Fotografie zastřeleného novináře Jana Kuciaka a Martiny Kušnírové. (Facebook)
Fotografie zastřeleného novináře Jana Kuciaka a Martiny Kušnírové. (Facebook)
Dnes na Slovensku proběhne vzpomínkový pochod za zastřeleného novináře Jana Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou, která byla zastřelena v období 22.–25. února 2018 ve městě Veľká Mača na Slovensku spolu s ním. Kuciak byl slovenský investigativní reportér, novinář, analytik.

Kuciak se mimo jiné zabýval podezřeními z daňových podvodů, z nichž některé se týkaly vládní strany Směr premiéra Roberta Fica. Dříve se věnoval také podnikání firem s nejasnou vlastnickou strukturou či podezřením z dotačních podvodů. Poslední případ, kterým se zabýval, souvisel s podnikatelem Mariánem Kočnerem, který se dostal do povědomí v roce 1998 v souvislosti s neúspěšným pokusem o převzetí televize Markíza za pomoci pracovníků bezpečnostní služby. Kočner začal Kuciakovi vyhrožovat, kvůli čemuž v září 2017 podal na podnikatele trestní oznámení.

Dle názoru novináře Toma Nicholsona pracoval Kuciak na případu působení italské mafie 'Ndrangheta na východě Slovenska a jejího případného napojení na slovenské politiky, mimo jiné prostřednictvím premiérovy asistentky a podnikatele Antonina Vadala.

Velitel elitní policejní jednotky NAKA Peter Hraško uvedl pro deník Sme, že bude případ vyšetřovat jako úkladnou vraždu. Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar na tiskové konferenci 26. února uvedl, že vražda zřejmě souvisí s Kuciakovou prací novináře. Policie nabídla vybraným žurnalistům ochranu jejich obydlí a zařízení pro rychlé přivolání pomoci. Slovenská vláda vypsala odměnu jeden milion eur za informace vedoucí k dopadení pachatele.

Monika Tódová – Všetci vedeli, o čom zavraždený novinár Ján Kuciak písal


Devatenáct šéfredaktorů z veřejnoprávních i soukromých slovenských médií vydalo k vraždě společné prohlášení, v němž mimo jiné uvedli: „Vražda novináře je vážným znamením, že se zločin obrací proti jednomu z nejdůležitějších pilířů svobody: svobody slova a práva občanů kontrolovat mocné a ty, kteří překračují zákon.“

Syndikát novinářů České republiky vyzval slovenskou policii a orgány činné v trestním řízení, aby pachatele potrestaly a zajistily novinářům bezpečí. Obdobně se vyjádřila organizace Reportéři bez hranic a připomněla, že je to za posledních 10 let pátá vražda novináře v zemích Evropské unie.

„Chceme si hlavne pripomenúť dvoch skvelých mladých ľudí a postaviť sa spoločne za to, aby novinári naďalej mohli písať slobodne,“ píše na svém facebookovém profilu jeden z organizátorů vzpomínkového pochodu Peter Nagy.

Bratislavské akce se zúčastní zástup slovenských osobností, mezi nimiž budou například Táňa Pauhofová, Diana Fabiánová, Michal Kaščák, Ján Orlovský a mnozí další.

Na akci promluví například Lukáš Fila - výkonný ředitel Denníku N, Beata Balogová - šéfredaktorka deníku SME, Milan Martin Šimečka - publicista, Árpád Soltész - novinář Noviny.sk, Zuzana Petková - novinářka Trendu, Christophe Deloire - ředitel organizace Reportéri bez hraníc.

Vzpomínkouvá akce má rovněž mezinárodní charakter, neboť podobné akce majíprobíhat ve stejný den také v Praze, Londýně, Berlíně, Dubaji či Hongkongu.

Opozícia reaguje na vraždu novinára Jána KuciakaAk sa vám náš článok páčil, podporte nás prosím jeho zdieľaním na sociálnych sieťach.