Arthur Waldron při vystoupení Shen Yun Performing Arts v Merriam Theater v americké Philadelphii; 10. března 2018. (NTD Television)
Arthur Waldron při vystoupení Shen Yun Performing Arts v Merriam Theater v americké Philadelphii; 10. března 2018. (NTD Television)
Jedním z diváků letošního představení Shen Yun v americké Philadelphii byl jeden z nejvyhlášenějších sinologů na světě a autor řady odborných publikací na téma Čína, profesor Arthur Waldron.

„Předně se domnívám, že je to nesmírně překrásné. Připomíná mi to, proč jsem si vybral, že budu studovat Čínu, protože vidíte tu velkou nádheru čínské kultury… Tohle je autentický poklad, který je v čínské civilizaci obsažen. A také vidíte ten úžasný talent všech těch umělců.“

„Je to neuvěřitelně dobré. Jde o světovou špičku, tihle lidé dokáží cokoliv.“

„O pronásledování Falun Gongu vím všechno. Řekl bych, že lidé na Západě považují Čínu za nádherné a kultivované místo, přátelské místo, pokojné místo, místo hlubokých moudrostí a nauky. Dnes už nic z toho neplatí. Ale takové jsou čínské dějiny… Vím, že hudebníci a tanečníci z Číny tajně jezdí na Tchaj-wan, aby ho (Shen Yun) tam viděli. To svědčí o faktu, že opravdová kultura a opravdová spiritualita porazí falešnou, padělatelskou kulturu a prázdný despotismus. Tohle si myslím.“„Řekl bych, že je to skoro zázrak, že je pět souborů, které všechny vystupují po celém světě, kromě Pekingu. Ale slibuji vám, že kdybyste udělali turné po Číně – k čemuž může jednoho dne dojít, i když nevím, zda se toho dožiju – bude tam namačkáno a oni budou skandovat.“

„V určitém smyslu to představuje jednotu vesmíru a jednotu pravdy. Je to pro mne velké privilegium, že jsem mohl přijít.“
— Arthur Waldron, profesor čínských dějin,
University of Pennsylvania


Shen Yun byl založen v roce 2006 v New Yorku a s posláním oživit tradiční čínskou kulturu starou 5000 let prostřednictvím umění, přináší divákům legendární příběhy pomocí klasického čínského tance a hudby, a to z obavy, že se pod vládou komunistického režimu nenávratně vytratí. 

I když pravidelně každý rok vystupuje i v ČR, tak letos kvůli rekonstrukci hlavních divadel sem nezavítá, nicméně další evropská i světová města v rámci turné naleznete na stránkách souboru.


Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významnou kulturní událost dnešní doby. Od založení společnosti Shen Yun v roce 2006 hrdě pokrýváme reakce publika na toto prvotřídní představení.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích. 

Originální článek zde.


Podívejte se také na články: 

Bývalý ministr kultury Daniel Herman dojatý „nadějí a láskou“ představení

Shen Yun
Herec Martin Freeman: „Poznáte, když vidíte dobré výkony“