Čínští katolíci z „podzemní“ nebo „neoficiální“ církve uctívající neděli Velikonočních svátků čekají na společnou oběť, 9. dubna 2017 v provincii Che-pej v Číně. (Kevin Frayer / Getty Images)
Čínští katolíci z „podzemní“ nebo „neoficiální“ církve uctívající neděli Velikonočních svátků čekají na společnou oběť, 9. dubna 2017 v provincii Che-pej v Číně. (Kevin Frayer / Getty Images)
České úřady nedávno odmítly udělit azyl 70 čínským uprchlíkům, kteří o něj v ČR požádali a na verdikt čekali dva roky. Ve stejné době ministerstvo vnitra zároveň ukázalo značnou dávku korektnosti, odolalo silným politickým tlakům a navzdory narůstající politicko-ekonomické spolupráci ČR s Čínou udělilo azyl osmi ze žádajících. Ministerstvo tím nepřímo deklarovalo, že v Číně je potlačována náboženská svoboda, věřící jsou státními úřady a policií pronásledováni a čelí tam smrtelným hrozbám.

Ministerstvo posuzovalo každou žádost o azyl jednotlivě. Přestože se část české veřejnosti zastala křesťanských uprchlíků z Číny, azyl jich dostalo pouze osm.

Amnesty International, renomovaná lidskoprávní organizace, právě nyní vydala svou zprávu za rok 2017. V kapitole o Číně a v oddíle o svobodě náboženství a víry (na straně 125 zprávy v anglickém originále) je na prvním místě připomenuta revize zákonné směrnice o náboženských záležitostech.

Tato revidovaná směrnice je v Číně platná od 1. února tohoto roku. Potvrzuje praxi přísného státního dohledu nad všemi podobami náboženského života, a ještě rozšiřuje možnosti sledování a trestání těch, kdo by se tomuto dohledu nechtěli podrobit.

„Revidovaný zákon,“ uvádí zpráva Amnesty International, „může být použit, aby byla ještě více potlačována svoboda náboženství a víry, zvláště tibetských buddhistů, ujgurských muslimů a státem neuznaných církví“.

Kromě toho jedna z kapitol Zprávy dále uvádí, že v Číně nadále pokračuje pronásledování, svévolné zadržování, nespravedlivé procesy, mučení a další formy týrání následovníků duchovního hnutí Fa-lun Kung (Falun Gong). Situaci v Sin-ťiangu a Tibetu pak zpráva věnuje samostatný odstavec.

Protože si uprchlíci během čekání na azyl dokázali najít práci, svou situaci tím zhoršili, jak uvedla právnička zastupující žadatele pro idnes.cz. Ze zprávy ministerstva vnitra na idnes.cz však není zcela patrné, zda tato okolnost žadatele o azyl z důvodu pronásledování náboženství přesunula do skupiny migrantů ekonomických.

„Čínští křesťanští uprchlíci, kteří dva roky čekali na rozhodnutí českých úřadů o udělení azylu, byli konečně pozváni k tomu, aby si rozhodnutí převzali. Podle prvních zpráv bylo na dnešek pozváno prvních sedm z nich a žádnému z těchto náboženských uprchlíků nebyl azyl v České republice poskytnut,“ uvádí AI 26. února 2018.

„Pokud je násilím vyhostí zpět do Číny, znamená to pro ně pravděpodobně smrt,“ sdělil podle AI v prvním okamžiku po získání šokující zprávy významný český teolog, který čínským křesťanům pomáhá, a který proto nechce být jmenován. V úředním odůvodnění se podle něj prý praví, že uprchlíkům v Číně nic nehrozí. Odmítnutí uprchlíci mají nyní patnáctidenní lhůtu na podání správní žaloby.

Opustit Českou republiku nesmějí, ale po podání správní žaloby zde mohou nadále setrvávat.


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.