Ilustrační foto. (Sean Gallup / Getty Images)
Ilustrační foto. (Sean Gallup / Getty Images)

Kouření elektronických cigaret může vyvolat rakovinu a onemocnění srdce, tvrdí nová studie. 


Vědci zjistili, že nikotin vdechovaný z e-cigaret může být přeměněn na chemické látky, které poškozují DNA.

Tým výzkumníků z New York University vystavil myší a lidské buňky močového měchýře a plic kouři z elektronických cigaret a objevil, že změny DNA jsou podobné jako u pasivního kouření.

Vědci proto upozorňují, že jejich zjištění vyvrací názor, že kouření elektronických cigaret je bezpečnou alternativou cigaret.

Buňky u myší zmutovaly a objevila se u nich rakovina, a to v daleko větší míře než u kontrolní skupiny hlodavců, kteří dýchali filtrovaný vzduch.

Buňky plic a močového měchýře, které byly vystaveny nikotinu, se snáze přeměňovaly v nádorovou tkáň.

Myši byly vystaveny kouři o objemu 10 miligramů nikotinu na milimetr, což znamená, že šlo o stejnou sílu kouře, jakou vdechují lidé.

Nálezy amerických vědců se ovšem setkaly se skepsí z řad jejich kolegů. „Tato studie neprokazuje vůbec nic o nebezpečí elektronických cigaret. Neukazuje, že elektronické cigarety způsobují rakovinu,“ uvedl pro The Guardian Peter Hajek, ředitel Tobacco Dependence Research Unit při Queen Mary University of London.

„Jedná se o další z dlouhé řadu falešných poplachů, které mohou lidi odradit od přechodu z (běžného) kouření na elektronické cigarety. Současné průměrné odhady ukazují, že elektronické cigarety představují nanejvýš nějakých 5 procent rizika (ve srovnání s klasickým) kouřením,“ dodal Hajek.

Tabákový kouř obsahuje přes 70 chemických látek, o kterých se ví, že vyvolávají rakovinu, zatímco výpary z elektronických cigaret obsahují daleko méně toxických chemikálií.

Kuřáci elektronických cigaret by si přesto měli být vědomi, že i tak u nich panuje zvýšené riziko rakoviny plic, močového měchýře a srdečních onemocnění oproti nekuřákům.

Autoři studie doporučují provést další dlouhodobé studie.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.


Přeloženo z angličtiny;  Zdroj: small United States