Ilustr.foto. (Evropská komise)
Ilustr.foto. (Evropská komise)
Evropská komise začátkem února předložila návrh, který má přinést změny v transparentnosti a dostupnosti pitné vody.

Občané Evropské unie by se tak měli dočkat od vodárenských společností více informací o spotřebě vody včetně objemu spotřeby či toho, kolik činí cena za litr. Zjednodušit se má i přístup k informacím o kvalitě a dodávkách vody.

Spotřebitelé si budou moci na internetu zjistit, jaká je situace s pitnou vodou v místě jejich bydliště. Členské státy budou mít navíc povinnost poskytnout přístup k pitné vodě na veřejných místech, například na úřadech a ve veřejných budovách.

Návrh „předpokládá nižší spotřebu energie a omezení zbytečných ztrát vody. Přináší větší transparentnost, a tím také dává spotřebitelům do rukou větší moc a možnost rozhodnout se pro udržitelnější řešení, například pít vodu z kohoutku,“ uvedl v tiskovém prohlášení místopředseda komise Jyrki Katainen.

Návrh komise modernizuje zastaralé předpisy o pitné vodě a reaguje na občanskou iniciativu Right2Water, kterou v Unii podepsalo 1,6 milionu lidí.

Co se týče bezpečnosti, nezávadnost pitné vody se nově bude posuzovat i podle přítomnosti legionelly a chlorečnanů. Dodavatelé vody kromě toho dostanou změnou legislativy možnost používat při úpravě vody pouze chemikálie nutné ke zničení rizikových látek v dané oblasti namísto úpravy vody proti zdlouhavému výčtu generických látek.

Brusel doufá, že tato opatření společně s informačními kampaněmi povedou k větší důvěře obyvatelstva ke kohoutkové vodě a její vyšší spotřebě na úkor balených vod.

Nižší spotřeba balené vody může domácnostem podle EU ušetřit více jak 600 milionů eur ročně a významně snížit objem plastového odpadu.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.