Ilustrační záběr psa. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Ilustrační záběr psa. (Samira Bouaou / The Epoch Times)

„Loajální, chytrý, citlivý a odvážný“ jsou běžná slova, kterými se popisuje Rok psa, který podle čínského lunárního kalendáře začíná v pátek 16. února 2018. Pes si tak vymění místo s kohoutem.

V čínském zvěrokruhu se pes nachází na jedenáctém místě.

Rok psa bývá poněkud rozporuplný, protože přináší štěstí a zároveň střety.

Zvířecí dvanáctiletý cyklus se v čínském zvěrokruhu používá již po tisíciletí. Roku 2018 bude dominovat prvek země, což ve spojení se psem obecně značí ambiciózní, přátelský a pracovitý rok.

Šťastný symbol

Čínský výraz pro štěkajícího psa je wang wang (汪汪). V čínštině to zní zrovna jako wang wang (旺旺), což nese význam „úspěšný“, „prosperující“. Číňané proto považují Rok psa za rok, kdy se na ně bude usmívat štěstěna.

Pevné pojítko

Pes doprovází člověka už od dávných dob. Pomáhal mu lovit, pást, ochraňovat a i dnes poskytuje neocenitelnou výpomoc, například při vodění slepých osob nebo vyhledávání drog a výbušnin.

Když přijde na obranu, psi jsou nebojácní. Dokáží poslouchat pokyny svých pánů a často je svazuje hluboké pouto. Ze všech zvířat jsou psi ti nejoddanější a nejstatečnější přátelé. V čínském horoskopu má psí znamení vlastnosti poněkud jiné vlastnosti, než skutečný věrný zvířecí druh.

20180217-pes2
Hodně štěstí v novém roce. (CC / The Epoch Times)

Jací jsou lidé ve znamení psa

Lidé narození ve znamení psa jsou obvykle přičinliví, na nic si nehrají a jsou počestní. Jsou to loajální přátelé, přívětiví a někdy raději sami utrpí ztrátu, než by obtěžovali druhé. Za své blízké jsou ochotni se poprat.

Další vlastností je, že zpravidla mají silně vyvinutý smysl pro spravedlnosti. Drží se svých principů,  věří ve spravedlnost a nebojí se odhodlaně bojovat proti špatnostem a ničemníkům. Mají velmi jasno v tom, co mají a nemají rádi. Jsou stateční a přímí.

V práci jsou jedinci narození ve znamení psa pečliví, zodpovědní a důslední. I díky těmto vlastnostem se jim často v kariéře daří. Obvykle mají hluboký smysl pro povinnost a jsou vysoce loajální a oddaní. Nebojí se přiznat chybu a protiví se jim nedbalost.

Známí lidé narození v roce psa:

T. G. Masaryk
Jan Masaryk
Karel Zeman, český režisér
Michal Prokop
Emil a Dana Zátopkovi
Jan Kodeš

Konfucius
Isaac Newton
Winston Churchill
Steven Spielberg
Donald Trump...

Co se týče osobních záležitostí, těm věnují psi menší pozornost než práci. Nicméně jsou svým partnerům také velmi oddaní, věrní a poslušní. Spíš než emoce uplatňují racionalitu, ale to neznamená, že o své drahé nepečují s láskou. Člověk ve znamení psa mívá často atraktivní zevnějšek a nechybí mu elegance.

Kde jsou klady, jsou i zápory, a nejinak je tomu i u psů. Jsou sice vytrvalí a nikdy se nevzdávají, ale to také znamená, že dokáží být pořádně tvrdohlaví. Rádi mají všechno vyřešeno a mohou být kritičtí až podezíraví. Říká se, že dokáží být také cyničtí. To může jejich kolegy v práci štvát.

Další nemilou vlastností je vznětlivost a také propadání se do špatných nálad. Jejich nerozhodnost může někdy vést ke ztrátě příležitostí. Na druhé straně psi dokáží být také servilní do té míry, že svým nadřízeným pochlebují.

I když je pes někdy unaven z dlouhodobé věrné služby záležitostem druhých nebo práci, a „poštěkává“ a žehrá, přesto vždy vyslyší volání o pomoc.
Ve vztahu ke svým nepřátelům dokáže být pořádně kritický a citově chladný.


Vojenský pochod mne volá
na pomoc vašemu utrpení,
utišit vaše bolesti.
Jsem ochránce práva.
Rovnost a spravedlivost jsou mí přátelé.
Můj zrak není zastřen zbabělostí,
má duše nikdy spoutaná okovy.
Život beze cti
je život prožitý nadarmo.
Já jsem pes.

(Theodora Lau: Velká kniha čínských horoskopů)

Pozdravy k novému roku

Nový rok je pro Číňany stejně významný svátek jako pro nás Vánoce. Číňané považují rozesílání přání k novému roku za velmi důležité, a to nejenom příbuzným a přátelům, ale i svým pracovním kontaktům. Lidé z Číny tato přání velmi rádi dostávají a obvykle ihned odpovídají ve stejném duchu.

Zde je několik těch neoblíbenějších přání k novému Roku psa:

Ať se ti v roce psa daří (狗年旺旺)

Pes ti přináší prosperující rok (狗年興旺)

Klid a dobré zdraví v roce psa (狗年安康)

Šťastný pes vám přináší jaro (福狗報春)


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.


Přeloženo z angličtiny + zdroj: Velká kniha čínských horoskopů