Eric Hagen, bývalý předseda divadelního oddělení na univerzitě v Jižní Dakotě, a Tom Hanneman, sportovní moderátor na Fox Sports North, si oblíbili mini-dramatická vystoupení v představení Shen Yun Performing Arts v Ordway Center for Performing Arts v St. Paul v Minnesotě, 17. února 2018.

„Vizuálně tak nádherné, hudba, živá hudba byla prostě ohromná,“ uvádí Hanneman. „Nejen krása a elegance, ale i příběhy jsou velkolepé.“

„Myslím si, že vyprávění prostřednictvím pohybu je velmi efektivní a musí být v Číně dávnou tradicí. Navíc patentovaný vynález, který přináší objekty z pozadí na scénu, je podle mne velmi nápaditý a efektivní,“ říká Hanneman.

Příběhy, které vypráví Shen Yun, zahrnují jak příběhy z klasické čínské literatury, tak motivy ze současné Číny.

Také Eric Hagen, ředitel představenstva v divadle The Black Hills Playhouse – jednoho z nejstarších nepřetržitě provozujících neziskových letních divadel v Americe, byl ohromen dovedností tanečníků Shen Yun.

„Jejich zkušenosti, to je něco, co se naučili za desetiletí… Nemyslím, že by se toto mohlo stát v typické divadelní společnosti v Americe, bylo by to pro ni velice těžké udělat,“ uvedl.

Hanneman, pětinásobný regionální vítěz ceny Emmy, řekl, že je nádherné vidět starobylé dědictví Číny.

„Myslím, že v této zemi existuje obecné nedorozumění o dědictví a tradicích Číny, protože často nemyslíte na duchovno. A přesto to tam kdysi bylo, a bohužel tolik z toho se ztratilo. Je tedy úžasné vrátit se a podívat se na bohatou historii včetně náboženské minulosti,“ myslí si Hanneman.

„Hodnoty lásky, soucitu, bratrství, věrnosti a spravedlnosti – to jsou všechno univerzální hodnoty, které může každý ocenit,“ sděluje Hagen. „Jsem rád, že jsem měl tu možnost vidět show a také se více dozvědět o čínské kultuře a zvláště o duchovním aspektu čínské kultury,“ uzavírá.

20180317-sy
Dr. Judith Williamsová. (Televize NTD)

Dr. Judith Williamsová, profesorka na divadelní škole na Floridě se taktéž zúčastnila představení Shen Yun v centru pro umělecké vystupování, Center for the Performing Arts v Gainesville 16. března na Floridě.

„Bylo to naprosto krásné. Tanec, herectví, nástroj [erhu], který je nejblíže lidskému hlasu – myslím, že to bylo prostě překrásné.“

„Tanec vyprávěl příběh s velkým srdcem. Bylo to krásné.“

„Myslím, že z toho pro nás pro dnešní dny plyne důležité poselství, ...jsme teď trochu v propasti. A musíme se velmi zaměřit na světlo.“

„Doufám, že to mnozí mí studenti také viděli – je to příběh o naší minulosti, dnešní době a naší budoucnosti.“

„Tanec byl prostě skvělý, ...byla to naprostá pastva pro smysly.“


Shen Yun byl založen v roce 2006 v New Yorku a s posláním oživit tradiční čínskou kulturu starou 5000 let prostřednictvím umění, přináší divákům legendární příběhy pomocí klasického čínského tance a hudby, a to z obavy, že se pod vládou komunistického režimu nenávratně vytratí. 

I když pravidelně každý rok vystupuje i v ČR, tak letos kvůli rekonstrukci hlavních divadel sem nezavítá, nicméně další evropská i světová města v rámci turné naleznete na stránkách souboru.


Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významnou kulturní událost dnešní doby. Od založení společnosti Shen Yun v roce 2006 hrdě pokrýváme reakce publika na toto prvotřídní představení.


Originální články: https://www.theepochtimes.com/shen-yun-a-total-feast-for-the-senses-theater-professor-says_2468355.html

https://www.theepochtimes.com/theater-professor-sports-anchor-enjoy-chinas-rich-history-through-shen-yun_2448019.html


Podívejte se také na články: 

Bývalý ministr kultury Daniel Herman dojatý „nadějí a láskou“ představení Shen Yun

Herec Martin Freeman: „Poznáte, když vidíte dobré výkony“

Známý TV moderátor Johnny Ball o Shen Yun: „Scéna za scénou vás budou pozvedávat“

Shen Yun mi připomíná, proč jsem šel studovat Čínu, říká renomovaný sinolog

„Moje duše byla uzdravena,“ říká londýnská policejní důstojnice


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.