritu mezi lidmi.

20180206-trump3
(zleva-doprava) Tajemník ministerstva financí Steven Mnuchin, ministr obrany Jim Mattis a americký ministr zahraničí Rex Tillerson. (Mark Wilson / Getty Images)

„Každý test ukoval nové americké hrdiny, kteří nám připomínají, kdo jsme a čím můžeme být,“ řekl Trump.
 
Na řadu přišlo i téma daňové reformy a daňových škrtů. Trump poukázat na individuální případy podnikatelů, kteří v reakci na snížení daní rozšiřují podnikání a zvyšují platy zaměstnanců.

V reakci na toto téma Trump prohlásil: „Toto je náš nový americký okamžik. Abychom dosáhli úspěchu, musíme následovat určité zásady. Pokud budeme tvrdě pracovat, věřit v sebe a Ameriku, pak můžete snít o čemkoliv, být kýmkoliv a společně můžeme dosáhnout čehokoliv.“

Občané Ameriky podle Trumpa potřebují mít určité ctnosti – tvrdě pracovat, převzít zodpovědnost za svůj život, převzít iniciativu a být schopni snít o lepším světě.

„Věříme v Boha“

Ctnosti obyvatel jsou podle Trumpa založeny na pochopení toho, na čem v životě skutečně záleží.

„V Americe víme, že víra a rodina, nikoliv vláda či byrokracie, jsou základním kamenem společnosti. Naše motto je: ‚Věříme v Boha‘.“ (Poznámka překladatele: Na každé minci a bankovce v USA stojí nápis „In God We Trust“, tedy „Věříme v Boha“, na což právě Trump naráží. Do doby, než američtí socialisté prosadili zákaz, byla součástí vyučování škol v USA i ranní modlitba k Bohu.)

Trump poukázal na případ policisty Ryana Holetse, jenž narazil na těhotnou ženu bez domova, která se chystala vpíchnout si dávku heroinu. Holets ji varoval, že její dítě tím utrpí. Žena mu v pláči řekla, jak moc by chtěla bezpečný domov pro své dítě.

20180206-trump4
Prezident Donald Trump si potřásá rukou s americkým viceprezidentem Mikem Pencem a předsedou Paulem Ryanem. (MANDEL NGAN / AFP / Getty Images)

Holetsova rodina se po společné poradě rozhodla, že dítě adoptují, a dali mu jméno Hope (Naděje).

Podle Trumpa chování Holetsových „ztělesňujete dobrotu našeho národa“.

Současný prezident ilustroval vztah mezi vírou v Boha a svobodou na případu severokorejského disidenta Ji Seong-hoa, který se na cestě do Číny setkal s křesťany. Trump uvedl, že ačkoliv disident musel od mládí chodit o berlích, jeho touha po svobodě ho motivovala, aby za svým snem urazil tisíce kilometrů. Nyní žije v Soulu, kde se zapojil do mediálního projektu, který má za cíl vysílat pravdivé necenzurované zprávy do Severní Koreje.

Trump popsal jeho příběh jako „svědectví touhy každé lidské duše po životě ve svobodě“. Ji Seong-ho stál během jeho projevu na balkonu kongresu a mával nad hlavou ručně vyráběnými berlemi, které mu pomohly k útěku ze Severní Koreji.

Úcta k zemi

V Americe jsou myšlenky vlastenectví spojovány s láskou ke svobodě, instinktivní láskou k vlasti a tolerancí ke spoluobčanům.

Podle Trumpa je příkladem ducha vlastenectví dvanáctiletý chlapec z Reddingu v Kalifornii, který založil hnutí pokládající kytice a vlajky na hroby padlých vojáků v den válečných veteránů.

„Tento akt nám připomíná, proč vzdáváme hold naší vlajce a proč jsme složili slib věrnosti a hrdě stojíme za slovy naší národní hymny,“ řekl Trump.

Ke konci projevu Trump uvedl, že Amerika byla na začátku domovem neuvěřitelných lidí s revolučním nápadem sami si vládnout a mapovat svůj osud.

Americký patriotismus má podle Trumpa ospravedlňovat přirozená dobrota a naděje, které svoboda přináší.

Trump dodal, že jsou to lidé, kteří vybudovali tuto zemi, a jsou to lidé, kteří činí Ameriku skvělou.

20180206-trump5
Prezident Trump tleská během zasedání. (WIN MCNAMEE / AFP / Getty Images)

Hodnocení Trumpova projevu

Podle reakcí obecenstva se Trumpova řeč, jež měla být věnována jak republikánům, tak demokratům, nesetkala s přijetím u obou stran. Republikáni po většinu času projevovali nadšení a demokraté seděli s „kamennými výrazy“ ve tváři. Část negativních reakcí byla zaznamenána zejména během Trumpova proslovu o imigraci.

Trump se snaží oslovit zákonodárce tím, že oslovuje jejich voliče. Tato událost, jež v Americe představovala jednu z nejdůležitějších politických akcí letošního roku, přitáhla velkou pozornost. Pokud se veřejnost letos pozitivně vyjádří ke stavu Unie, může se to odrazit také v postoji samotného kongresu.

V okamžitém průzkumu televizní společnosti CBS mělo 75 % diváků na prezidentův proslov příznivou reakci. Průzkum CNN dále zjistil, že 48 % sledujících mělo reakci „velmi pozitivní“ a 22 % „poněkud pozitivní“.


Přeložil: Petr Matějček; Upravil Milan Kajínek; Zdroj: small United States


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.