Ilustr. foto.
Ilustr. foto.
Magnetické pole Země, které ovlivňuje všechno od komunikace po rozvody elektřiny, by mohlo brzy změnit polaritu, varují vědci.

Zemské magnetické pole nebo také geomagnetické pole sahá tisíce a tisíce kilometrů do vesmíru a je jakýmsi štítem, který chrání planetu před vysoce škodlivými solárními větry. Toto pole se za posledních 200 let oslabilo o 15 procent.

Podle nové zprávy Laboratoře pro atmosférickou a kosmickou fyziku při Coloradské univerzitě by oslabování mohlo být známkou, že se magnetické póly chystají převrátit.

Pokud by k přepólování došlo, některé oblasti planety by se staly neobyvatelné, protože by nefungovaly elektrické rozvodné sítě. To znamená, že světla, počítače, telefony a všechno další, co využívá elektřinu, by přestalo fungovat také.

Tato grafika znázorňuje pohyb severního magnetického pólu v desetiletých intervalech od roku 1970 do roku 2020. Červené a modré čáry ukazují rozdíl mezi magnetickým severem a opravdovým severem v závislosti na tom, kde stojíte. Zelená čára ukazuje, kde by kompas udával pravý sever.  (NOAA National Centers for Environmental Information)

Pro tento úkaz existují historické precedenty, protože polarita se mění každých 200-300 tisíc let. My jsme toto období dávno přesáhli, jelikož od poslednímu převrácení pólů uběhlo 780 tisíc let.

A jestli, nebo raději až k tomu dojde, dopady by mohly být devastující, uvedl pro MailOnline Richard Holme, profesor pozemských, oceánských a ekologických věd na Liverpoolské universitě.

„Tohle je vážná věc. Představte si na chvíli, že máte na pár měsíců vyřazený přísun elektřiny. Bez elektřiny toho dnes moc nefunguje,“ pronesl profesor.

Protože by se zvýšilo záření u zemského povrchu, vedlo by to ke zdvojnásobení úmrtí na rakovinu, dost dobře nějakých 100 tisíc lidí ročně, uvádějí vědci z univerzity UCL.

„Záření by mohlo být 3-5krát větší než u ozónových děr vytvořených lidmi. Kromě toho by byly ozónové díry větší a trvaly déle,“ popsal pro MailOnline Colin Forsyth z Mullard Space Science Laboratory, ale zároveň dodal, že předpovědět, kdy k přehození pólů dojde, je obtížné.

„Zemské (magnetické) pole sledujeme teprve nějakých 170 let. Převrácení se očekává tak v 1-15 procentech času,“ dodal Forsyth.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.


Přeloženo z angličtiny. Původní článek: small United States