Chris praktikuje páté cvičení Falun Dafa. (Venus Upadhayaya / NTD)
Chris praktikuje páté cvičení Falun Dafa. (Venus Upadhayaya / NTD)
Úzkými a prašnými uličkami ve městě Sarnath v Indii, mezi domy za mohutnou buddhistickou stúpou, se můžete vydat do malého penzionu provozovaného německou ženou. Popisuje to jako skromný a jednoduchý příbytek, avšak je v něm tak hmatatelný klid, že balzamuje i stromy a květiny rostoucí okolo. Ona přičítá tento rostoucí vnitřní mír a lásku svému duchovnímu přesvědčení – Falun Dafa. Pro indickou pobočku televize NTD se tato dáma s odvážnou duší a srdcem plným soucitu podělila o svou životní cestu.
20180225-ladakh2
Chris v New Yorku 19. května 2014. (Benjamin Chasteen / Epoch Times)

Christians Elisabeth Teichová poprvé navštívila Indii ve svých 21 letech, a to jako umělkyně a sochařka, která zbožňovala malování a kreslení. Tehdy ještě netušila, že si vezme Inda a krásné město Sarnath se stane jejím druhým domovem. Život však Chris, jak ji rádi nazývají její rodiče a přátelé, předtím zavedl na dramatickou cestu, než nakonec v tomto starobylém městě definitivně zakotvila.

Chrisini rodiče pocházejí z Německa, a ona už jako dítě milovala přírodu. Jak dospívala, bavilo ji cestovat do jiných zemí a poznávat tamější kultury. Začala studovat knihy o různých náboženstvích a filosofiích, a také začala více cestovat, většinou stopem během krátkých či dlouhých svátků, a na cesty si vydělávala brigádami.

„Přírodu miluji stále,“ sdílí Chris svým klidným hlasem. „Ve svých dvaceti jsem měla nutkání poznat život a vidět svět – neměla jsem však žádné peníze a občas jsem dokonce neměla ani peníze na jídlo. I tak jsem procestovala Francii, Španělsko, Itálii, Holandsko, Anglii, Skotsko, Irsko a severní Afriku. Ráda jsem četla knihy, a někdy jsem spávala i na farmách či v lesích.“

20180225-ladakh3
(Foto: Venus Upadhayaya / NTD)

Když jí táhlo na třicítku, vycestovala pracovně do Afriky jako sociální pracovnice, kde zakládala školy a dětské domovy. Během etiopského hladomoru v roce 1985, kdy také pracovala jako dobrovolnice, na vlastní kůži zažila, co je to bída a smrt. Po sedmi letech práce v Africe se přestěhovala do Jižní Ameriky, kde strávila dalších šest let opět jako sociální pracovnice. Jak po celou tu dobu zažívala drsnou realitu života, její srdce toužilo poznat skutečný smysl existence a skutečné důvody všeho toho utrpení.

„Otázky a hledání pokračovaly, až jsem jeden den v Brazílii uviděla leták o Ladaku, který mě znovu přitáhl k Indii. Vrátila jsem se tedy do Indie a po několika letech jsem potkala svého manžela a usadila se v Sarnathu,“ říká.

„V Sarnathu je extrémně horké a vlhké podnebí. Takže každý rok jsem trávila několik letních měsíců v Ladakhu. Jednou jsem se zúčastnila ženského festivalu, a uviděla tam jednu dámu, americkou Číňanku, jak provádí soubor meditačních cvičení. Okamžitě jsem zpozorněla – byla to meditace Falun Dafa.
20180225-ladakh4
Chris čte Zhuan Falun, hlavní knihu Falun Dafa. (Venus Upadhayaya / NTD)

Falun Dafa (také známý jako Falun Gong) je prastarý meditační systém založený na univerzálních principech „Pravdivosti-Soucitu-Tolerance“ a skládá se z pěti jednoduchých, pomalých cvičení.

Chris procestovala okolo 55 zemí světa a viděla kus života a spirituality, takže si vyčlenila nějaký čas, aby se o Falun Dafa dozvěděla více. „Trvalo mi to pár let, než jsem s tím začala – a když jsem už konečně opravdu tento pradávný duchovní systém začala cvičit, úplně mě to změnilo. Je to už 15 let, co jsem začala dělat Falun Dafa,“ vypráví.

Chris říká, že její zdravotní stav nebyl dříve moc dobrý, ale když začala cvičit Falun Dafa, změnilo se to. „Předtím jsem byla většinou nemocná a měla spoustu zdravotních problémů. Ale to se změnilo, když jsem začala praktikovat. Také jsem teď víc zakotvená a v každodenních situacích klidnější, ať už malých či velkých.“

„Poté, co jsem zažila radost z dobrého zdraví a klidné mysli, cítila jsem, že bych tuto skvělou zprávu chtěla sdílet s ostatními,“ povídá. „Začala jsem cestovat po Indii, abych studentům a učitelům představila klidné cviky Falun Dafa. Cestovala jsem do víc než 60 škol v Ladaku, severovýchodní Indii, Uttar Pradéši, Uttarachandu, Himačal Pradéši a Karnatace.“
20180225-ladakh5
Chris učí páté cvičení Falun Dafa skupině studentů ve škole v Ladaku. (archiv Chris)

20180225-ladakh6
(S laskavým svolením Chris)

„Sdílím s nimi hodnoty Pravdivosti, Soucitu a Tolerance,“ povídá. „Tyto základní hodnoty jsou jedinou nadějí, která může upevnit naši morálku a povznést společnost, přináší naději a zdar do života všech,“ věří Chris.

Chris však dodává, že tato mírumilovná meditační praxe je v Číně – zemi, kde byla poprvé představena veřejnosti, brutálně potlačována. „Komunistická strana Číny je z podstaty ateistická a od roku 1999 pronásleduje a zabíjí nevinné praktikující Falun Dafa. Kromě toho, že lidem povídám o obrovských zdravotních přínosech Falun Dafa, jedním z nejdůležitějších důvodů mého cestování do vzdělávacích institucí je seznámit studenty s tím, jak jsou nevinní praktikující tohoto meditačního systému v Číně pronásledováni, zatímco celý svět tuto duchovní praxi přijal.“
20180225-ladakh7
Indičtí vojáci čtou informace o pronásledování nevinných praktikujících Falun Dafa v Číně. (S laskavým svolením Chris)

20180225-ladakh8
(S laskavým svolením Chris)

„Na cestách jsem nashromáždila mnoho lásky – ale nejlepší věc, kterou jsem získala, je „cesta srdce“. Trápení tam venku ve světě neskončily, ale našla jsem způsob, jak se se všemi podělit o hodnoty Pravdivosti, Soucitu a Tolerance, což každému může pomoci najít naději na lepší budoucnost.“
20180225-ladakh9
(S laskavým svolením Chris)

Dostat šanci k osobnímu setkání s touto skvělou paní je velké privilegium. Dokonce ještě předtím, než se člověk od ní cokoliv dozví, její klid a radost rozplynou všechny stopy hořkosti z vašeho života. Moudrost této starší dámy je hluboko zakořeněna uvnitř jejího srdce a ona nikdy neváhá podělit se o ni s každým, kdo projeví zájem.

Než opustíte její domov a otočíte se, abyste se rozloučili, uvidíte malou žlutou branku, která prozařuje nadějí jako ranní úsvit – a zvenku pak uvidíte na brance štítek s nápisem „Falun Dafa je dobrý!“

Falun Dafa byl poprvé představen na veřejnosti v roce 1992 mistrem Li Hongzhim v Číně. V současné době ho praktikuje více než 100 milionů lidí ve 114 zemích. Tento mírumilovný meditační systém je však v Číně od roku 1999 brutálně pronásledován. Pro více informací navštivte prosím: falundafa.org a falungong.cz.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.

Přeložil: MiC; Zdroj.